Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

System ERP – co to jest? Jakie ma możliwości?

Czytaj dalej
System ERP – co to jest? Jakie ma możliwości?

Czym jest system ERP i jakie ma możliwości?

System ERP (z języka angielskiego: Enterprise Resources Planning) stanowi oprogramowanie, które wspiera w zarządzaniu firmą oraz różnymi procesami w niej zachodzącymi. Obecnie tego typu rozwiązania wdrażają zarówno mniejsze, jak i większe przedsiębiorstwa, chcące w sposób znaczący usprawnić procesy. Czym jednak dokładnie jest ERP i jakie daje możliwości? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Co to jest ERP i co składa się na takie oprogramowanie?

ERP to system dedykowany do planowania zasobów oraz różnych obszarów działalności firmy. Składa się na niego wiele modułów obejmujących różne aspekty działalności przedsiębiorstwa, w zależności od jego specyfiki. Najczęściej jest to jednak księgowość, kadry oraz płace i marketing, natomiast w przypadku działalności produkcyjnej również magazyn oraz logistyka. Można określić je również jako systemy klasy ERP, operujące na wspólnej bazie danych, co pozwala na efektywne i szybkie gromadzenie informacji oraz ich przetwarzanie.

Jakie są możliwości ERP i co wyróżnia takie systemy?

Możliwości ERP zależą przede wszystkim od samego oprogramowania oraz jego specyfiki. Współczesne rozwiązania mają jednak kilka wspólnych elementów, które je wyróżniają. To przede wszystkim elastyczność działania, co pozwala na dostosowanie systemu do tego, czym zajmuje się przedsiębiorstwo oraz w jaki sposób funkcjonuje.

Charakterystyczną cechą jest dodatkowo skalowalność. Dobry system rośnie więc w miarę tego, jak rozwija się również sama firma, co pozwala na bezproblemowe użytkowanie również wtedy, gdy znacząco wzrasta liczba działań.

Możliwości ERP to także stabilność działania. Wysokiej jakości oprogramowanie nie powinno być zawodne w miarę wzrostu liczby użytkowników oraz w sytuacji znaczącego wzrostu ilości przetwarzanych danych.

Jakie są korzyści wynikające z zastosowania systemu ERP?

Wdrożenie niezwodnego systemu ERP to szereg praktycznych korzyści, zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie. Zalety tego typu rozwiązań to przede wszystkim:

 • usprawnienie procesów – dzięki kontroli zdarzeń zachodzących w przedsiębiorstwie istnieje możliwość zarządzania nimi w sposób bardziej efektywny,
 • zmniejszenie kosztów operacyjnych – również do tego został zaprojektowany oferowany przez nas GOLD System ERP, który pozwala na automatyzację wielu różnych procesów, co przekłada się na redukcję wydatków,
 • oszczędność czasu pracowników – automatyzacja i efektywniejsze zarządzanie przekłada się na mniejsze zaangażowanie osób zatrudnionych, które tym samym mogą przeznaczyć swój czas na inne, bardziej kreatywne zadania,
 • poprawa konkurencyjności – efektywnie działający system ERP to sposób na szybsze podejmowanie decyzji oraz reagowanie na zmiany i tym samym zyskanie przewagi nad rynkowymi konkurentami,
 • większe bezpieczeństwo danych firmowych – dzięki cyfryzacji danych są one gromadzone w sposób spójny, co chroni przed ich wyciekiem,
 • łatwy dostęp do informacji – w przypadku zmian kadrowych, pracownicy mają wyjątkowo szybki dostęp do informacji, co przyspiesza proces ich wdrożenia do firmy.

Kliknij i dowiedz się więcej o ERP oraz o pozostałych rozwiązaniach w tym zakresie, które możemy Ci zaproponować.

Na co zwrócić uwagę wybierając ERP?

Liczba rozwiązań tego typu dostępnych na rynku jest rosnąca. Na co więc koniecznie zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze? Oto najważniejsze czynniki:

 • funkcjonalność,
 • dopasowanie do indywidualnych potrzeb,
 • możliwość skalowania,
 • bogata liczba dostępnych opcji,
 • korzystna cena,
 • stałe wsparcie ekspertów na etapie wdrożenia i obsługi.

Odpowiadając sobie na pytanie, co to jest system ERP po prostu nie można nie wspomnieć o jego zaletach oraz o tym, w jaki sposób wpływa on na działanie przedsiębiorstw. O kwestiach tych powinny pamiętać zwłaszcza małe firmy, które dopiero zastanawiają się nad implementacją tego typu rozwiązań do swojej działalności.

Przeczytaj również: Co to jest terminal POS?

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.