Metoda FIFO i LIFO – czym są, czym się różnią i czemu są ważne przy zarządzaniu zasobami magazynowymi?
Metody FIFO i LIFO stosowane są w zakresie zarządzania zasobami magazynowymi. Pomiędzy nimi występują jednak znaczące różnice, które wpływają na codzienny sposób działania przedsiębiorstw. Sprawdźmy, jakie są główne różnice, a także w jaki sposób zadecydować, która z metod okaże się lepsza.
Czym jest metoda LIFO?
LIFO jest skrótem od Last In First Out. W praktyce oznacza, że to, co ostatnie dotarło do magazynu, wyjdzie z niego jako pierwsze. Metoda ta wpływa zarówno na to, w jaki sposób odbywa się zarządzanie magazynem, jak i to, jak księguje się poszczególne transakcje.
Metodę LIFO wykorzystuje się w przypadku towarów cechujących się bardzo długą datą przydatności. Stosuje się ją rzadziej, aniżeli FIFO i głównie w przypadku mniejszych magazynów, pozwala bowiem na łatwy dostęp do sprzedawanych towarów. Warto wspomnieć także o tym, że może sprawdzać się w czasach wysokiej inflacji. Skutkuje ona wzrostem cen materiałów oraz produkcji, dlatego warto jak najszybciej uwolnić te produkty, które zostały zakupione po wyższej cenie (czyli w późniejszym czasie).
Czym jest metoda FIFO?
FIFO, czyli First-In, First-Out jest przeciwieństwem LIFO. Zwana jest także zasadą najwcześniejszej ceny lub też metodą kolejki. Opiera się na księgowaniu rozchodu w kolejności od tego towaru, który trafił do magazynu najwcześniej. Stosuje ją wiele firm, jednak w szczególności te operujące towarami z krótkimi datami przydatności. Jej zaletą jest większy porządek w magazynie, a także minimum czasu, gdy produkt jest przechowywany. Atutem jest dodatkowo prostota i uporządkowanie, gdyż towary przyjęte najwcześniej nie zalegają w takim magazynie.
Metody FIFO i LIFO – którą z nich wybrać?
Metody FIFO i LIFO różnią się między sobą w znaczący sposób. Jednak to od firmy i jej specyfiki działania zależy, która z nich zostanie wybrana. W tej kwestii warto mieć na uwadze zalety oraz wady każdego z tych podejść, o których co nieco wspominaliśmy powyżej. Nie bez znaczenia jest także typ towaru. Jeśli ma on bowiem krótki termin przydatności do spożycia, to istotne jest to, aby szybciej wydawać z magazynu najstarsze produkty.
Decyzji tej nie trzeba jednak podejmować od razu. Warto więc wybrać odpowiedni program do zarządzania magazynami, taki jak Omnicommerce For Retail. Jeden z jego modułów pozwala właśnie na zarządzanie magazynem, ale wspiera zarówno metodę LIFO jak i FIFO. Został więc stworzony tak, aby dawać elastyczność w obsłudze magazynu i dopasować to do swoich potrzeb. Pozwala dodatkowo na:
- inwentaryzację,
- zarządzanie wieloma magazynami,
- możliwość centralnego podglądu stanów magazynowych,
- łatwe i intuicyjne raportowanie,
- szybką obsługę zamówień.
Inne czynniki wpływające na decyzję o wyborze pomiędzy FIFO i LIFO:
- charakterystyka popytu – w przypadku popytu stabilnego, a także przewidywanego, FIFO zazwyczaj jest korzystniejsze, sprawia bowiem, że towary starsze sprzedaje się jako pierwsze,
- strategie sprzedażowe – każda firma może mieć nieco inną strategię sprzedażową, która wpłynie na to, jaka z metod sprawdzi się najlepiej,
- koszty składowania – obsługa zapasów, a także ceny składowania produktów również mają wpływ na to, która z metod sprawdzi się najlepiej.
Metody FIFO i LIFO są najbardziej znane, jeśli chodzi o zarządzanie stanami magazynowymi. Mają więc niebagatelny wpływ na efektywność działania przedsiębiorstwa.
Z naszego bloga dowiesz się również czym jest mikrosegmentacja w retail.