Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

IoT – co to jest? Jak działa internet rzeczy i gdzie możesz go spotkać?

Czytaj dalej
IoT – co to jest? Jak działa internet rzeczy i gdzie możesz go spotkać?

IoT, czyli Internet Rzeczy, to pojęcie coraz częściej spotykane w naszej codzienności. Nic dziwnego, związane jest bowiem z dynamicznym rozwojem technologii, z którym mamy do czynienia w ostatnich latach, choć samo w sobie powstało ponad dwie dekady temu, bo w 1999 roku. Sprawdźmy więc co to jest IoT oraz dowiedzmy się, w jaki dokładnie sposób nas dotyczy. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji w tym zakresie.

Co to jest Internet Rzeczy?

IoT to pojęcie oznaczające sieć, w ramach której występują urządzenia cechujące się autonomicznym działaniem. Przedmiotem w ramach takiego systemu będzie więc sprzęt mogący nawiązać połączenie, co najczęściej ma miejsce dzięki WiFi oraz Bluetooth, choć może odbywać się po prostu przy użyciu kabla. Co ważne, proces komunikacji odbywa się bez konieczności ingerencji człowieka.

Dla wielu osób łatwiejsze jest zrozumienie tego pojęcia dzięki przykładom Internetu Rzeczy. Bardzo często są to akcesoria z zakresu smart home, czyli inteligentnych urządzeń stosowanych w domach. Przykładem są czujniki, kamery wchodzące w zakres monitoringu, inteligentne oraz oszczędne żarówki, a także roboty sprzątające. IoT to także inteligentne miasta, w tym takie rozwiązania jak:

  • monitoring wizyjny,
  • aplikacje do partycypacji mieszkańców miast,
  • strefy Park&Ride,
  • rozwiązania wchodzące w zakres transportu zbiorowego,
  • zarządzanie sieciami energetycznymi.

Wiele mówi się też o tzw. industrial IoT, czyli technologiach na potrzeby przemysłu, dzięki którym firmy stają się bardziej konkurencyjne w zakresie produkcji, magazynowania oraz zarządzania logistyką.

Internet Rzeczy w Polsce

W naszym kraju powstaje oczywiście wiele nowoczesnych rozwiązań, które wpisują się w pojęcie IoT. Twórcy borykają się jednak z wieloma wyzwaniami z tym związanymi. Jak się bowiem okazuje, istnieją rygorystyczne przepisy w zakresie tego, jak dane mają być gromadzone, przechowywane i wykorzystywane. Wynika to z tego, że infrastruktura IT oraz IoT powiązane są z zagadnieniami z zakresu własności intelektualnej. Internet Rzeczy bazuje też na chmurze oraz Big Data i także w tym zakresie istnieje wiele wyzwań w zakresie rozpowszechniania.

Według ekspertów swego rodzaju światełkiem w tunelu ma być szeroko rozpowszechniona budowa sieci 5G. W tym zakresie Polska jest liderem, co może korzystnie wpłynąć również na rozwój technologii IoT. Obecnie jednak wciąż wartość Internetu Rzeczy w naszym kraju jest około dziesięciokrotnie niższa, aniżeli w przypadku takich państw jak Francja oraz Wielka Brytania. Dystans do nadrobienia wciąż jest więc znaczący.

Rozwiązania IoT w e-commerce

Przykłady rozwiązań z zakresu Internetu Rzeczy można spotkać również w branży e-commerce. Są to rozwiązania np. do zarządzania magazynem, w tym choćby czipy RFID. Dzięki nim można łatwiej i szybciej określić, ile dokładnie sztuk konkretnego towaru mieści się w magazynie, co ułatwia jego organizację. Innym innowacyjnym rozwiązaniem jest możliwość mierzenia okularów na stronie internetowej, a wszystko to przy użyciu kamerki oraz Augmented Reality. Rozwiązania e-commerce wchodzące w zakres będą jednak stawać się coraz bardziej popularne i staną się dla sprzedawców sposobem na zwiększenie swojej rynkowej konkurencyjności.

To także niezwykle zyskowny biznes dla firm zajmujących się tworzeniem tego typu technologii. Szacuje się, że do 2025 roku wartość rynku może sięgać nawet 11 bilionów dolarów. Perspektywy są więc ogromne i w najbliższych dekadach w dalszym ciągu będą się rozwijać.
Jak doskonale widać IoT nie jest pojęciem całkowicie nowym, choć dopiero w ostatnich latach technologie z tego zakresu znacznie zyskały na popularności. Mamy więc z nimi kontakt na co dzień, także w naszych domach, w których stanowią rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i gwarantują oszczędniejsze korzystanie z zasobów.

Zainteresować cię może także bezpieczeństwo danych w chmurze.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.