Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Usługi chmurowe – korzyści z wykorzystania chmury w biznesie

Czytaj dalej
Usługi chmurowe – korzyści z wykorzystania chmury w biznesie

Usługi chmurowe cieszą się coraz większą popularnością w przypadku firm. Nic dziwnego – dają wiele praktycznych korzyści, a jedną z absolutnie kluczowych jest oszczędność. Sprawdźmy pozostałe atuty oraz sposoby na to, jak szybko wdrożyć takie rozwiązania w swoim przedsiębiorstwie.

Co to są usługi chmurowe?

Zanim przejdziemy do korzyści, warto zacząć od tego, czym są usługi chmurowe, czyli cloud computing.

W praktyce pozwalają one na przechowywanie danych za pośrednictwem internetu. Użytkownicy nie muszą jednak przechowywać plików czy danych na własnych fizycznych dyskach lub serwerach, a w zewnętrznych centrach danych, do których można mieć dostęp z dowolnego miejsca. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest model SaaS, czyli Software as a Service. W jego ramach oprogramowanie do gromadzenia danych jest dostępne poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację.

Korzyści usług chmurowych dla firm

Rozwiązania chmurowe dla firm to szereg korzyści. Najważniejsze z nich to:

  • obniżenie kosztów – związane jest m.in. z brakiem konieczności zakupu własnych serwerów, a także nieponoszeniem kosztów za ich utrzymanie (w tym zużycie energii),
  • elastyczność i skalowalność – w razie konieczności można łatwo zwiększyć wykorzystywaną w ramach chmury przestrzeń, lub też ją zmniejszyć, jeśli zajdzie taka konieczność. Aspekt ten również wpływa na to, że łatwiejsza jest kontrola kosztów,
  • ułatwienie pracy w organizacji korzyścią usług chmurowych jest to, że usprawniają przepływ informacji w przedsiębiorstwie. To atut zwłaszcza w przypadku pracy zdalnej, która w ostatnich latach zyskała na znaczeniu,
  • łatwe backupowanie danych – stanowi to ochronę przed utratą cennych informacji,
  • bezpieczeństwo – rozwiązania chmurowe uznawane są za niezwykle bezpieczne. Niemniej jednak warto sprawdzić, czy dana firma oferująca takie usługi dysponuje odpowiednimi certyfikatami.

Czym kierować się wybierając chmurę do firmy?

Bazą przy wyborze jest odpowiednie dopasowanie do potrzeb firmy. Oczywiście zaletą technologii chmurowych jest ich elastyczność, jednak już na początku warto dokładnie określić potrzeby swojego przedsiębiorstwa. Wiele zależy w tym przypadku od branży, w której działa firma, a także od tego, jak dużo danych generuje.

Dla managerów IT istotne są także kwestie bezpieczeństwa. Warto sprawdzić więc, czy chmura posiada odpowiednie zabezpieczenia, potwierdzane np. certyfikatami. Pozwoli to upewnić się, że jakość oferowanych usług jest na wysokim poziomie.

Nie bez znaczenia są dodatkowo koszty usług chmurowych. W jaki sposób są on rozliczane? Co w przypadku chęci rozszerzenia usługi? Jak koszty malują się w perspektywie rozwoju przedsiębiorstwa? Czynniki te są absolutnie kluczowe, jeśli chce się wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Wdrożenie chmury z naszym wsparciem

Chcesz wdrożyć w swojej firmie usługi chmurowe? Szukasz rozwiązań, aby zminimalizować koszty i usprawnić pracę zespołu? Chmura może być doskonałym sposobem, aby to zrobić. W tym celu wyodrębniliśmy usługę Cloud Experts, czyli zespół fachowców w dziedzinie Microsoft Server, Microsoft Azure oraz Microsoft 365. Odpowiadają oni za:

  • dobierane odpowiednich rozwiązań chmurowych do charakterystyki działania firmy i uwzględniając chęć optymalizacji kosztów,
  • wsparcie w zakresie wdrożenia pracowników do użytkowania rozwiązań chmurowych tak, aby w pełni wykorzystywać potencjał tych rozwiązań,
  • stałą pomoc w razie jakichkolwiek problemów z działaniem usług chmurowych, również w weekendy.

Usługi chmurowe dla firm to wiele korzyści oraz technologiczna przewaga nad konkurentami. Warto więc rozważyć je w swojej firmie. Aby dowiedzieć się więcej o usługach, które oferujemy w tym zakresie, serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Zobacz także czym jest ESG.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.