Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

11 najnowszych trendów w e-commerce [2024]

Czytaj dalej
11 najnowszych trendów w e-commerce [2024]

Jak podaje Capital One, 73% konsumentów detalicznych robi zakupy wielokanałowo (korzystając ze strategii multi– i omnichannel), a sprzedawcy korzystający z 3 lub więcej kanałów zwiększają zaangażowanie klientów o 251% bardziej niż sprzedawcy jednokanałowi. Uważamy, że to bardzo dobrze podsumowuje najważniejsze trendy e-commerce 2024 – przejdźmy więc do konkretów!

Czym kierują się użytkownicy w 2024 roku?

Nie ulega wątpliwościom, że użytkownicy są kluczem do skutecznego marketingu i prowadzenia biznesu. A Statista podaje, że najważniejsze w 2024 roku dla konsumentów będą 4 obszary powiązane z zakupami. O czym mowa?

Poszukiwanie jakości

Klienci coraz mocniej skupiają się na tym, aby produkty i usługi, które otrzymują, były najwyższej jakości. To mocno przekłada się na ich konsumenckie wybory.

Etyczne wydatki

Fast fashion i podobne sektory rynku mogą mierzyć się w przyszłości ze sporym wyzwaniem, jako że klienci coraz częściej zwracają uwagę na trwałość produktów, etyczność ich wykonania i szeroko rozumiany obszar zrównoważonej produkcji – sustainability.

Zakupy online sposobem na relaks

Okazuje się, że zakupy dla poprawy samopoczucia nie są już niczym wyjątkowym: użytkownicy buszują w sieci, aby poczuć się lepiej. 

Dzielenie się danymi dla specjalnych spersonalizowanych ofert (data ad-vocates)

Statista wyróżnia grupę użytkowników nazywaną data ad-vocates, która chce dzielić się swoimi danymi po to, aby dostawać spersonalizowane oferty i ciekawe promocje. Dlaczego? To proste: ze względu na poczucie wyjątkowości i realne zyski.

Trendy w e-commerce 2024. Najciekawsze kierunki rozwoju

Omnichannel – spójne doświadczenie

Klienci oczekują płynnego przejścia między kanałami sprzedaży (online, offline, aplikacja mobilna). Wszystkie elementy powinny być spójne i tworzyć jednolite doświadczenie zakupowe.

Sztuczna inteligencja (AI)

AI będzie wykorzystywana do personalizacji ofert, obsługi klienta (chatbot), czy zarządzania logistyką jako AI w łańcuchu dostaw.

Social commerce

Social commerce to inaczej sprzedaż bezpośrednio na platformach społecznościowych, takich jak Instagram czy Facebook.

Zrównoważony rozwój

Klienci coraz chętniej wybierają sklepy oferujące produkty zgodne z duchem sustainability.

Spersonalizowana obsługa klienta

Sklepy internetowe będą wykorzystywać dane klientów, aby oferować im spersonalizowane porady i rekomendacje.

Wyszukiwanie głosowe

Coraz więcej osób będzie używać technologii głosowych do zakupów online. Koniecznie zoptymalizuj pod tym kątem swój e-commerce!

Mobile-first UX design

Sklepy internetowe muszą być wygodne w obsłudze na urządzeniach mobilnych – zarówno ze względu na wymogi Google, jak i komfort użytkownika.

Inflacja nie pozostaje bez znaczenia

Klienci będą bardziej zwracać uwagę na cenę i szukać okazji. Sklepy powinny skupić się na oferowaniu dobrej jakości w rozsądnej cenie.

ROPO i BOPIS – połączenie kanałów

Klienci będą badać produkty online, a następnie kupować je w sklepie stacjonarnym (ROPO) lub zamawiać online i odbierać w sklepie (BOPIS czy też odwrócone ROPO).

Zakupy wzbogacone o AR i VR

Rzeczywistość rozszerzona (AR) i wirtualna (VR) pozwolą klientom wirtualnie „przymierzyć” produkty czy zobaczyć, jak wyglądają w ich domu. To zgodne ze strategiami phygital.

Model subskrypcyjny

Klienci chętnie zapisują się na cykliczne dostawy produktów, np. kosmetyków czy żywności, karmy dla zwierząt, kawy… To jeden z najważniejszych trendów w branży e-commerce 2024, którego nie możesz pominąć w swoich strategiach na ten rok!

Trendy w branży e-commerce w 2024 roku. Phygital i omnichannel — ważne kierunki

Omnichannel i phygital to dwa popularne trendy e-commerce 2024, których celem jest zapewnienie klientom przyjemnego doświadczenia zakupowego w różnych kanałach. Nie należy ich jednak mylić.

Omnichannel:

  • Koncentruje się na integracji różnych kanałów sprzedaży (online, offline, mobilne).
  • Zapewnia spójne doświadczenie klienta niezależnie od wybranego kanału.
  • Przykłady omnichannel: click and collect, możliwość zwrotu produktu zakupionego online w sklepie stacjonarnym.

Wskazówka: To jeszcze nie koniec różnic! Zobacz też, czym różni się multichannel vs omnichannel.

Phygital:

  • Łączy świat fizyczny i cyfrowy w handlu.
  • Wykorzystuje technologie cyfrowe do wzbogacenia doświadczenia klienta – najczęściej w sklepie stacjonarnym, choć nie zawsze.
  • Przykłady phygital: wirtualne przymierzalnie, interaktywne kioski informacyjne, płatności mobilne, kody QR na produktach, kasy samoobsługowe.

Podsumujmy!

  • 2024 rok będzie rokiem klientów: musisz dopasować się do ich potrzeb, aby utrzymać konkurencyjność.
  • Trendy łączące rzeczywistość i digital mają ogromne znaczenie.
  • Zapamiętaj nasze 11 trendów w e-commerce 2024 i działaj!

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.