Zrównoważony rozwój w branży IT
Pojęcie zrównoważonego rozwoju pojawia się coraz częściej również w branży IT. Ta ostatnia rozwija się niezwykle intensywnie i w bezpośredni sposób wpływa na naszą codzienność. Stąd też potrzeba rozwiązań sprawiających, że będzie ona w mniej negatywny sposób oddziaływała nie tylko na środowisko, ale także społeczeństwa oraz gospodarki. O jakie dokładnie działania chodzi oraz jak należy rozumieć pojęcie green IT? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.
Na czym polega zrównoważony rozwój w IT?
Pojęcie to w kontekście IT oznacza minimalizację niekorzystnego wpływu technologii na środowisko naturalne, z jednoczesnym wzmocnieniem oddziaływania pozytywnego. Jest to obszar zainteresowania dla coraz większej liczby przedsiębiorstw, które postrzegają równoważony rozwój jako atut zarówno w przypadku relacji z klientami, jak i wewnątrz firmy, czyli w kontekście pracowników.
Usługi IT, które wykonujemy dla naszych klientów także są prowadzone z myślą nie tylko o skuteczności, ale również ich zrównoważonym wpływie na wszystkich interesantów. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły.
Branża IT a zrównoważony rozwój – jakie inicjatywy obejmuje?
Aby realizować inicjatywy z tego zakresu, branża IT ma do dyspozycji bardzo wiele narzędzi. Jednym z kluczowych okazuje się być jednak efektywność energetyczna. Oznacza ona zużywanie mniejszej ilości energii, przede wszystkim jeśli chodzi o jej użytkowanie w centrach danych, a także serwerowniach. Mają pomagać w tym również takie inicjatywy, jak korzystanie z energii z odnawialnych źródeł.
Kolejny obszar to zwiększenie recyklingu elektroniki. W branży generuje się bardzo dużo odpadów, które powinny być przetwarzane w sposób prawidłowy, z odzyskiwaniem najbardziej cennych surowców. Wszystko po to, aby ograniczyć wydobycie, bowiem ono także w negatywny sposób wpływa na środowisko.
Zrównoważony rozwój w IT to dodatkowo kwestia projektowania bardziej przemyślanej infrastruktury, działającej w sposób zrównoważony. Chodzi tutaj o wznoszenie centrów danych, biur oraz innych obiektów wykorzystywanych w branży, które powinny być nie tylko bardziej oszczędne, ale także budowane z odpowiednich materiałów i z mniejszym wpływem na środowisko.
Okazuje się, że green IT to dodatkowo promocja pracy zdalnej. Dzięki pracy z domu zmniejsza się emisję spalin, a także inne negatywne skutki powiązane z dojazdem do biur. Oczywiście w tym zakresie istotne znaczenie ma to, aby takie inicjatywy były przemyślane i dobrze zaplanowane, co pozwoli im działać na korzyść firmy. Możliwość takiej pracy jest także przez wielu pracowników postrzegana jako benefit i pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstw.
Nie można zapominać dodatkowo o roli edukacji i świadomości. Nawet najskuteczniejsze działania z zakresu zrównoważonego rozwoju w IT będą miały mniejszą wartość, jeśli nie będą promowane przez pracowników. Rola edukowania jest więc absolutnie kluczowa, bowiem to leaderzy IT powinni być największymi adwokatami zmian w tym zakresie.
Z naszego bloga dowiesz się także, co to jest ESG i jakie inne działania z tego zakresu można wykorzystać w branży IT.
Zrównoważony rozwój w branży IT to inwestycja w przyszłość. Przyszłość nie tylko samej firmy, ale również jej pracowników, akcjonariuszy, innych interesariuszy oraz klientów. Strategie w tym zakresie muszą być jednak planowane w sposób rozsądny i przemyślany, aby były realizowane nie tylko dla samej realizacji, ale miały znacznie głębszy sens.
Zainteresować cię może również raportowanie ESG.