Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Opublikowano docelową definicję faktury ustrukturyzowanej

Czytaj dalej
Opublikowano docelową definicję faktury ustrukturyzowanej

Na stronach Centralnego Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (numer wzoru 2023/06/29/12648) oraz Ministerstwa Finansów ogłoszono docelową definicję faktury ustrukturyzowanej, w postaci tzw. schemy FA, której wersja 2 była długo oczekiwana przez podatników.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów (MF), podatnicy w pierwszej kolejności będą mieli możliwość zapoznania się z nową strukturą e-faktury na środowisku testowym KSeF. Od lipca 2023 roku środowisko to będzie obsługiwać nową strukturę logiczną FA(2). Jednocześnie, obecnie stosowana struktura FA(1) będzie nadal dostępna na testowym KSeF do sierpnia 2023 roku, aby umożliwić płynne przejście między obiema znacząco różniącymi się strukturami.

Faktura ustrukturyzowana – definicja wg Ministerstwa Finansów

 • MF planuje udostępnić nową wersję schemy FA(2) na środowisku produkcyjnym KSeF w dniu 1 września 2023 roku.
 • Nowa wersja FA(2) będzie obowiązywać bez zmian do końca 2024, co oznacza zamrożenie zmian na środowisku produkcyjnym przez okres prawie półtora roku.
 • Nie wyklucza się wprowadzania przez MF poprawek do błędów zgłaszanych m.in. z testów nowej struktury FA(2).
 • W porównaniu do ostatniej roboczej wersji schemy FA(2), MF wprowadziło pewne różnice, takie jak skrócenie formatu identyfikatora faktury KSeF do 35 znaków:
  • faktura wg schemy FA(1) 5252535950-20230706-22A8B2-C03BD0-50
  • faktura wg schemy FA(2) 5252535950-20230706-CF6E4C273346-70
 • Zmieniono również oznaczenia JST.
 • Opublikowano zmianę dotyczącą konieczności podawania zarówno numeru faktury, jak i ID KSeF dla faktur zaliczkowych wystawianych w KSeF.
 • Dodatkowo wprowadzono specjalny znacznik “faktura zaliczkowa wystawiona poza KSeF”.
 • Zgodnie z komunikatem MF, proces legislacyjny związany z wdrożeniem zmiany ustawy o VAT wprowadzającej obowiązkową e-fakturę od 1. lipca 2024, który obecnie jest w trakcie analizy w Senacie, powinien zakończyć się do końca lipca.
 • Po uchwaleniu ustawy, MF będzie konsultować rozporządzenia uszczegóławiające stosowanie faktur ustrukturyzowanych, takie jak: rozporządzenie w sprawie korzystania z KSeF, rozporządzenie dotyczące wyłączeń z KSeF, nowelizacja rozporządzenia dotyczącego wystawiania faktur oraz nowelizacja rozporządzenia dotyczącego JPK_VAT.
 • Przewiduje się, że powyższe rozporządzenia wejdą w życie w czwartym kwartale 2023 r.

Faktury ustrukturyzowane w kampanii informacyjnej Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów koncentruje się na obowiązkach sprawozdawczych podatników, w szczególności JPK_FA i JPK_VAT, a wprowadzenie KSeF ma na celu dalsze uproszczenie rozliczeń i raportowania podatków.

W celu skutecznego przekazania informacji, MF planuje intensywną kampanię informacyjną dotyczącą faktur ustrukturyzowanych, która obejmie spotkania, webinaria oraz aktywność w mediach społecznościowych. Celem kampanii jest edukacja i świadomość dotycząca nowych regulacji związanych z fakturami elektronicznymi.

Podczas spotkania prasowego poinformowano, że Niemcy i Rumunia otrzymały projekt decyzji derogacyjnej w zakresie obligatoryjnego stosowania faktury ustrukturyzowanej, co potwierdza słuszność działań podjętych przez Polskę w zakresie rozwoju cyfryzacji obrotu towarowego w Unii Europejskiej. Otrzymanie derogacji umożliwia tym krajom stosowanie obowiązkowej e-faktury, co przyczynia się do harmonizacji procesów cyfrowych wewnątrz UE.Umów pokaz DEMO SmartKSeF

Czytaj więcej:

Jak przygotować firmę do wejścia KSeF – obejrzyj webinar.

21 kroków przy planowaniu wdrożenia KSeF.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.