Kluczowe trendy technologiczne według McKinsey
Choć globalna sytuacja gospodarcza nie jest łatwa, to firmy mocno wierzą w innowacyjne technologie i chętnie w nie inwestują. Najnowszy raport firmy McKinsey “Technology Trends Outlook 2024” wyszczególnia najważniejsze obecnie trendy technologiczne. Jest ich 15, a najszybciej rozwijającym się jest generatywna sztuczna inteligencja (Gen AI), która zapewnia także nowe możliwości w robotyce czy wirtualnej rzeczywistości.
1. Generatywna sztuczna inteligencja
Generatywna AI zanotowała aż 700% wzrost wyszukiwań w Google od 2022 do 2023 roku. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż ta technologia zmienia sposób, w jaki tworzy się, a także konsumuje treści. Modele Gen AI, na podstawie dostarczonych danych wejściowych, są zdolne do tworzenia różnorodnego kontentu, takiego jak teksty, obrazy, muzyka czy nawet krótkie filmy. Potencjał Gen AI jest ogromny.
Coraz więcej organizacji wykorzystuje sztuczną inteligencję w swojej działalności, co często przekłada się na finansowe korzyści. Według globalnego sondażu McKinsey na temat sztucznej inteligencji, 65% respondentów twierdzi, że ich organizacje regularnie wykorzystują AI w co najmniej jednej funkcji biznesowej. Używanie sztucznej inteligencji ma potencjał, aby generować roczną wartość od 2,6 do 4,4 biliona dolarów.
Jednak rozwój tej technologii powoduje wzrost obaw o stronniczość, dezinformację i fałszywe dane generowane przez modele Gen AI. Dlatego niezwykle ważne jest, aby rozwijać tę technologię odpowiedzialnie, z uwzględnieniem potencjalnych zagrożeń. Przedsiębiorstwa muszą inwestować w odpowiednie rozwiązania, aby je ograniczyć i efektywnie wykorzystywać potencjał generatywnej sztucznej inteligencji.
2. Stosowana sztuczna inteligencja (Applied AI)
Szum wokół generatywnej sztucznej inteligencji przyczynił się do wzrostu świadomości o wartości stosowania AI. Wykorzystywanie analitycznych rozwiązań sztucznej inteligencji, w tym uczenia maszynowego, rozpoznawania obrazu i przetwarzania języka naturalnego, jest coraz powszechniejsze. Firmy wykorzystują dane, które te technologie zapewniają m.in. do automatyzacji procesów, czy podejmowania lepszych decyzji biznesowych.
McKinsey szacuje, że zastosowanie tych rozwiązań AI może przynieść globalny zysk od 11 do 18 bilionów dolarów rocznie. W badaniu amerykańskiej firmy z 2024 roku, dotyczącym stanu sztucznej inteligencji, 67% respondentów stwierdziło, że oczekuje, że ich organizacje będą inwestować więcej w sztuczną inteligencję w ciągu najbliższych trzech lat. Badanie to podkreśla, że organizacje nadal widzą zwrot z inwestycji w AI w różnych obszarach działalności.
3. Industrializacja uczenia maszynowego
W miarę jak organizacje przechodzą od eksperymentowania ze sztuczną inteligencją do jej masowego wdrożenia, punkt ciężkości przenosi się na operacje uczenia maszynowego (Machine Learning Operations, MLOps). Trend ten dotyczy tworzenia solidnych, skalowalnych systemów AI, które mogą dostarczać spójną wartość w środowiskach produkcyjnych. A pojawienie się operacji na FMOps (foundation model operations) jest szczególnie istotne dla efektywnego zarządzania dużymi modelami językowymi.
4. Rozwój oprogramowania nowej generacji
W 2023 roku nastąpił znaczący rozwój opartych na sztucznej inteligencji narzędzi, które pomagają w tworzeniu oprogramowania i automatyzacji DevOps (na przykład infrastruktury jako kodu czy ulepszonych zintegrowanych środowisk programistycznych). Rozwiązania te nie tylko rewolucjonizują sposób działania inżynierów w całym cyklu życia oprogramowania (SDLC), od planowania i testowania po wdrażanie i konserwację, ale także umożliwiają tworzenie aplikacji mniej zaawansowanym specjalistom.
5. Zaufanie cyfrowe i cyberbezpieczeństwo
Znaczenie zaufania cyfrowego i cyberbezpieczeństwa wzrasta w miarę jak przedsiębiorstwa wdrażają innowacyjne rozwiązania (na przykład przetwarzanie w chmurze i przetwarzanie brzegowe, stosowaną sztuczną inteligencja czy rozwój oprogramowania nowej generacji). Podczas gdy, przyjęcie tych nowych technologii wiąże się z dużymi korzyściami dla organizacji, naraża ją również na cyberbezpieczeństwo i inne ryzyka, zwiększając zapotrzebowanie na technologie zaufania cyfrowego. Budowanie zaufania do zarządzania danymi i technologią może także zwiększyć wydajność organizacji i poprawić relacje z klientami.
6. Zaawansowana łączność
Żyjemy w świecie wszechobecnej, szybkiej łączności – 5G, internet satelitarny czy będąca na etapie powstania technologia 6G. Ten trend umożliwia rozwój właściwie wszystkiego: od pojazdów autonomicznych po inteligentne miasta. Wyzwanie w tym względzie polega na odpowiedzialnym wdrażaniu tych technologii i zarządzaniu złożonym ekosystemem dostawców i technologii.
7. Technologie rzeczywistości immersyjnej
Technologie te pozwalają np. dodawać wirtualne obiekty do realnych przestrzeni, czy też umożliwiają interakcje użytkowników w wirtualnych światach. Branżowi liderzy przyjęli różne podejścia: od rzeczywistości rozszerzonej (AR), przez rzeczywistość mieszaną (MR), po rzeczywistość wirtualną (VR). I podczas gdy konsumenci przekonują się do niej w wolniejszym tempie niż oczekiwano, to przypadki użycia tych technologii w przedsiębiorstwach są bardzo obiecujące, szczególnie w zastosowaniach szkoleniowych i projektowych.
8. Chmura i przetwarzanie brzegowe (edge computing)
Przedsiębiorstwa są w trakcie procesu odchodzenia od tradycyjnego przechowywania danych. Chmura umożliwia przedsiębiorstwom zdalne hostowanie obciążeń i skalowanie zużycia zasobów obliczeniowych oraz pamięci masowej, co skutkuje lepszymi korzyściami skali, elastycznością i szybkością wdrażania aplikacji.
Przetwarzanie brzegowe zapewnia mniejsze opóźnienia, niższe koszty transferu danych i większe bezpieczeństwo (w porównaniu do chmury). Przetwarzanie w chmurze i przetwarzanie brzegowe wzmacnia możliwości AI – zarówno w zakresie szkolenia, jak i wnioskowania na podstawie modeli podstawowych i będzie głównym motorem napędowym wdrażania tych technologii.
Zrównoważenie obu tych rozwiązań pozwoli przedsiębiorstwom zoptymalizować zasoby, prywatność danych i bezpieczeństwo, a tym samym odblokować wartość biznesową.
9. Technologie kwantowe
Choć obliczenia kwantowe wciąż są na wczesnym etapie rozwoju, to niosą ze sobą obietnicę rozwiązywania złożonych problemów – takich, które są poza zasięgiem klasycznych komputerów. Obecnie praca inżynierów skupia się na osiągnięciu praktycznej przewagi kwantowej i opracowaniu kryptografii odpornej na kwanty. Postępy w rozwoju tej technologii szczególnie interesują przedstawicieli branży finansowej, farmaceutycznej czy logistycznej.
10. Przyszłość robotyki
Złożone systemy robotyczne charakteryzują się wysokim stopniem zaawansowania w automatyzacji różnorodnych zadań fizycznych. Zakres zastosowań zwiększył się w ostatnich latach zarówno ze względu na warunki makroekonomiczne, jak i postęp technologiczny. Współcześnie tworzone roboty wykraczają poza tradycyjne zastosowania w przemyśle, opiece zdrowotnej, czy nawet gospodarstwach domowych. Rozwój bardziej wszechstronnych robotów ogólnego przeznaczenia jest więc trendem, który należy obserwować.
11. Przyszłość mobilności
Postęp technologiczny, w połączeniu z rosnącymi obawami o zrównoważony rozwój, zapoczątkował nową erę mobilności. Pojazdy autonomiczne i elektryczne (AV i EV), miejska mobilność powietrzna oraz technologie ACES (autonomiczna jazda, łączność, elektryfikacja i współdzielona/inteligentna mobilność) stały się przedmiotem zainteresowania wielu organizacji próbujących zrewolucjonizować transport ludzi i towarów przy jednoczesnej poprawie dostępności, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju.
12. Przyszłość bioinżynierii
Postępy w naukach biologicznych i mocy obliczeniowej komputerów doprowadziły do powstania wielu innowacyjnych produktów i usług w branżach takich jak opieka zdrowotna, produkcja żywności, rolnictwo, produkty konsumenckie czy energetyka. W następnej dekadzie technologie bioinżynieryjne mogą osiągnąć wartość ponad 2 bilionów dolarów.
13. Przyszłość technologii kosmicznych
Gwałtowny spadek kosztów materiałów w ciągu ostatniej dekady spowodował wzrost rentowności i znaczenia technologii kosmicznych. Niższe koszty – związane ze zmniejszeniem rozmiaru, wagi i zapotrzebowania na moc satelitów i rakiet nośnych – doprowadziły do rosnącej liczby zastosowań tych technologii. Byliśmy już świadkami rozwoju satelitarnej łączności internetowej na szeroką skalę przez firmę Starlink.
14. Elektryfikacja i odnawialne źródła energii
Elektryfikacja i technologie energii odnawialnej mają kluczowe znaczenie dla zmniejszenia globalnych emisji dwutlenku węgla, zgodnie z porozumieniem paryskim z 2015 roku. Osiągnięcie celów porozumienia wymaga 45% redukcji globalnej emisji CO2 do 2030 roku i zerowej emisji netto do 2050 roku.
Wiele technologii wymaganych do osiągnięcia tych celów istnieje już dziś i obejmuje cały łańcuch produkcji, magazynowania i dystrybucji energii. Te coraz ważniejsze rozwiązania obejmują źródła odnawialne, takie jak energia słoneczna i wiatrowa, czyste źródła energii (jak energia jądrowa czy wodór), zrównoważone paliwa i bioenergia, a także magazynowanie energii czy rozwiązania dystrybucyjne.
15. Technologie klimatyczne wykraczające poza elektryfikację i odnawialne źródła energii
Oprócz energii odnawialnej, opracowywanych jest wiele technologii mających na celu rozwiązanie problemu zmian klimatycznych. Obejmują one wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, zaawansowane technologie recyklingu i inżynieryjne rozwiązania usuwania dwutlenku węgla. Aby wypełnić lukę między aspiracjami a zobowiązaniami, konieczne mogą być ogromne inwestycje równe około 0,1% globalnego rocznego PKB.
Z pełnym raportem firmy McKinsey “Technology Trends Outlook 2024” można zapoznać się tutaj.