Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

System PIM w branży retail — dobre praktyki

Czytaj dalej
System PIM w branży retail — dobre praktyki

System PIM (Product Information Management) staje się narzędziem niezbędnym w wielu branżach – w tym retail. Jeśli chcesz efektywnie zarządzać informacjami produktowymi w dobie cyfryzacji, PIM najprawdopodobniej jest rozwiązaniem dla Ciebie. Warto odpowiednio przygotować się do jego wdrożenia i przestrzegać dobrych praktyk użytkowania PIM dla branży retail, żeby wyciągnąć z niego jak najwięcej korzyści.

System PIM dla retail. 9 zasad, o których warto pamiętać

Czy PIM w branży retail rządzi się swoimi prawami? Poniekąd. Zobacz, o czym warto pamiętać.

1. Standaryzacja danych

Ustalenie jednolitych standardów formatu, struktury i nazewnictwa danych produktowych jest kluczowe dla zapewnienia spójności i dokładności informacji we wszystkich kanałach sprzedaży. Ułatwia to również integrację z innymi systemami w firmie.

2. Koncentracja na kliencie

System PIM powinien być skoncentrowany na dostarczaniu klientom informacji, których potrzebują, aby móc świadomie podjąć decyzję o zakupie. Dlatego w swoim systemie PIM powinieneś wdrożyć jedną lokalizację dla danych produktowych i powiązanych mediów.

3. Czystość danych

Dokładne oczyszczenie danych przed migracją do systemu PIM jest niezbędne. Dlaczego? Pozwoli Ci uniknąć wgrywania błędnych lub niekompletnych informacji, które mogą negatywnie wpłynąć na cały proces zarządzania produktami i – zamiast odjąć – dołożyć pracy.

4. Role i uprawnienia

Ograniczenie roli administratora do minimum (niech nie będzie domyślną opcją!) i nadawanie uprawnień dostosowanych do roli w organizacji zapewni bezpieczeństwo danych i pomoże Ci chronić się przed nieuprawnionym dostępem do informacji przez osoby trzecie.

5. Określenie zasad dotyczących identyfikacji marki

Koniecznie na starcie określ jasne zasady dotyczące identyfikacji marki: dzięki temu osiągniesz spójność komunikacji we wszystkich kanałach sprzedaży. I pamiętaj – możliwość edycji informacji o produktach powinna być ograniczony do wąskiego grona osób, które potrafią poruszać się w języku i specyfice marki.

6. Stale monitoruj jakość treści

Na pewno wiesz, że regularna weryfikacja i aktualizacja danych produktowych jest niezbędna, jeśli zależy Ci na najwyższej jakości treści na stronie. Pamiętaj, że jeśli już zauważysz jakiś błąd, nic straconego – dostęp do raportów pozwoli Ci szybko naprawić błędy.

7. Wzbogacanie danych produktowych

Opisy produktów to nie tylko tekst! Dodawanie opisów, zdjęć, filmów i FAQ to doskonały sposób na wzbogacenie danych produktowych i ułatwienie klientom podejmowania decyzji zakupowych. Pamiętaj też o tym, by treści dostosować do kanałów sprzedaży, a co za tym idzie – zapewnić optymalne doświadczenie użytkownika.

8. Integracja danych i systemów

Połączenie systemu PIM dla retail z całym ekosystemem IT firmy może być nie lada wyzwaniem, nawet dla małych przedsiębiorstw, ale nasze doświadczenia pokazują, że zdecydowanie warto. Płynna wymiana informacji i usprawnienie procesów biznesowych to podstawa skutecznych działań!

9. Automatyzacja zadań

Jeśli już masz system PIM, szkoda byłoby nie wykorzystać go do prowadzenia zautomatyzowanych działań w firmie. Do czego możesz wykorzystać automatyzację sklepu internetowego w branży retail? Mowa tu o takich działaniach jak aktualizacja i gromadzenie danych, normalizacja formatów, kategoryzacja produktów, integracja danych o dostawcach, a nawet dodawanie opinii klientów. Wszystko to pozwoli zaoszczędzić nieco czasu i uniknąć błędów ludzkich. 

Do elementów automatyzacji zaliczymy też wszelkiego rodzaju masowe działania. Usuwanie lub dodawanie informacji produktowych dla wielu pozycji jednocześnie zwiększa produktywność i ułatwia zarządzanie dużą ilością danych – to ogromna wygoda! Jesteśmy pewni, że taka zmiana będzie odczuwalna dla Twojej firmy.

Jak widzisz, PIM w branży retail może przynieść szereg korzyści – jeśli tylko prawidłowo z niego korzystasz! Po więcej wskazówek zapraszamy do naszych innych wpisów blogowych: 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o PIM. Dlaczego go potrzebujesz? oraz System PIM czy MDM – jakie są różnice i co wybrać?.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.