Bezpieczeństwo danych w chmurze
Przechowywanie danych w chmurze to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które daje wygodny dostęp do informacji, a często także nieograniczone miejsce do ich zbierania. Pojawia się jednak pytanie, jakie jest bezpieczeństwo danych w chmurze, a także co zrobić, aby je zwiększyć. Oto odpowiedzi na te kluczowe dla przedsiębiorstw pytania.
Przechowywanie danych w chmurze a bezpieczeństwo
Dane są dla przedsiębiorstw absolutnie kluczowymi zasobami, dlatego muszą mieć one gwarancję ich poufności. Jest ona zapewniana przez szereg różnych rozwiązań, które proponują przede wszystkim najwięksi gracze technologiczni w branży. Za bezpieczeństwo danych w chmurze odpowiadają więc takie elementy jak:
stały monitoring infrastruktury oferowanych usług,
- zabezpieczenia takie jak systemy antywirusowe oraz firewalle,
- algorytmy do szyfrowania danych,
- rozwiązania obejmujące ochronę danych osobowych, czyli RODO,
- certyfikaty bezpieczeństwa, w tym spełnienie norm ISO.
Rozwiązania te są też coraz bardziej zaawansowane. Oczywiście nawet największym potentatom w branży zdarzały się już przypadki związane z włamaniami hakerów. Jak się jednak okazuje, chmury wciąż są stosunkowo rzadkim celem ich ataków. Dodatkowo większość problemów z użytkowaniem wynika nie tyle z samej ich konstrukcji, ile po prostu z błędów użytkowników.
Zasady bezpieczeństwa w chmurach
Jak wspomnieliśmy, istotny wpływ na ochronę informacji umieszczanych w chmurze mają sami użytkownicy. Istotne jest więc to, aby mieli oni świadomość, jakie mogą być potencjalne obszary ryzyka, jak wygląda zarządzanie chmurą w podstawowym zakresie oraz w jaki sposób minimalizować ewentualne niebezpieczeństwo. Do jakich zasad należy się więc stosować?
- Tworzenie i korzystanie z unikalnych, silnych haseł, a także ich regularne zmienianie. Słabe i domyślne hasła to prosta droga dla włamywaczy, aby dostać się do zasobów w chmurze.
- Korzystanie z dwuetapowego uwierzytelniania. Sprawia to, że w przypadku błędu użytkownika lub penetracji jednej z warstw systemu zgromadzone zasoby nie zostaną naruszone.
- Korzystanie z rozwiązań z zakresu bezpiecznego logowania, pozwalających również na monitorowanie nieudanych jego prób.
- Dbanie o bezpieczeństwo swoich firmowych urządzeń. Kradzież to również bardzo wysokie ryzyko łatwego przechwycenia danych gromadzonych w chmurze.
- Nie korzystanie z publicznych hotspotów udostępniających internet.
Tego typu działań jest oczywiście zdecydowanie więcej. Dlatego, aby je poznać, warto skonsultować się ze specjalistami i przeprowadzić audyt IT stosowanych rozwiązań (również w chmurze), zyskując tym samym wiedzę, w jaki sposób pracownicy na co dzień mogą dbać o bezpieczeństwo danych firmowych. Doskonałym sposobem jest również prowadzenie szkoleń pracowników w zakresie tego, jak bezpiecznie korzystać z chmury danych, uczulając ich tym samym na najbardziej kluczowe obszary mogące zwiększyć ryzyko trafienia danych w niepowołane ręce.
Bezpieczeństwo jako ochrona przed utratą danych
Bezpieczeństwo danych w chmurze to również ochrona przed ich utratą. W jaki sposób jest ono zapewniane? W praktyce wiele zależy od tego, jaką chmura ma strukturę. Są to albo macierze z replikacją danych, albo systemy rozproszone, w przypadku których dane są rozkładane na wielu węzłach. Co dodatkowo istotne, informacje są duplikowane na osobnych dyskach, co zapewnia bezpieczeństwo w sytuacji, gdy doszłoby do awarii danego nośnika.
Jak pokazuje praktyka, bezpieczeństwo danych w chmurze jest w większości zapewniane przez dostawców tego typu rozwiązań, a ewentualne problemy wynikają z błędów na etapie użytkowania. Dlatego też budowanie świadomości pracowników oraz audyt stosowanych rozwiązań to niemniej ważne kwestie, oczywiście poza wyborem najwyższej jakości systemów chmurowych.