Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Rebranding sklepu stacjonarnego – jak go przeprowadzić?

Czytaj dalej
Rebranding sklepu stacjonarnego – jak go przeprowadzić?

Rebranding sklepu stacjonarnego może być ważnym krokiem w odświeżeniu wizerunku marki, przyciągnięciu nowych klientów i zwiększeniu rozpoznawalności. Aby jednak był skuteczny, trzeba przeprowadzić go w odpowiedni sposób. Sprawdźmy, o jakich zasadach koniecznie należy pamiętać! Serdecznie zachęcamy do lektury.

1. Analiza i określenie planu rebrandingu sklepu stacjonarnego

Rebranding sklepu fizycznego może generować duże koszty. Dlatego trzeba bardzo uważnie przeanalizować, jakie są jego cele oraz dlaczego chcemy go przeprowadzić. Należy przede wszystkim zdefiniować, czym ma być marka po rebrandingu, a także jaka będzie jej nowa misja, wizja oraz wartości. Może chcemy skierować swoją ofertę do nowej grupy odbiorców? Albo dotychczasowa identyfikacja nie jest już dopasowana do aktualnych trendów i nie przyciąga klientów? Wszystko to trzeba bardzo dobrze określić, aby na tej podstawie ustalić plan działania oraz określić cele zaistniałych zmian.

Przechodząc do planu działania, powinien on obejmować przede wszystkim terminarz wprowadzania zmian, a także ich komunikowania klientom. Rebranding sklepu fizycznego może bowiem być szansą także na to, aby rozreklamować tę zmianę i uczynić z niej atut podczas planowanych działań marketingowych.

2. Projektowanie nowej identyfikacji wizualnej

Projektowanie nowej identyfikacji wizualnej sklepu fizycznego to kluczowy etap w procesie rebrandingu. Ważne jest jednak nie tylko nowe logo, ale także ogólna kolorystyka, która na poziomie podświadomym wiele mówi o marce klientom.

Nowa identyfikacja wizualna powinna od razu obejmować projekt nowego wnętrza, które musi odzwierciedlać nową tożsamość marki. Należy zastanowić się nad układem, wyposażeniem, oświetleniem i dekoracjami, które będą tworzyć spójne i zapadające w pamięć doświadczenie dla klientów. W tym celu wykorzystuje się szeroko pojęty merchandising.

Niemniej istotne są torby, ulotki, plakaty i inne materiały promocyjne, które będą konsekwentnie wykorzystywać elementy nowej identyfikacji wizualnej. Warto pomyśleć o nich szerzej, np. także w kontekście ekologii, która jest dla klientów coraz istotniejsza.

Wielu właścicieli zapomina także o testowaniu. Zanim wdrożymy nową identyfikację wizualną na szeroką skalę, warto ją przetestować i zebrać opinie. Może to być grupa docelowa klientów lub ankiety online. Uzyskany feedback pomoże bowiem dostosować projekt do oczekiwań odbiorców i upewnić się, że spełni on oczekiwania szerszej grupy odbiorców.

3. Kontrolowanie terminarza rebrandingu sklepu fizycznego

Do przykładów nieudanego rebrandingu sklepu stacjonarnego możemy zaliczyć taki, który został źle zaplanowany w czasie. Przez to generuje duże straty, im bowiem dłużej sklep fizyczny jest zamknięty, tym gorzej dla jego finansów. Dlatego tak ważne jest to, aby w sposób realistyczny ustalić terminarz zmian, a także na bieżąco go monitorować. Co istotne, zmian nie należy wykonywać też w czasie, gdy sklep notuje największą sprzedaż. W większości przypadków są to okresy świąteczne i Black Friday.

4. Monitorowanie i dostosowanie

Po wdrożeniu rebrandingu sklepu fizycznego ważne jest, aby śledzić efekty i reakcje klientów. Trzeba bowiem być gotowym do wprowadzenia dalszych zmian w oparciu o feedback ze strony osób odwiedzających sklep. Nie można bać się także zmian. Jeśli pewne rozwiązania nie działają, to z myślą o klientach warto rozważyć ich zmianę.

Jak przeprowadzić rebranding sklepu stacjonarnego? Podsumowanie

W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim… z głową! Rebranding sklepu stacjonarnego nie powinien być przeprowadzany, bo tak robi nasza konkurencja lub jest to aktualnie modne w danej branży. Proces trzeba bardzo uważnie i skrupulatnie zaplanować po to, aby osiągnąć zamierzone cele związane np. z długofalowym wzrostem sprzedaży. Warto też zaufać specjalistom – sprawdź naszą usługę otwarcia i remodelingu punktów handlowych!

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.