Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Jak dbać o bezpieczeństwo danych w firmie? 6 kroków

Czytaj dalej
Jak dbać o bezpieczeństwo danych w firmie? 6 kroków

W praktyce bezpieczeństwo danych w firmie to jedna z kluczowych dla przedsiębiorców kwestii w obecnej rzeczywistości gospodarczej. Chodzi tu jednak nie tylko o RODO, ale także o zaufanie współpracowników oraz klientów, dla których aspekt ten również ma duże znaczenie. Sprawdźmy więc, jak zadbać o tę kwestię dzięki kilku najważniejszym metodom.

1. Uświadamianie pracowników

Pierwszym krokiem do sukcesu jest wdrożenie polityki bezpieczeństwa danych w firmie tak, aby pracownicy wszystkich szczebli byli świadomi co do jej założeń oraz wiedzieli, jak ważny jest to aspekt. Najlepiej więc wdrożyć specjalny dokument dla zatrudnionych osób, a także regularnie je doszkalać.

Częstym błędem popełnianym w tym zakresie jest nieprzyjazna forma dokumentów związanych z polityką bezpieczeństwa danych w firmie, które są przez to bardzo niechętnie zgłębiane. Aby tego uniknąć, warto postawić na multimedialne prezentacje, filmy oraz infografiki, dzięki którym informacje w tym zakresie będą lepiej przyswajane.

2. Praca na sprzęcie firmowym

Wiele firm, zwłaszcza nowych, w celu oszczędności wręcz zachęca pracowników do korzystania z własnego sprzętu do wykonywania codziennych zadań. Jednak ze względu na kwestię bezpieczeństwa danych w firmie nie jest to rekomendowane. Takie urządzenia są zdecydowanie bardziej podatne na wyciek danych, m.in. ze względu na instalowane pirackie oprogramowania, ściągane pliki oraz nieodpowiednie systemy zabezpieczeń. Aby tego uniknąć, wewnątrzfirmowa polityka powinna obejmować tylko i wyłącznie korzystanie z firmowego sprzętu, odpowiednio przygotowanego do tego celu.

Dowiedz się, na czym polega realizowana przez nas optymalizacja i zabezpieczenie baz danych.

3. Korzystanie tylko z legalnych programów i aplikacji

Nielegalne oprogramowanie to niestety prosta droga do wycieku danych firmowych, co może wiązać się z poważnym kryzysem wizerunkowym przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne jest przeszkolenie pracowników w tym zakresie oraz pokazanie im, jak ważna jest to kwestia oraz dlaczego bezpieczeństwo danych w firmie może zostać poważnie naruszone, jeśli nie będą oni korzystać tylko z legalnych programów i aplikacji.

4. Tworzenie kopii zapasowych

Polityka bezpieczeństwa danych osobowych i cyfrowych w małej oraz dużej firmie to także tworzenie kopii zapasowych. Należy wykonywać je w sposób regularny, także jako zabezpieczenie w przypadku awarii, choćby w sytuacji ataku hakerskiego.

5. Szyfrowanie danych na dysku

Kolejnym sposobem jest szyfrowanie danych na dysku, czyli zakodowanie wszystkiego, co się na nim znajduje. Polega to na przekształcaniu jawnego tekstu w zaszyfrowany kryptogram. Takie rozwiązanie chroni np. w przypadku utraty laptopa, pendrive’a lub dysku wewnętrznego i to nawet wtedy, gdy są one zabezpieczone hasłem, które można bardzo łatwo złamać. Oczywiście wybór metody szyfrowania warto skonsultować z ekspertami tak, aby wybrać możliwie najlepszą metodę dopasowaną do rodzaju ryzyka w danej firmie.

6. Korzystanie ze wsparcia ekspertów IT

Nawet firma postępująca ściśle według wyznaczonych zasad może być na celowniku hakerów. Dlatego też rekomendowanym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z ekspertami IT, którzy będą sprawować pieczę nad bezpieczeństwem przepływu danych w przedsiębiorstwie. Takie usługi IT mogą być zlecone na zewnątrz, poprzez skorzystanie np. z systemu SOC Lite co pozwoli oszczędzić koszty ze względu na brak konieczności tworzenia wewnętrznych działów. Tacy eksperci mogą przeprowadzać też wewnętrzne szkolenia w tym zakresie, aby na bieżąco uświadamiać pracowników.

Bezpieczeństwo danych w firmie to jak widać obecnie absolutnie kluczowa kwestia. Bez odpowiedniej polityki w tym zakresie firma jest narażona na poważne problemy, jeśli dojdzie do takowego wycieku.

Zobacz także bezpieczeństwo danych w chmurze.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.