Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Co to jest terminal POS?

Czytaj dalej
Co to jest terminal POS?

Terminal POS (z ang. point of sale) jest urządzeniem dedykowanym do przyjmowania bezgotówkowych płatności nie tylko za pomocą kart płatniczych, ale też urządzeń mobilnych takich jak telefony oraz smartwatche. Jak działa terminal POS, a także jakie są główne zalety wynikające z jego użytkowania? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz dowiedzenia się, dlaczego warto zdecydować się na ich wdrożenie.

Co to jest terminal POS i jak działa takie urządzenie?

Stacjonarny terminal płatniczy, czyli właśnie POS, jest urządzeniem o niewielkich wymiarach zasilane prądem, wyposażone również w klawiaturę do podawania numeru PIN. Urządzenie może drukować też potwierdzenia, a także wyświetlać informacje na niewielkim ekranie.

Jak jednak dokładnie działa takie urządzenie krok po kroku?

  • Do terminala POS przykładana jest karta albo urządzenie mobilne.
  • Terminal łączy się z wydawcą za pomocą centrum autoryzacyjnego.
  • Jeśli na koncie są wystarczające środki pieniężne, dana transakcja POS jest autoryzowana.
  • Tym samym kwota jest pobierana z konta klienta i przekierowywana na konto sprzedawcy w punkcie handlowym lub usługowym.

Sprzedawcy muszą sobie oczywiście zdawać sprawę z tego, że takie urządzenia mogą ulegać awariom. Serwis terminali POS jest jednak możliwy i pozwala na szybkie, ponowne włączenie sprzętu do codziennej obsługi.

Dlaczego zdecydować się na korzystanie z terminali POS?

Wiemy już, co to jest terminal POS, a także jaka jest jego zasada działania. Warto jednak wskazać, dlaczego w ogóle zdecydować się na użytkowanie takiego sprzętu. Powodem jest to, że w Polsce stale rośnie liczba transakcji bezgotówkowych. Dodatkowo analiza firmy Mastercard pokazała, że prawie 80 proc. wszystkich transakcji za pomocą kart jest dokonywanych w sposób zbliżeniowy. Wiele osób całkowicie rezygnuje też z noszenia przy sobie gotówki, dlatego w przypadku zakupów wybierają oni miejsca, w których transakcje bezgotówkowe są możliwe.

Dla przedsiębiorców oznacza to, że obecnie po prostu nie mogą oni zamykać się na taką technologię, aby tym samym nie tracić potencjalnych klientów. Terminal POS to również wygoda i możliwość skrócenia kolejek. Szukanie gotówki i wydawanie reszty zajmują naprawdę sporo czasu, a terminale całkowicie eliminują ten problem. Jest więc to komfortowe w zastosowaniu rozwiązanie i to dla obydwu stron transakcji.

Jakie dodatkowe usługi oferuje terminal POS?

Okazuje się, że płatności bezgotówkowe to niejedyne, do czego może służyć takie urządzenie. Po co jeszcze stosować terminal POS? Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest to, że po odpowiednim skonfigurowaniu może on służyć jako „minikantor”. Dzięki temu obcokrajowcy mają możliwość od razu uiszczać płatność w walucie swojego państwa, co chroni ich dodatkowo przed kosztownym, podwójnym przewalutowaniem.

Inną funkcjonalnością jest tzw. cashback, czyli możliwość wypłacenia pieniędzy już na etapie transakcji kartą. Znalezienie bankomatu jest często trudne, jednak jak widać dzięki takiemu urządzeniu wcale nie trzeba tego robić. Wystarczy dokonać zakupów w punkcie z terminalem POS przystosowanym do tego typu funkcji i następnie wypłacić pieniądze. W praktyce pozwala to również na zyskanie klientów, którzy przy okazji dokonają zakupów. Co dodatkowo istotne, taka usługa nie zakłóca płynności finansowej sprzedawcy, gdyż pobrane pieniądze od razu trafiają na firmowe konto.

Terminale POS to nie tyle przyszłość, ile teraźniejszość wśród sprzedawców. Pozwalają bowiem na bardzo wygodne dokonywanie płatności, z czego korzysta coraz więcej klientów. Firmy zdecydowanie nie powinny więc rezygnować z możliwości, które gwarantują tego typu urządzenia. Jeśli szukasz spersonalizowanych i gotowych do użycia terminali POS, to koniecznie sprawdź, co możemy Ci w tym zakresie zaoferować.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.