Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

KSeF obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. Prezydent podpisał ustawę o VAT

Czytaj dalej
KSeF obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. Prezydent podpisał ustawę o VAT

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT, która wprowadza jako obowiązkowy Krajowy System e-Faktur. Od 1 lipca 2024 r. będzie on wymagany dla przedsiębiorców zarejestrowanych w Polsce jako czynni podatnicy VAT.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 16 czerwca 2023 r. Dotyczy ona zmian ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Podpis pod nowelizacją złożył 4 sierpnia. Teraz ustawa czeka już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw.

W związku z tym Krajowy System e-Faktur będzie od 1 lipca 2024 r. niezbędny przedsiębiorcom zarejestrowanym jako czynni podatnicy VAT do wystawiania i otrzymywania e-Faktur. Ci, którzy są zwolnieni z podatku VAT, zwłaszcza mikrofirmy, będą objęci tym obowiązkiem od 1 stycznia 2025 r.

KSeF wprowadza szereg zmian, które mogą wymagać poważnych modyfikacji w procesach i systemach informatycznych. Należy więc jak najprędzej zweryfikować wszystkie źródła wystawiania faktur, a następnie, w porozumieniu z wewnętrznym działem IT lub zewnętrznym dostawcą usług, sprawdzić, czy firma jest gotowa do komunikacji z systemem rządowym. Należy opracować procedury na wypadek różnych przypadków obsługi e-Faktur np. brak załączników.

Poza tym, że funkcjonuje wersja testowa KSEF, to od kilku miesięcy oferujemy naszym Klientom możliwość skorzystania ze SmartKSeF, czyli naszego autorskiego, dedykowanego branży retail, rozwiązania do komunikacji z systemem do e-Faktur.

Obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r. oznacza, że przedsiębiorcy mają niecały rok na przygotowanie do nowych zmian.

Zachęcamy do kontaktu z nami jak najszybciej, abyśmy wspólnie zdążyli z analizą, wdrożeniem i testami systemu przed docelowym terminem go-live.Umów pokaz DEMO SmartKSeF

Czytaj więcej:

Jak przygotować firmę do wejścia KSeF – obejrzyj webinar.

21 kroków przy planowaniu wdrożenia KSeF.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.