Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Zrównoważony rozwój w branży IT

Czytaj dalej
Zrównoważony rozwój w branży IT

Pojęcie zrównoważonego rozwoju pojawia się coraz częściej również w branży IT. Ta ostatnia rozwija się niezwykle intensywnie i w bezpośredni sposób wpływa na naszą codzienność. Stąd też potrzeba rozwiązań sprawiających, że będzie ona w mniej negatywny sposób oddziaływała nie tylko na środowisko, ale także społeczeństwa oraz gospodarki. O jakie dokładnie działania chodzi oraz jak należy rozumieć pojęcie green IT? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Na czym polega zrównoważony rozwój w IT?

Pojęcie to w kontekście IT oznacza minimalizację niekorzystnego wpływu technologii na środowisko naturalne, z jednoczesnym wzmocnieniem oddziaływania pozytywnego. Jest to obszar zainteresowania dla coraz większej liczby przedsiębiorstw, które postrzegają równoważony rozwój jako atut zarówno w przypadku relacji z klientami, jak i wewnątrz firmy, czyli w kontekście pracowników.

Usługi IT, które wykonujemy dla naszych klientów także są prowadzone z myślą nie tylko o skuteczności, ale również ich zrównoważonym wpływie na wszystkich interesantów. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły.

Branża IT a zrównoważony rozwój – jakie inicjatywy obejmuje?

Aby realizować inicjatywy z tego zakresu, branża IT ma do dyspozycji bardzo wiele narzędzi. Jednym z kluczowych okazuje się być jednak efektywność energetyczna. Oznacza ona zużywanie mniejszej ilości energii, przede wszystkim jeśli chodzi o jej użytkowanie w centrach danych, a także serwerowniach. Mają pomagać w tym również takie inicjatywy, jak korzystanie z energii z odnawialnych źródeł.

Kolejny obszar to zwiększenie recyklingu elektroniki. W branży generuje się bardzo dużo odpadów, które powinny być przetwarzane w sposób prawidłowy, z odzyskiwaniem najbardziej cennych surowców. Wszystko po to, aby ograniczyć wydobycie, bowiem ono także w negatywny sposób wpływa na środowisko.

Zrównoważony rozwój w IT to dodatkowo kwestia projektowania bardziej przemyślanej infrastruktury, działającej w sposób zrównoważony. Chodzi tutaj o wznoszenie centrów danych, biur oraz innych obiektów wykorzystywanych w branży, które powinny być nie tylko bardziej oszczędne, ale także budowane z odpowiednich materiałów i z mniejszym wpływem na środowisko.

Okazuje się, że green IT to dodatkowo promocja pracy zdalnej. Dzięki pracy z domu zmniejsza się emisję spalin, a także inne negatywne skutki powiązane z dojazdem do biur. Oczywiście w tym zakresie istotne znaczenie ma to, aby takie inicjatywy były przemyślane i dobrze zaplanowane, co pozwoli im działać na korzyść firmy. Możliwość takiej pracy jest także przez wielu pracowników postrzegana jako benefit i pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstw.

Nie można zapominać dodatkowo o roli edukacji i świadomości. Nawet najskuteczniejsze działania z zakresu zrównoważonego rozwoju w IT będą miały mniejszą wartość, jeśli nie będą promowane przez pracowników. Rola edukowania jest więc absolutnie kluczowa, bowiem to leaderzy IT powinni być największymi adwokatami zmian w tym zakresie.

Z naszego bloga dowiesz się także, co to jest ESG i jakie inne działania z tego zakresu można wykorzystać w branży IT.

Zrównoważony rozwój w branży IT to inwestycja w przyszłość. Przyszłość nie tylko samej firmy, ale również jej pracowników, akcjonariuszy, innych interesariuszy oraz klientów. Strategie w tym zakresie muszą być jednak planowane w sposób rozsądny i przemyślany, aby były realizowane nie tylko dla samej realizacji, ale miały znacznie głębszy sens.

Zainteresować cię może również raportowanie ESG.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.