Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

AR w medycynie – przykłady zastosowania

Czytaj dalej
AR w medycynie – przykłady zastosowania

AR znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Nie dziwi więc również rozszerzona rzeczywistość w medycynie, która ma tym samym pozytywny wpływ na życie i zdrowie pacjentów, a także wpływa na to, jak obecnie kształceni są przyszli lekarze. Sprawdźmy więc, jakie są zastosowania AR w tej dziedzinie oraz co sprawia, że ta technologia tak dobrze sprawdza się w tym obszarze. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Skąd rozszerzona rzeczywistość w medycynie?

Technologia AR to nakładanie elementów świata wirtualnego na realny przy użyciu kamery. Jest to wysoce innowacyjna dziedzina, która – jak się okazuje – ma zastosowanie nie tylko w świecie rozrywki i gier, ale również medycyny. Nic dziwnego: metody w tym zakresie stają się coraz doskonalsze i dają duże pole do pomocy osobom z różnego rodzaju schorzeniami. Sprawdźmy kilka przykładów rozwiązań rozszerzonej rzeczywistości w medycynie.

Rozszerzona rzeczywistość w aktywizacji osób starszych

Seniorzy borykają się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, które nie tylko powodują ból i dyskomfort, ale odbierają też możliwość eksplorowania zupełnie nowych rzeczy. Na Uniwersytecie Warszawskim stworzono więc badanie, w ramach którego seniorom zaproponowano – dzięki rozwiązaniom z zakresu AR – odkrywanie nowych miejsc oraz eksplorowanie wirtualnych światów.

Ze względu na ograniczenia motoryczne, takie doświadczanie jest często wręcz niemożliwe, choć jak widać staje się takowe właśnie dzięki rozwiązaniom z zakresu rozszerzonej rzeczywistości. Może być to dobre rozwiązanie również dla osób z innymi rodzajami ograniczeń ruchowych tak, aby stymulować u nich hipokamp.

Rehabilitacja ruchowa

Innym przykładem zastosowania rozszerzonej rzeczywistości w medycynie jest wykorzystanie jej do rehabilitacji ruchowej, np. pacjentów po udarze. AR daje im możliwość wykonywania interaktywnych ćwiczeń ze sprzężeniem zwrotnym. Okazuje się, że taki wirtualny trening może mieć wiele korzyści i dawać realną poprawę funkcji motorycznych. Korzyści z takiej rehabilitacji mogą czerpać też osoby z porażeniem mózgowym lub chorobą Parkinsona.

Aplikacje szkoleniowo-edukacyjne

Kolejną możliwością, jeśli chodzi o zastosowanie AR w medycynie, jest wykorzystanie technologii do tworzenia aplikacji dla przyszłych lekarzy. Dzięki nim można kreować wysoce realistyczne symulatory imitujące ludzie ciało, czego przykładem jest przestrzenne, wirtualne serce. Dzięki takiej aplikacji można w dowolny sposób nim manipulować, poznawać strukturę, a także analizować przekroje. Z podobnych rozwiązań korzystano także w przypadku osób kształcących się na weterynarzy, którzy dzięki rozszerzonej rzeczywistości uczyli się np. układu kostnego psów.

Interesujesz się rozszerzoną rzeczywistością i chcesz poznać jej zastosowania w innych dziedzinach? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź również AR w branży modowej.

Wsparcie dla osób z chorobami psychicznymi

To jednak wciąż nie koniec zastosowań AR w medycynie. Warto bowiem wspomnieć również o możliwości wykorzystania w dziedzinie psychoterapii, np. do leczenia zaburzeń lękowych. W tym zakresie rozszerzona rzeczywistość wykorzystywana jest do tego, aby w pełni kontrolowanych warunkach oswajać chorego ze zdarzeniami wywołującymi strach lub panikę.

Podobnie może wyglądać to w przypadku leczenia psychozy, co zostało już sprawdzone podczas badań realizowanych w Szpitalu Uniwersyteckim w Haukeland w Norwegii. Badania tam przeprowadzone pokazały, że leczenie przy użyciu AR przyniosło w danej grupie lepsze efekty, aniżeli tradycyjnie stosowane metody.

Rozszerzona rzeczywistość w medycynie ma ogromny potencjał. Jak bowiem widać, transformacja cyfrowa ma wiele korzyści i świetnie sprawdza się zarówno w przypadku leczenia różnego rodzaju chorób, jak i pomaga w kształceniu samych lekarzy. Z pewnością więc będą powstawać kolejne rozwiązania w tym zakresie, trafiające jeszcze bardziej w potrzeby pacjentów oraz specjalistów.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.