Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Recyklomaty w Polsce: jak technologia wspiera zrównoważony rozwój i recykling?

Czytaj dalej
Recyklomaty w Polsce: jak technologia wspiera zrównoważony rozwój i recykling?

Obserwując zachodzące zmiany w prawodawstwie, a także w zachowaniach marek i konsumentów, nie mamy wątpliwości co do tego, że recykling jest ważną, jeśli nie najważniejszą, częścią polityki zrównoważonego rozwoju. A odkąd znamy datę wejścia w życie ustawy o systemie kaucyjnym w Polsce, sytuacja staje się jeszcze bardziej klarowna – bez instalacji recyklomatów i optymalizacji procesów recyklingu ani rusz! Przyjrzyjmy się więc bliżej urządzeniom, które z jednej strony ułatwiają proces recyklingu, a z drugiej – promują świadomość ekologiczną wśród konsumentów… i firm. Zobacz, jak współczesna technologia wspiera zrównoważony rozwój!

Technologia wspierająca zrównoważony rozwój

Recyklomaty wkrótce staną już nie tylko w największych miastach w Polsce. Dzięki nowej ustawie oddanie puszek czy plastikowych butelek nie będzie musiało się wiązać z wieloma wyzwaniami, wręcz przeciwnie – będzie dla konsumentów wygodne, a sklepom i producentom da szansę na dążenie do zrównoważonego rozwoju w jeszcze bardziej spójny, konsekwentny sposób, zgodny z ESG.

  1. Recyklomaty mogą zwiększyć wydajność procesu recyklingu, bo pozwalają na dokładne oddzielenie surowców wtórnych, minimalizując straty i poprawiając jakość odzyskiwanych materiałów.
  2. Nowoczesna technologia umożliwia również śledzenie danych dotyczących ilości i rodzaju zbieranych odpadów, co pozwala na lepsze zarządzanie procesem recyklingu.
  3. Takie podejście wpisuje się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego, która zakłada maksymalne wykorzystanie zasobów i minimalizację odpadów. A z perspektywy producenta –  przyda się przy raportowaniu ESG.

Recyklomaty w Polsce –  jak będą montowane?

Zastanówmy się przy okazji nad tym, w jaki sposób recyklomaty w Polsce będą montowane. Aktualnie nie są jeszcze bardzo powszechne, ale znajdziesz je już przed niektórymi sklepami Biedronka i Lidl. Można więc zadać sobie pytanie: kto za to odpowiada? Jak przebiega taki proces? Z perspektywy konsumenta nie ma to dużego znaczenia, ale jeśli jesteś po tej drugiej stronie i zastanawiasz się, od czego zacząć, mamy dobrą radę na start: zacznij od współpracy z doświadczonym partnerem w tym zakresie.

W Exorigo-Upos dostarczamy naszym klientom kompleksową infrastrukturę. Co to oznacza? Jeśli zamówisz usługę instalacji recyklomatu, nie będziesz musiał martwić się ani elektryką, ani pracami budowlanymi. Nasi instalatorzy zrobią to za Ciebie.

Ważne: Zadbaj o to, aby firma, z której usług skorzystasz, była w stanie zainstalować automaty do recyklingu poza godzinami otwarcia placówki albo w taki sposób, aby nie zaburzać zwykłej pracy sklepu.

A co po instalacji? Uważamy, że dobrą praktyką jest tzw. wsparcie poinstalacyjne, czyli szkolenie z obsługi maszyny oraz pomoc w obsłudze klienta. To wszystko zmaksymalizuje efektywność korzystania z recyklomatów i ułatwi pracę w przyszłości.

Zobacz też: Recyklomaty a ESG.

Recyklomaty a efektywność zbiórki odpadów – korzyści

W Polsce, według danych Eurostatu, wskaźnik recyklingu odpadów komunalnych w 2021 roku wyniósł około 40% – to wciąż jest poniżej średniej europejskiej. Liczymy, że recyklomaty przyczynią się do poprawy tych statystyk za sprawą zwiększenia dostępności punktów odbioru odpadów –  i rzecz jasna kaucji nakładanej na produkty.

Jakie korzyści płyną z wdrożenia recyklomatów w Polsce?

  • Zwiększenie ilości zbieranych i przetwarzanych odpadów prowadzi do zmniejszenia ilości śmieci trafiających na składowiska. To z kolei redukuje emisję gazów cieplarnianych i zmniejsza negatywny wpływ odpadów na środowisko naturalne.
  • Dzięki recyklomatom proces oddawania odpadów stał się prostszy i bardziej przyjazny użytkownikom. Konsument, wrzucając odpady do recyklomatu, odzyskuje kaucję, a przy okazji buduje dobre, proekologiczne nawyki. Dzięki nowej ustawie i upowszechnieniu na rynku recyklomatów potencjalnie poziom recyklingu opakowań szklanych, aluminiowych i pet ma szansę wzrostu do 80%
  • Firmy łatwiej mogą realizować cele związane z raportowaniem ESG.
  • Wprowadzenie recyklomatów w przestrzeniach publicznych (takich jak centra handlowe czy stacje kolejowe) sprawia, że recykling staje się bardziej dostępny i powszechny.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.