Jak założyć sklep internetowy? Krok po kroku

Czytaj dalej
Jak założyć sklep internetowy? Krok po kroku

Na rynku e-commerce widoczny jest nieustanny wzrost, zarówno jeśli chodzi o dochody, jak i liczbę klientów. Urząd Komunikacji Elektronicznej w czerwcu 2022 roku postawił prognozę, zgodnie z którą wartość rynku e-commerce pod koniec tego samego roku będzie wynosić aż 115 mld złotych. Założenie sklepu internetowego może być świetnym posunięciem biznesowym. 

Sklep internetowy, czyli jak założyć swój biznes? 

Prowadzenie sklepu internetowego często przychodzi do głowy osobom, które posiadają już sklep stacjonarny i chcą rozszerzyć jego działalność lub też mają zamiar w ogóle zrezygnować z formy stacjonarnej. Rzeczywiście biznes online daje wiele korzyści, ponieważ zmniejsza ogólne koszty, a zapewnia dodatkowe możliwości. Jak założyć własny sklep internetowy? Przedstawiamy poszczególne kroki:

  • Na początku oczywiście konieczne jest udoskonalenie swojego pomysłu i zrobienie researchu, czyli rozeznania w branży i na stronach konkurencji. W ten sposób można znaleźć bardzo ciekawe rozwiązania i inspiracje.
  • Rejestracja w CEIDG, założenie własnej firmy (może być to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy też spółka). Wybór korzystnej formy opodatkowania (na przykład skala podatkowa, ryczałt, inne). 
  • Wybór nazwy sklepu internetowego i domeny. Nazwa powinna być zrozumiała i czytelna, a także łatwa do zapamiętania. W sytuacji, gdy dana osoba prowadzi już sklep stacjonarny, najlepiej pozostać przy tej samej nazwie, zwłaszcza jeśli marka ma wielu klientów. 
  • Poza własną platformą zakupową, stroną internetową, dobrze od razu zaistnieć w mediach społecznościowych i także przez nie sprzedawać. Ma to oczywiście sens, tylko wtedy, gdy dane produkty można oferować przez social media. 
  • Współpraca z web developerem, który opracuje stronę internetową i zadba o jak najlepsze rozwiązania.
  • Minimum dzień przed rozpoczęciem sprzedaży, należy złożyć formularz VAT-R. 
  • Założenie konta bankowego firmowego. 

Dodatkowo warto skorzystać z różnych spersonalizowanych i innowacyjnych rozwiązań, oferowanych przez inne firmy. Przykładowo na naszej stronie można znaleźć cały dział dedykowany e-commerce. Dostępne są tam różne usługi takie jak: Adobe Commerce Magentomoduł fiskalizacji e-commerce, a także projektowanie strony sklepu internetowego pod względem UX (User Experience). 

Jak założyć sklep internetowy i jakie są z tym związane koszty?

Koszty założenia sklepu internetowego zależą od wielu różnych czynników. Samą stronę internetową można zbudować stosunkowo tanio, jednak dodatkowo zwykle konieczne jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, które pomogą zbudować przewagę konkurencyjną. Przykładowo zakup domeny to jednorazowy koszt od 50 do 1500 złotych, a hosting kosztuje od 80 do 500 złotych rocznie. Wdrożenie platformy sklepu może wiązać się z koniecznością zapłacenia kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzi opłata za ZUS, stworzenie grafik oraz UX design, integracja z Google Zakupy oraz wtyczkami zakupowymi, a także ze sklepem Facebook. Konieczne zwykle jest także dobre wypozycjonowanie sklepu, co miesięcznie może kosztować od tysiąca do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W praktyce więc wszystko zależy od celu właściciela marki, a także tego, ile chce zrobić we własnym zakresie. Zwykle współpraca z profesjonalnymi firmami przynosi naprawdę spore korzyści i jest opłacalna, a także zapewnia bardziej efektywną promocję sklepu internetowego. W sytuacji, gdy biznes online działa już jakiś czas, w zyski nie są wystarczające, dobrze zdecydować się na pomoc ze strony specjalistów. To właśnie oni mogą przeprowadzić audyt i dokładne analizy z wykorzystaniem Business Intelligence. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą tutaj

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.