Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Te trendy technologiczne wpłyną na branżę retail – raport Future Today Institute

Czytaj dalej
Te trendy technologiczne wpłyną na branżę retail – raport Future Today Institute

Już po raz siedemnasty Future Today Institute opublikował swój raport Tech Trends Report. Główna teza tegorocznej edycji głosi, że wkroczyliśmy w supercykl technologiczny, który przynosi daleko idące zmiany. Manifestują się one poprzez różne trendy, takie jak np. rozwój sztucznej inteligencji czy biotechnologii. W tym wpisie przedstawiamy, które z nich będą miały wpływ na branżę retail.

Wpływ trendów technologicznych na branżę retail

Autorzy 2024 Tech Trends Report wyszczególnili kilkanaście trendów. Są to: sztuczna inteligencja (AI), generatywna sztuczna inteligencja (generative AI), bioinżynieria, biologia generatywna (generative bio), architektura obliczeniowa (computing architecture), AR/ VR/ XR i media syntetyczne (synthetic media), metaverse, infrastruktura web3, mobilność (mobility), roboty i drony, poprawa klimatu i zielone technologie (climate and green tech), a także fizyka kwantowa.

Te wyszczególnione przez Future Today Institute trendy będą oddziaływać na wszystkie branże. Jednak to oddziaływanie nie będzie miało miejsca w tym samym czasie dla wszystkich z nich. Mówiąc inaczej, wpływ jakiegoś konkretnego trendu może być istotny dla różnych branż w innej perspektywie czasowej – może to być najbliższa przyszłość, ale może to też być dłuższy okres czasu. A jak to oddziaływanie w czasie przedstawia się w przypadku branży handlu detalicznego?

W najbliższej przyszłości największe znaczenie (ang. near-term relevance) dla retailu będą miały:

 • sztuczna inteligencja,
 • generatywna sztuczna inteligencja,
 • AR/ VR/ XR i media syntetyczne,
 • mobilność,
 • roboty i drony,
 • poprawa klimatu i zielone technologie.

W znacznie dłuższej pespektywie czasowej (ang. long-term relevance) będą to z kolei:

 • generatywna biologia,
 • architektura obliczeniowa,
 • fizyka kwantowa.

 A pomiędzy jednymi a drugimi, w „średniej” perspektywie czasowej, znajdą się jeszcze:

 • bioinżynieria,
 • metaverse,
 • infrastruktura web3.

Co nas czeka niebawem, czyli pod władzą AI

Wpływ sztucznej inteligencji na różne dziedziny życia, w tym handel, staje się coraz bardziej widoczny. W obliczu obecnej sytuacji gospodarczej, firmy postrzegają AI jako klucz do rozwoju, co przyspiesza wdrażanie opartych na niej rozwiązań i technologii, nawet jeśli wiąże się to z redukcją niektórych miejsc pracy.

AI wkracza do biznesu:

 • Programowanie z AI: Narzędzia jak Copilot czy Code Llama usprawniają i ułatwiają tworzenie oprogramowania dzięki automatycznemu uzupełnianiu kodu i inteligentnemu debugowaniu.
 • Modele językowe – od przewagi do standardu: Rozwój dużych modeli językowych sprawi, że przestaną być one wyróżnikiem firm. Kluczem do sukcesu będzie umiejętność wykorzystania ich w produktach i zapewnienie odpowiednich kanałów dystrybucji.
 • Walka gigantów: Microsoft inwestuje w AI (OpenAI dla Bing), aby konkurować z Google w obszarze wyszukiwarek internetowych. Podobne działania podejmują inne firmy technologiczne. Można też spodziewać się fuzji i i przejęć.

AI zmienia sposób interakcji z technologiami:

 • Interfejsy przyszłości: Interfejsy oparte na języku naturalnym zastąpią te tradycyjne, graficzne, umożliwiając intuicyjną komunikację z urządzeniami.
 • Nowe urządzenia: Popularność zyskają urządzenia noszone (wearables) oraz te z wbudowaną AI.
 • Komputer uczy się człowieka: AI odwróci dotychczasowe zasady interakcji z komputerem. To maszyna będzie uczyć się człowieka – a nie odwrotnie – dostosowując się do jego potrzeb.

Sztuczna inteligencja to nie tylko przyszłość, ale już teraźniejszość. Wpływa na handel, zmienia oblicze programowania i rewolucjonizuje sposób, w jaki korzystamy z technologii. Firmy i konsumenci muszą być gotowi na te zmiany, aby w pełni wykorzystać potencjał AI.

Metaverse i nowa rzeczywistość, czyli co nas może czekać trochę później

Wraz z galopującym postępem technologicznym pojawiają się nowe, innowacyjne sposoby interakcji z otoczeniem. Jednym z nich jest Metaverse – koncepcja wirtualnego świata, łączącego rzeczywistość z jej cyfrową inkarnacją – który wciąż szuka swojej niszy. I choć masowy konsument wciąż może jeszcze nie być gotowy na wirtualne światy, to firmy już dostrzegają ich potencjał.

Metaverse dla biznesu:

 • Markowe wirtualne światy: Firmy mogą zacząć tworzyć własne Metaverse’y, skoncentrowane na konkretnych potrzebach klientów. To szansa na dostarczenie unikalnych doświadczeń i budowanie lojalności.
 • Otwieranie nowych możliwości twórczych: Narzędzia oparte na AI ułatwią projektowanie wirtualnych światów nawet osobom bez umiejętności programistycznych.
 • Systemy bezdotykowe: Sterowanie gestami i głosem zyska na popularności, usprawniając pracę w wielu branżach.

Automatyzacja przyszłości:

 • Wirtualni agenci: Zarządzanie magazynami i robotami może zostać powierzone wirtualnym agentom, minimalizując potrzebę ludzkiej interwencji.
 • Nowe kompetencje pracowników: Automatyzacja wymagać będzie przeszkolenia personelu w zakresie obsługi nowych technologii.
 • Spersonalizowane dostawy: Firmy kurierskie, dzięki automatyzacji, będą mogły oferować klientom spersonalizowane opcje dostaw.

Technologie takie jak Metaverse i sztuczna inteligencja zmienią oblicze retailu. Firmy, które wykorzystają ich potencjał, zyskają przewagę konkurencyjną, oferując klientom innowacyjne rozwiązania i spersonalizowane doświadczenia.

Na co poczekamy dłużej, czyli rewolucja w architekturze obliczeniowej

Sztuczna inteligencja nie tylko zmieni sposób, w jaki korzystamy z komputerów, ale także wpłynie na ich konstrukcję. Z pomocą AI inżynierowie będą projektować energooszczędne architektury inspirowane ludzkim mózgiem. Komputery będą uczyć się interakcji z człowiekiem w sposób bardziej naturalny i intuicyjny, a tym samym lepiej współpracować z ludźmi i odpowiadać na ich potrzeby.

AI przyczyni się do powstania urządzeń wykraczających poza tradycyjny układ: laptop, klawiatura i mysz. Intuicyjne metody komunikacji, takie jak rozpoznawanie mowy czy gestów, staną się standardem. Rozpowszechniać się będzie polityka BYOD (ang. bring your own device), czyli polityka, w której pracownicy wykorzystują swoje prywatne urządzenia do zadań służbowych. Potężne przenośne urządzenia gamingowe staną się popularne także wśród osób niezwiązanych z gamingiem, a firmy będą musiały dostosować swoje oprogramowanie do integracji z tego typu urządzeniami. Możemy spodziewać się także wysypu wyspecjalizowanych urządzeń dedykowanych konkretnym zastosowaniom AI, na przykład kamer z wbudowaną sztuczną inteligencją.Wzrastać będzie także popularność technologii RISC-V, która umożliwia tworzenie niestandardowych rozwiązań sprzętowych bez konieczności ponoszenia opłat licencyjnych. Ich otwarta natura i uniwersalność pozwalają na tworzenie unikalnych rozwiązań technologicznych dla różnych branż, w tym oczywiście i retailu.

Raport 2024 Tech Trends Report dostępny jest do pobrania (w języku angielskim) tutaj.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.