Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Inteligentna półka sklepowa – czym jest, jak działa i co może zmienić w Twoim sklepie?

Czytaj dalej
Inteligentna półka sklepowa – czym jest, jak działa i co może zmienić w Twoim sklepie?

W branży retail wygoda i szybkość podejmowanych działań i strategii są podstawą do sukcesu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą nowe, ciekawe, nietypowe rozwiązania, które poprawiają satysfakcję klientów i ułatwiają zarządzanie towarem. O czym mowa? Dziś chcemy Ci przedstawić inteligentne półki sklepowe, czyli innowację w handlu detalicznym, która może zmienić to, w jaki sposób zarówno kupujący, jak i sprzedający podchodzą do tematu zakupów. Co to takiego i dlaczego warto o nich mówić?

Inteligentna półka sklepowa – co to?

Inteligentne półki sklepowe dzięki specjalnym czujnikom zbierają dane na temat towaru, z którym są powiązane – może to być dostępność produktów, ich rotacja czy zapotrzebowanie. Dzięki większej świadomości dotyczącej tego, co dzieje się na półkach sklepowych, firmy mogą znacząco obniżyć koszty ekspozycji, redukować straty i zyskać kontrolę nad tym, co oferują.

Inteligentne półki to zaawansowane pod kątem technologicznym regały, które wykorzystują czujniki, wagi czy chociażby ekrany LCD i elektroniczne etykiety, aby monitorować stan zapasów, ceny, promocje i zachowania klientów. To część większej koncepcji „inteligentnych sklepów”, które mają na celu usprawnienie procesu zakupowego i dostarczenie klientom nowych, lepszych doświadczeń (a o znaczeniu CX, czyli Customer Experience, warto mówić zawsze!).

Działanie inteligentnych półek testuje m.in. sieć drogerii Rossmann.

Zalety inteligentnych półek

Porozmawiajmy teraz o tym, co inteligentna półka może zmienić w naszych doświadczeniach związanych z branżą retail – i z perspektywy klienta, i sprzedawcy. 

Dla klientów:

  • Lepsze doświadczenie: więcej informacji, mniejsza frustracja. Informacje o produktach, promocjach i cenach są łatwo dostępne – klient może je uzyskać nawet nie kontaktując się z obsługą sklepu.
  • Szybsze zakupy. Informacje o dostępności (wyświetlane np. w sklepie online) sprawią, że użytkownicy nie będą tracić cennego czasu na zakupy, kiedy tego, po co przyszli, nie ma na stanie; dodatkowo automatyzacja płatności, wpisująca się w ideę inteligentnego sklepu, skraca czas zakupów.
  • Aktualne dane. Często stosowanym rozwiązaniem w udogodnieniach takich jak inteligentna półka sklepowa są Electronic Shelf Labels (ESL), czyli elektroniczne etykiety. Pozwalają aktualizować ceny, promocje, dostępność bez angażowania pracowników w żmudny proces wymiany i zarządzania etykietami cenowymi.

Dla sprzedawców:

  • Optymalizacja zapasów. Automatyczne monitorowanie stanów magazynowych przyspiesza proces uzupełniania braków oraz informuje, na co w danym czasie jest wysoki popyt, pozwalając lepiej zarządzać towarem.
  • Redukcja kosztów. Mniej pracy ręcznej przy aktualizacji cen i promocji oznacza większe oszczędności dla firm.
  • Zwiększenie sprzedaży. Lepsze zrozumienie zachowań klientów to często lepsze dopasowanie oferty – mowa tu nie tylko o stanach magazynowych, ale też odpowiednim planowaniu ekspozycji (czyli co, gdzie i kiedy się pojawi).
  • Prewencja kradzieży. Monitoring produktów i klientów może zmniejszyć procent kradzieży.

Rynek inteligentnych półek sklepowych rośnie!

Według raportu Markets and Markets dotyczącego inteligentnych półek oczekuje się, że wartość tego segmentu rynkowego wzrośnie z 3,0 miliarda dolarów osiągniętego w 2022 roku do 8,3 miliarda dolarów w 2027 roku (co ciekawe, wcześniejsze prognozy mówiły o 7 miliardach w 2027; jak widać, również trend prognoz jest optymistyczny).

Ten wzrost jest napędzany rosnącym wykorzystaniem w handlu detalicznym takich technologii jak IoT i RFID oraz trendem phygital. Inteligentne półki wykorzystują nowe technologie do śledzenia zapasów, zarządzania cenami i poprawy komfortu klienta. A, jak widzisz po liczbach z raportu powyżej, zarówno sprzedawcy, jak i klienci dostrzegają potencjał inteligentnych półek sklepowych.

Czy inteligentne półki stanowią przyszłość zakupów?

Inteligentne półki sklepowe to nie tylko tymczasowy trend – prognozy pokazują nam, że mogą stać się przyszłością handlu detalicznego. Dzięki nim zakupy stają się szybsze, wygodniejsze, a często też bardziej spersonalizowane. To korzyść zarówno dla klientów, którzy oszczędzają czas, jak i dla sprzedawców, którzy mogą zwiększyć swoją efektywność i, w konsekwencji, zyski.

Jeśli jesteś właścicielem sklepu, warto rozważyć inwestycję w inteligentne półki: mogą okazać się sposobem na sukces i wyróżnienie się na tle konkurencji w erze cyfrowej transformacji handlu detalicznego.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.