Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Migracja z Magento 1 na Magento 2

Czytaj dalej
Migracja z Magento 1 na Magento 2

Migracja z Magento 1 na Magento 2 nie jest prosta – wymaga sporo planowania i strategicznego podejścia, a często także wsparcia doświadczonych specjalistów, ale musisz mieć świadomość, że jest to proces niezbędny dla każdej firmy, która chce zachować konkurencyjność i bezpieczeństwo swojego sklepu internetowego. Dlaczego? Magento 1 przestało być wspierane przez Adobe w 2020 roku, co oznacza, że aktualizacje bezpieczeństwa i wsparcie techniczne nie są już dostępne. Migracja Magento 1 na 2 to wyższa wydajność, lepszy UX i CX, nowe funkcjonalności, a przede wszystkim: odpowiednie zabezpieczenia.

Migracja Magento 1 na 2: przygotowanie

Migracja platformy Magento to niestety nie tylko proste kliknięcie przycisku gdzieś obrębie panelu administratora – to cały proces, do którego musisz się odpowiednio przygotować. Migracja Magento wymaga solidnego planu.

Przede wszystkim warto zrobić audyt obecnego sklepu, aby zidentyfikować wszystkie elementy wymagające migracji. Chodzi tu o motywy, moduły, dane klientów, zamówienia czy katalog produktów.

Wskazówka: Warto zaktualizować Magento 1 do najnowszej wersji przed migracją.

Co z motywem?

Motywy z Magento 1 nie są kompatybilne z Magento 2, co oznacza, że trzeba je wdrożyć od podstaw. Jeśli masz motyw zaprojektowany na wymiar, skontaktuj się ze swoim designerem i zapytaj o kolejne kroki. Czasem proste zmiany w kodzie wystarczą, w innych wypadkach będzie to bardziej skomplikowane. Nie zapomnij o testowaniu – nowy motyw musi działać poprawnie na wszystkich urządzeniach i przeglądarkach.

Rozszerzenia i moduły

Tutaj sytuacja jest niestety podobna: wiele rozszerzeń Magento 1 nie ma bezpośrednich odpowiedników w Magento 2, a Twoje aktualne moduły nie będą tam działać. Na szczęście mamy kilka strategii, które pozwolą Ci to obejść:

  • Jeśli dostępne są analogiczne moduły dla Magento 2, znajdź je i przygotuj do wdrożenia po migracji.
  • W przypadku braku kompatybilności, znajdź inne rozszerzenia oferujące podobne funkcjonalności.
  • Jest jeszcze opcja numer trzy: tworzenie niestandardowych rozwiązań tam, gdzie to konieczne. Czasem rozszerzenia i motywy szyte na wymiar to najlepsza opcja!

Migracja z Magento 1 na Magento 2. Etapy

Jeśli zależy Ci na płynnym przejściu między poszczególnymi etapami migracji, trzymaj się planu. Poniżej nasza propozycja kolejnych kroków.

1. Wykonanie kopii zapasowej

Najważniejszy krok! Przed rozpoczęciem migracji utwórz kopię zapasową wszystkich plików, folderów oraz baz danych.

2. Instalacja Magento 2

Pamiętaj, aby była to najnowsza wersja (nie Magento 2.0, a np. 2.4.7). Taka wersja zapewnia bezpieczeństwo i zgodność, czyli elementy kluczowe dla sprawnego działania sklepu. Im mniej zmiennych i punktów ryzyka, tym lepiej!

3. Migracja szablonu, rozszerzeń i danych

Tak jak pisaliśmy wcześniej – nie możesz bezpośrednio przenieść motywów i szablonów na Magento 2. Dlatego przygotuj je wcześniej (zgodnie z tym, o czym pisaliśmy powyżej), i bądź gotowy do wdrożenia na tym etapie. Kolejnym etapem będzie przeniesienie danych ze starej wersji platformy. Dotyczy to danych takich jak:

  • informacje o klientach,
  • dane dot. zamówień,
  • produkty,
  • kategorie,
  • treści,
  • płatności.

4. Testy

Po migracji należy dokładnie przetestować działanie nowej platformy. Sprawdź, czy wszystkie funkcje działają poprawnie, a w razie problemów niezwłocznie zadbaj o wprowadzenie poprawek. Im dłużej sklep jest offline, tym gorzej dla Twojej sprzedaży i SEO!

5. Wdrożenie platformy

Ostatni etap migracji to uruchomienie platformy w środowisku produkcyjnym. Musisz tu pamiętać m.in. o odpowiedniej konfiguracji serwera i zdjęciu zaślepki.

Ważne: Upewnij się, że nie zapomniałeś o przekierowaniach! Są bardzo ważne pod kątem SEO, aby strona nie zaobserwowała spadków po migracji. Chodzi o:

  • Przekierowania 301. Ustanowienie stałych przekierowań 301 z Magento 1 na nowe URL-e Magento 2.
  • Aktualizację mapy witryny. Zaktualizowanie pliku sitemap.xml, aby wyszukiwarki mogły zindeksować nową strukturę strony.
  • Monitoring błędów 404. Obserwuj (np. w Google Search Console) czy pojawiają się błędy 404, a jeśli tak – szybko dodaj odpowiednie przekierowania tam, gdzie to konieczne.

Wsparcie przy migracji Magento. Czego potrzebujesz?

Migracja Magento 1 na 2 jest zadaniem złożonym i czasochłonnym – nietrudno w niej o błędy i potknięcia. Jak widzisz, migracja e-commerce na Magento wymaga specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia w zarządzaniu dużymi projektami sklepów internetowych. Dlatego jeśli nie masz stu procent pewności, że wiesz, co i kiedy zrobić, rozważ współpracę z firmą specjalizującą się w migracjach i wdrożeniach Magento, taką jak Exorigo-Upos. Profesjonalne wsparcie przy migracji Magento daje Ci gwarancję, że proces przebiegnie sprawnie, a wszystkie potencjalne problemy zostaną rozwiązane szybko i efektywnie.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.