Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Jak działa papier termiczny? Wszystko, co musisz wiedzieć

Czytaj dalej
Jak działa papier termiczny? Wszystko, co musisz wiedzieć

Papier termiczny jest często używany w minidrukarkach (np. popularnych drukarkach do wydruku etykiet czy naklejek) oraz urządzeniach termicznych służących do wydruku paragonów. Nic więc dziwnego, że jest materiałem chętnie stosowanym w różnych branżach, od handlu detalicznego po gastronomię, a nawet na użytek własny. Warto przy tym się zastanowić, z czego jest wykonany i jak działa papier termiczny? W największym skrócie – papier reaguje na zmianę temperatury (ciepło), co sprawia, że sam proces druku nie wymaga użycia tuszu ani tonera. Czy papier termiczny do drukarek to dobre rozwiązanie? Kiedy warto szukać alternatyw? Przejdźmy do rzeczy!

Papier termiczny. Jak działa?

Papier termiczny składa się z kilku warstw. Podstawowa warstwa to nośnik papierowy, na który nakładana jest specjalna warstwa chemiczna. To właśnie ona zawiera substancje reagujące na ciepło – zazwyczaj są to barwniki oraz różnego rodzaju aktywatory. Gdy papier jest poddawany działaniu ciepła przez głowicę drukarki, zachodzi reakcja chemiczna, która aktywuje kolor barwnika, zazwyczaj na czarny. W ten sposób powstaje obraz lub tekst na papierze. Drukarki termiczne nie nadają się do wydruku bardzo skomplikowanych projektów, ale z etykietami czy paragonami radzą sobie bez problemu.

Papier termiczny sprawia, że proces druku jest szybki i efektywny, a także stosunkowo niedrogi (mamy tu jedynie koszt papieru, nie trzeba się przejmować tuszem). Właśnie za sprawą tej prostoty działania, oszczędności i szybkości wydruku papier termiczny do drukarek chętnie stosuje się przy drukowaniu paragonów, biletów, etykiet i innych dokumentów, które wymagają natychmiastowego wydruku, a nie mają skomplikowanego designu.

Papier termiczny a środowisko

Z punktu widzenia środowiska dużym problemem jest to, że warstwa chemiczna papieru termicznego może zawierać bisfenol A (BPA) lub bisfenol S (BPS), substancje chemiczne, które w wysokim stężeniu szkodliwe dla zdrowia i środowiska. BPA i BPS są związkami tzw. endokrynnie czynnymi, co oznacza, że mogą wpływać na układ hormonalny człowieka oraz zwierząt. Przypomnijmy jednak, że już od kilku lat, bo od 2 stycznia 2020, za sprawą rozporządzenia Komisji Europejskiej, zakazany jest papier termiczny zawierający BPA w stężeniu równym lub wyższym niż 0,02 % – więc papier, który znajduje się aktualnie na rynku, nie ma wysokich stężeń BPA.

Warto też pamiętać o tym, że papier termiczny nie nadaje się do recyklingu w tradycyjny sposób. Dlaczego? Zawarte w nim substancje mogą zanieczyszczać inne materiały papierowe, co utrudnia cały proces recyklingu. Dlatego pamiętaj, aby zużyty papier termiczny odpowiednio utylizować, a to często wiąże się z dodatkowymi kosztami i procedurami.

E-paragon+ jako ekologiczna alternatywa

Jak widzisz, z punktu widzenia środowiska i w kontekście ESG, warto szukać rozwiązań innych niż tradycyjny papier termiczny do drukarek. Nawet jeśli nie zastąpisz papieru termicznego w stu procentach, to ograniczenie jego zużycia na rzecz technologii takich jak E-paragon+ może okazać się dobrym rozwiązaniem.

A czym jest E-paragon+? To elektroniczny paragon, który zastępuje tradycyjny papierowy wydruk. To spora wygoda dla klientów, ale do tego sposób stworzony z myślą o środowisku i dyrektywie ESG. Elektroniczne paragony ograniczają konieczność używania papieru termicznego, a to z kolei zmniejsza ilość odpadów oraz ogranicza emisję szkodliwych substancji chemicznych. Dla branży retail to rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – e-paragony możesz łatwo przechowywać na urządzeniach, co upraszcza proces zarządzania dokumentacją oraz umożliwia szybki dostęp do historii sprzedaży.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.