Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Sklepy stacjonarne to wciąż bardzo istotny kanał sprzedaży

Czytaj dalej
Sklepy stacjonarne to wciąż bardzo istotny kanał sprzedaży

Pod koniec ubiegłego roku ukazała się najnowsza edycja badania OC&C Retail Proposition Index, pt. „Dialog na nowe czasy. Presja na działanie w niepewnym otoczeniu”. Po raz pierwszy zostało ono przeprowadzone w rzeczywistości postpandemicznej. Jednym z najważniejszych wniosków płynących z badania jest ten, że sklepy stacjonarne wciąż pełnią ważną rolę w procesie zakupowym i są retailerom bardzo potrzebne. Dlaczego? Dowiesz się o tym, jak również o innych wnioskach przedstawionych w publikacji, z naszego wpisu.

Retailerze, pamiętaj o łączeniu online i offline

Jak wynika z badania OC&C Retail Proposition Index 2022, pt. „Dialog na nowe czasy. Presja na działanie w niepewnym otoczeniu”, tradycyjne sklepy są kluczowym źródłem inspiracji zakupowych. Dlatego konsumenci, mimo ogromnego boomu na e-commerce podczas pandemii, wciąż tak chętnie je odwiedzają. Sklepy stacjonarne są często pierwszym miejscem, do którego klienci udają się w poszukiwaniu produktów. Jest to bardzo dobra wiadomość dla sieci handlowych. Koszt pozyskania klienta w tym kanale jest mniejszy niż w przypadku online.

Jednak aby zdobyć zaufanie konsumenta i go zatrzymać, niezwykle istotne jest zadbanie o spójność oraz integrację doświadczeń w kanałach digital oraz offline. Customer experience, które oferuje e-commerce i które klienci bardzo sobie chwalą, powinno być również zapewniane przez sklepy tradycyjne. W końcu żyjemy, a więc i kupujemy, w świecie phygital (czyli łączącym handel rzeczywisty i cyfrowy).

Retailerzy powinni więc skupić się na implementacji strategii omnichannel. Choć początkowo może się ona wiązać ze wzrostem wydatków, to szybko doprowadzi do obniżenia kosztów operacyjnych. Jako przykład może służyć wykorzystanie sklepów stacjonarnych jako punktów odbioru click & collect (czyli zamówienia produktów w e-sklepie i odbioru w tradycyjnej placówce).

Polski konsument ma się całkiem nieźle

Z badania OC&C Retail Proposition Index 2022 dowiadujemy się także, że polski konsument, mimo niepewnej sytuacji gospodarczej i wciąż rosnącej inflacji, utrzymuje poziom wydatków z ostatnich lat. Co na to wpływa? Przede wszystkim rosnący dochód rozporządzalny, a także korzystanie ze środków zaoszczędzonych podczas pandemii.

Czy jednak niepewna sytuacja gospodarcza, ma odzwierciedlenie w przekonaniach (a co za tym idzie zachowaniach) konsumentów? To raczej nieuniknione. Niska cena, która znajduje się na drugim miejscu wśród najważniejszych kryteriów zakupowych (po szerokim wyborze produktów), odnotowała w 2022 roku istotny wzrost wskazań. W ubiegłym roku wskazało ją 15% badanych, natomiast w 2021 roku o 2% mniej.

Natomiast o tym, jak konsument oceni danego detalistę (a co za tym najczęściej idzie – czy dokona u niego zakupu), w największym stopniu decyduje zaufanie. Powinno ono być jednak budowane nie tylko poprzez korzystne ceny, ale również ich transparentne komunikowanie.

Warto także dodać, że jak wynika wniosków z badania, retailerzy powinni aktywnie działać na rzecz zrównoważonego rozwoju. Mimo rosnącego znaczenia kwestii związanych z ceną, takie działania są dla konsumentów coraz bardziej istotnym czynnikiem podczas decydowania o wyborze marki.  

W Exorigo-Upos wiemy jak istotne jest wdrażanie przez retailerów rozwiązań wspierających omnichannel. W naszej ofercie znajdziesz ich wiele, zarówno tych przeznaczonych dla e-commerce, jak i dla sklepów stacjonarnych. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.