Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

System PIM czy MDM – jakie są różnice i co wybrać?

Czytaj dalej
System PIM czy MDM – jakie są różnice i co wybrać?

Rozpoczynając proces organizacji danych w przedsiębiorstwie w pewnym momencie staniesz przed wyborem dotyczącym tego, jakie rozwiązanie dla swojej firmy wybrać. Często dylemat dotyczy dwóch systemów: PIM i MDM. Co wybrać? I dlaczego? 

Czym się różni system PIM od systemu MDM?

Systemy PIM (Product Information Management) i systemy MDM (Master Data Management) to dedykowane rozwiązania służące do zarządzania danymi. Jednak, mimo że na wielu płaszczyznach podobne, to różnią się zakresem funkcjonalności oraz obszarami, na których się skupiają. Poniżej zebraliśmy najważniejsze różnice.

PIM i MDM: różnice w zakresie funkcjonalności

PIM (Product Information Management). Skupia się głównie na zarządzaniu danymi produktowymi, takimi jak opisy, zdjęcia, ceny, atrybuty techniczne itp. Celem PIM jest zapewnienie spójnych, dokładnych i aktualnych informacji o produktach we wszystkich kanałach sprzedaży.

MDM (Master Data Management). Obejmuje szeroki zakres danych podstawowych, takich jak dane klientów, dostawców, lokalizacji, produktów, a nawet danych finansowych i operacyjnych. MDM skupia się na harmonizacji i centralizacji wszystkich tych danych, zapewniając spójność i integralność danych w całej organizacji.

MDM vs PIM: zastosowanie

  • PIM najczęściej stosujemy w branżach: e-commerce, detalicznych, produkcyjnych i dystrybucyjnych, gdzie istnieje potrzeba zarządzania dużą liczbą produktów i informacji o nich.
  • MDM stosuje się w tych sektorach i branżach, gdzie istnieje potrzeba zarządzania różnymi typami danych podstawowych, nie tylko produktowymi, ale także klientami, dostawcami, lokalizacjami itp.

PIM vs MDM: cele

  • Głównym celem PIM jest usprawnienie procesów zarządzania danymi produktowymi, redukcja zadań wykonywanych ręcznie oraz poprawa czasu wprowadzania produktów na rynek. Jeśli chodzi o korzyści, warto wymienić lepszą prezentację produktów online, zwiększenie konwersji i zadowolenia klienta.
  • Jeśli chodzi o MDM, tutaj głównym celem jest zapewnienie spójności, dokładności i integralności danych w całej firmie. Dzięki temu można osiągnąć wyższy poziom zarządzania ryzykiem, zgodność z regulacjami i płynność procesów biznesowych.

PIM czy MDM. Co i jak wybrać?

Wybór między systemem PIM a MDM zależy głównie od specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Jeśli głównym wyzwaniem jest zarządzanie danymi produktowymi i prezentacja produktów online, to PIM może okazać się absolutnie wystarczającym, optymalnym rozwiązaniem. Natomiast jeśli organizacja ma potrzebę zarządzania różnymi typami danych podstawowych w całej firmie, to MDM może być bardziej odpowiednią opcją. W niektórych przypadkach organizacje mogą również korzystać z obu systemów, stosując je komplementarnie do zarządzania różnymi rodzajami danych.

PIM (taki jak Akeneo PIM) zazwyczaj jest szybszy i łatwiejszy jeśli chodzi o implementację, z punktu widzenia firmy wymaga mniej zaangażowania i wydatków. Implementacje PIM zazwyczaj skupiają się na zarządzaniu danymi produktowymi, dlatego jest to węższy zakres w porównaniu do MDM, który obejmuje zarządzanie różnymi typami danych podstawowymi w całej organizacji. Węższy zakres PIM upraszcza proces implementacji, redukując jego złożoność.

I chociaż IT odgrywa pomocniczą rolę w implementacjach PIM, to główna odpowiedzialność leży po stronie jednostek biznesowych – pozwala to na bardziej elastyczne podejmowanie decyzji. 

MDM czy PIM? Podsumujmy

Jak widzisz, chociaż zarówno PIM, jak i MDM są cennymi rozwiązaniami dla wielu firm, to PIM stanowi bardziej dostępne i praktyczne rozwiązanie dla firm, które chcą skoncentrować się na konkretnych wyzwaniach związanych z zarządzaniem danymi produktowymi w sposób skoncentrowany i kosztowo efektywny. 

Zapamiętaj: PIM jest idealny do zarządzania danymi produktowymi i obsługi e-commerce, a MDM sprawdza się lepiej w organizowaniu wielu różnych typów danych podstawowych w obrębie firmy.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.