Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Omnicommerce vs multichannel: Jakie są różnice i korzyści dla biznesu?

Czytaj dalej
Omnicommerce vs multichannel: Jakie są różnice i korzyści dla biznesu?

W ostatnich latach intensywnego rozwoju środowiska handlowego wyłoniły się dwa podejścia mające na celu sprostanie oczekiwaniom klientów. Mowa o omnicommerce i multichannel. Oba modele mają na celu zapewnienie klientom atrakcyjnego doświadczenia zakupowego, ale różnią się w swoim podejściu i korzyściach, jakie oferują dla biznesu. W artykule przyjrzymy się bliżej tym dwóm strategiom – w porównaniu omnicommerce vs multichannel zbadamy, jakie mają znaczenie dla współczesnego biznesu.

Różnice między omnicommerce a multichannel:

Omnicommerce, znane również jako omnikanałowość lub omnichannel, skupia się na stworzeniu spójnego i zintegrowanego doświadczenia zakupowego dla klienta. W omnicommerce wszelkie kanały sprzedaży są scentralizowane i ściśle ze sobą powiązane. To zintegrowane podejście do handlu, co oznacza, że klienci mogą płynnie przechodzić między różnymi kanałami, takimi jak sklepy stacjonarne, sklepy internetowe, media społecznościowe i aplikacje mobilne, zachowując spójność informacji, asortymentu produktów i usług. Omnicommerce stawia nacisk na zapewnienie spersonalizowanego i spójnego doświadczenia klienta na wszystkich etapach podróży zakupowej.

Z drugiej strony, multichannel to podejście, w którym przedsiębiorstwo korzysta z różnych kanałów sprzedaży, ale niekoniecznie są one ze sobą zintegrowane. Każdy kanał działa niezależnie, co może prowadzić do rozproszenia informacji, niespójności asortymentu i doświadczenia klienta. Przykładowo, firma może prowadzić sklepy stacjonarne, sklep internetowy i sprzedaż przez telefon, ale każdy z tych kanałów działa niezależnie i może mieć oddzielne systemy zarządzania, co utrudnia spójne doświadczenie dla klienta.

Jakie są główne różnice pomiędzy omnicommerce a multichannel?

Stopień integracji

Informacje o klientach, asortyment produktów i dane transakcyjne są synchronizowane między różnymi kanałami, co pozwala na spójne doświadczenie zakupowe w omnicommerce. W multichannel natomiast każdy kanał może działać niezależnie, co może prowadzić do niespójności i trudności w śledzeniu działań klienta.

Konsystencja doświadczenia klienta

W omnicommerce priorytetem jest zapewnienie spójnego doświadczenia klienta na wszystkich kanałach sprzedaży. Bez względu na to, z jakiego kanału korzysta klient, otrzymuje spersonalizowane informacje. Na wszystkich kanałach jest taki sam asortyment i wysoka jakość obsługi. W multichannel doświadczenie klienta może się różnić w zależności od wybranego kanału.

Więcej o trendach zachowań klientów związanych z omnicommerce przeczytasz w artykule: Wszyscy kupujemy w internecie – raport „Omni-commerce. Kupuję wygodnie 2023”

Analiza danych i personalizacja

Omnicommerce umożliwia bardziej szczegółową analizę danych dotyczących zachowań klientów na różnych kanałach. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą lepiej zrozumieć preferencje i potrzeby klientów, co prowadzi do bardziej efektywnej personalizacji oferty. W multichannel analiza danych może być utrudniona ze względu na brak integracji, co sprawia, że możliwość personalizacji i dostosowania oferty do indywidualnych potrzeb klienta jest ograniczona.

Zarządzanie asortymentem

W omnicommerce przedsiębiorcy mają możliwość spójnego zarządzania asortymentem produktów na wszystkich kanałach sprzedaży. To oznacza, że informacje o dostępności produktów, ceny i opisy są zsynchronizowane, co minimalizuje ryzyko niewłaściwego wyświetlania informacji dla klienta. Generuje też korzyści związane z czasem, jaki by był wymagany do aktualizacji danych dotyczących produktów na wszystkich kanałach. W multichannel, gdzie każdy kanał działa niezależnie, zarządzanie asortymentem może być bardziej skomplikowane, co może prowadzić do rozbieżności w dostępności produktów i informacji.

Koszty i efektywność operacyjna

Wdrożenie omnicommerce może wymagać większych nakładów finansowych i zasobów, ze względu na konieczność integracji różnych systemów i kanałów sprzedaży. Jednakże długoterminowo omnicommerce może przynieść korzyści pod względem efektywności operacyjnej. Integracja danych i procesów sprzedażowych pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów, minimalizację duplikacji i optymalizację działań. W multichannel, gdzie każdy kanał działa niezależnie, koszty operacyjne mogą być wyższe, a efektywność operacyjna ograniczona.

Omnicommerce vs multichannel – korzyści dla biznesu

Jedną z największych korzyści omnicommerce jest zapewnienie spójnego doświadczenia. Klienci mogą łatwo przechodzić między różnymi platformami, a ich dane i preferencje są scentralizowane, co prowadzi do zwiększonej satysfakcji klienta i lojalności.

Korzystanie z różnych kanałów sprzedaży zwiększa widoczność marki. Klienci mogą znaleźć produkty i sklepy na różnych platformach, co umożliwia dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów.

Omnicommerce zapewnia dostęp do szczegółowych danych dotyczących zachowań klientów oraz pozwala zarządzać asortymentem produktów w sposób bardziej zintegrowany i wymagający mniejszej ilości czasu i pracy, niż w przypadku braku integracji. To umożliwia lepsze dostosowanie oferty do potrzeb klientów na różnych kanałach sprzedaży, unikając nadmiaru lub braku dostępności produktów, a także wybór asortymentu, który cieszy się największym zainteresowaniem.

Czytaj więcej:

Poznaj możliwości modułowego systemu OmniCommerce for RETAIL.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.