Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Oprogramowanie dedykowane czy pudełkowe? Które wybrać? Plusy i minusy

Czytaj dalej
Oprogramowanie dedykowane czy pudełkowe? Które wybrać? Plusy i minusy

Oprogramowanie pudełkowe czy dedykowane, to jedna z kluczowych decyzji dla przedsiębiorstwa, któremu zależy na sprawnym i bezproblemowym działaniu. Czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań, jakie są ich wady oraz zalety i które wybrać w danej sytuacji? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Czym charakteryzuje się oprogramowanie pudełkowe?

Cechą charakterystyczną jest w tym przypadku to, że system pudełkowy jest rozwiązaniem gotowym. Oznacza to, że został stworzony przez producenta w danej formie i oferuje pewien zakres ograniczonych funkcjonalności. Oczywiście obecnie możliwe jest pewne dopasowanie, choć w praktyce związane jest ono z dodatkowymi kosztami. System pudełkowy to również konieczność wykupienia licencji oraz najczęściej abonamentowego opłacania za dany czas użytkowania.

Warto wspomnieć także o mniejszej intuicyjności, co wynika właśnie z faktu, że jest to rozwiązanie gotowe. Najczęściej więc korzystają z niego mniejsze przedsiębiorstwa, z mniejszymi potrzebami, a także starające się zoptymalizować koszty takich rozwiązań (w praktyce jest ono tańsze, aniżeli tworzone na indywidualne zamówienie).

Co charakteryzuje oprogramowanie dedykowane?

Konkurentem dla oprogramowania pudełkowego jest system dedykowany, czyli stworzony zgodnie z indywidualnymi potrzebami zleceniodawcy. Kreowany jest na bazie tego, jakie wymagania ma klient, a także jaka jest specyfika działania jego przedsiębiorstwa. Najczęściej jest to więc oprogramowanie dla dużych firm, które potrzebują niestandardowych rozwiązań oraz możliwości łatwego skalowania. Co ważne, dedykowane systemy to także gwarancja pomocy na etapie wdrożenia, a także ich utrzymania oraz zachowania unikalności.

Oprogramowanie dedykowane, czy system pudełkowy?

Wiemy już, czym charakteryzują się tego typu rozwiązania. Pozostaje więc pytanie, na które z nich się zdecydować. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, a także posiadanego budżetu. W wielu przypadkach mniejsze firmy o małej skali działania po prostu nie mogą pozwolić sobie na wybór systemu autorskiego, opracowywanego stricte na ich potrzeby. Natomiast w przypadku większych podmiotów, oprogramowanie dedykowane to konieczność, aby usprawnić sposób działania oraz umożliwić sobie sprawniejsze koordynowanie skomplikowanymi procesami.

Kolejny czynnik to szybkość wdrożenia. Jeśli przedsiębiorstwu zależy na czasie, lepszym rozwiązaniem może okazać się oprogramowanie pudełkowe, gotowe do implementacji właściwie od razu od momentu wykupienia. Oczywiście nierzadko po prostu opłaca się poczekać, aby uzyskać rozwiązanie szyte na miarę potrzeb danej firmy oraz w pełni unikalne pod względem charakterystyki działania.

Kolejną kwestią pozwalającą ocenić, czy wybrać oprogramowanie dedykowane czy pudełkowe jest to, czym zajmuje się dana firma. Jeśli jej działalność jest niszowa, podobnie jak procesy wewnątrz przedsiębiorstwa, to wówczas rozwiązanie pudełkowe – czyli bardziej uniwersalne – po prostu się nie sprawdzi. W takiej sytuacji system dedykowany będzie właściwie jedynym wariantem, który pozwoli na efektywniejsze funkcjonowanie.

System dedykowany, ale tylko od sprawdzonej firmy

Decydując się na oprogramowanie dedykowane trzeba mieć też na uwadze doświadczenie przedsiębiorstwa zajmującego się jego tworzeniem oraz wdrożeniem. Chodzi bowiem nie tylko o to, aby taki system odpowiadał na potrzeby podmiotu, ale także był:

  • skalowalny,
  • łatwy oraz intuicyjny obsłudze,
  • pozwalający na szybkie podejmowanie decyzji,
  • maksymalizujący bezpieczeństwo pod względem ochrony wewnętrznych danych firmy.

Realizację najlepiej zlecić więc firmie takiej jak nasza, która ma doświadczenie we współpracy z największymi przedsiębiorstwami i tym samym jest w stanie sprostać najwyższym wymaganiom.

Oprogramowanie dla firmy: pudełkowe czy dedykowane? Odpowiedź jest jak widać uzależniona od kilku czynników. Jednak niezależnie od tego, serdecznie zachęcamy do współpracy z naszą firmą. Oferujemy obydwa warianty, a także rozwiązania oraz usługi takie jak systemy ERP, integracje systemów IT oraz systemy HR. Serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Zobacz także usługi chmurowe dla firm.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.