Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

KSeF przesunięty na 2026 r.

Czytaj dalej
KSeF przesunięty na 2026 r.

MF przekazało, że obligatoryjne e-fakturowanie zostanie wprowadzone od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Pozostałe firmy dołączą do KSeF od 1 kwietnia 2026 r.

Ministerstwo Finansów wykonało audyt i testy systemu

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej MF podało do wiadomości, że prace nad systemem KSeF trzeba będzie zacząć od początku. Straty z tym związane szacowane są na około 30 mln zł.

Minister Finansów ogłosił, że po przeanalizowaniu wyników audytu jednym z powodów krytycznej sytuacji jest brak należytego nadzoru kierownictwa nad projektem. Zlecenie 19 stycznia 2024 audytu było konieczną decyzją z punktu widzenia bezpieczeństwa i stabilności gospodarki. Jak podkreślono – 350 stron audytu nie pozostawia złudzeń, że groził nam paraliż polskiej gospodarki. Fragmenty raportu, które nie stanowią krytycznych informacji z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, zostaną ujawnione. Jednocześnie MF będzie starało się, aby jak najmniej zmieniło się w interfejsach – aby zminimalizować ryzyko potencjalnych strat ze strony firm, które już wykonały prace integracyjne.

Analiza techniczna stwierdziła brak wymagań jakościowych i wydajnościowych. Niezbędne jest opracowanie nowej architektury systemu, która uwzględni wnioski z przeprowadzonego audytu, a następnie prace programistyczne. Zostanie powołany specjalny zespół ekspertów do spraw architektury. System, który został zaprojektowany jako monolityczny, zostanie zmieniony na modułowy. Wprowadzone zostanie regularne testowanie i bieżące prowadzenie dokumentacji – czego, zdaniem audytujących, zabrakło w pracach nad obecną wersją KSeF.

Jedną z rekomendacji z audytu jest też fazowanie projektu, a więc wprowadzenie go najpierw dla największych firm, a potem dla mniejszych podmiotów.

Przypomnijmy, że w marcu na podstawie wygenerowanych faktur, w środowisku testowym systemu, sprawdzane było działanie interfejsu programistycznego (API). Exorigo-Upos brało udział w tym procesie jako dostawca rozwiązania do integracji z KSeF. MF weryfikowało wydajność systemu, uwzględniając różnorodne czynniki, takie jak statystyki dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) oraz przewidywaną charakterystykę ruchu, w tym szczytową aktywność na koniec miesiąca. Testy nawet nie zbliżyły się do oczekiwanej wydajności.

Audyt i testy były kolejnym po konsultacjach Ministerstwa Finansów z przedstawicielami różnych branż (w których wzięło udział 10 tys. osób) elementem wpływającym na termin wdrożenia obligatoryjnego systemu KSeF.

W razie pytań dotyczących KSeF – zachęcamy do kontaktu z nami.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.