Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Bezpieczeństwo danych w chmurze

Czytaj dalej
Bezpieczeństwo danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które daje wygodny dostęp do informacji, a często także nieograniczone miejsce do ich zbierania. Pojawia się jednak pytanie, jakie jest bezpieczeństwo danych w chmurze, a także co zrobić, aby je zwiększyć. Oto odpowiedzi na te kluczowe dla przedsiębiorstw pytania.

Przechowywanie danych w chmurze a bezpieczeństwo

Dane są dla przedsiębiorstw absolutnie kluczowymi zasobami, dlatego muszą mieć one gwarancję ich poufności. Jest ona zapewniana przez szereg różnych rozwiązań, które proponują przede wszystkim najwięksi gracze technologiczni w branży. Za bezpieczeństwo danych w chmurze odpowiadają więc takie elementy jak:


stały monitoring infrastruktury oferowanych usług,

  • zabezpieczenia takie jak systemy antywirusowe oraz firewalle,
  • algorytmy do szyfrowania danych,
  • rozwiązania obejmujące ochronę danych osobowych, czyli RODO,
  • certyfikaty bezpieczeństwa, w tym spełnienie norm ISO.

Rozwiązania te są też coraz bardziej zaawansowane. Oczywiście nawet największym potentatom w branży zdarzały się już przypadki związane z włamaniami hakerów. Jak się jednak okazuje, chmury wciąż są stosunkowo rzadkim celem ich ataków. Dodatkowo większość problemów z użytkowaniem wynika nie tyle z samej ich konstrukcji, ile po prostu z błędów użytkowników.

Zasady bezpieczeństwa w chmurach

Jak wspomnieliśmy, istotny wpływ na bezpieczne przechowywanie danych umieszczanych w chmurze mają sami użytkownicy. Istotne jest więc to, aby mieli oni świadomość, jakie mogą być potencjalne obszary ryzyka, jak wygląda zarządzanie chmurą w podstawowym zakresie oraz w jaki sposób minimalizować ewentualne niebezpieczeństwo. Do jakich zasad należy się więc stosować?

  • Tworzenie i korzystanie z unikalnych, silnych haseł, a także ich regularne zmienianie. Słabe i domyślne hasła to prosta droga dla włamywaczy, aby dostać się do zasobów w chmurze.
  • Korzystanie z dwuetapowego uwierzytelniania. Sprawia to, że w przypadku błędu użytkownika lub penetracji jednej z warstw systemu zgromadzone zasoby nie zostaną naruszone.
  • Korzystanie z rozwiązań z zakresu bezpiecznego logowania, pozwalających również na monitorowanie nieudanych jego prób.
  • Dbanie o bezpieczeństwo swoich firmowych urządzeń. Kradzież to również bardzo wysokie ryzyko łatwego przechwycenia danych gromadzonych w chmurze.
  • Nie korzystanie z publicznych hotspotów udostępniających internet.

Tego typu działań jest oczywiście zdecydowanie więcej. Dlatego, aby je poznać, warto skonsultować się ze specjalistami i przeprowadzić audyt IT stosowanych rozwiązań (również w chmurze), zyskując tym samym wiedzę, w jaki sposób pracownicy na co dzień mogą dbać o bezpieczeństwo danych firmowych. Doskonałym sposobem jest również prowadzenie szkoleń pracowników w zakresie tego, jak bezpiecznie korzystać z chmury danych, uczulając ich tym samym na najbardziej kluczowe obszary mogące zwiększyć ryzyko trafienia danych w niepowołane ręce.

Bezpieczeństwo jako ochrona przed utratą danych

Bezpieczeństwo danych w chmurze to również ochrona przed ich utratą. W jaki sposób jest ono zapewniane? W praktyce wiele zależy od tego, jaką chmura ma strukturę. Są to albo macierze z replikacją danych, albo systemy rozproszone, w przypadku których dane są rozkładane na wielu węzłach. Co dodatkowo istotne, informacje są duplikowane na osobnych dyskach, co zapewnia bezpieczeństwo w sytuacji, gdy doszłoby do awarii danego nośnika.

Jak pokazuje praktyka, bezpieczeństwo danych w chmurze jest w większości zapewniane przez dostawców tego typu rozwiązań, a ewentualne problemy wynikają z błędów na etapie użytkowania. Dlatego też budowanie świadomości pracowników oraz audyt stosowanych rozwiązań to niemniej ważne kwestie, oczywiście poza wyborem najwyższej jakości systemów chmurowych.

Zainteresować cię może także czym jest transformacja cyfrowa.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.