Rozwiązania mobilne – must-have retailu

Czytaj dalej
Rozwiązania mobilne – must-have retailu

Technologie mobilne stały się nieodłącznym elementem naszych codziennych dążeń, a także narzędziem do poszukiwania nowych możliwości na wielu rynkach zakupowych. W dzisiejszych czasach są postrzegane jako najbardziej dochodowy sposób sprzedaży. Zakupy mobilne oznaczają większy wybór i elastyczność dla konsumentów. Nowe rozwiązania wchodzą na rynek, kształtując przyszłość retailu. Rozwój technologiczny wyzwolił u kupujących potrzebę posiadania większej kontroli na każdym etapie procesu zakupowego.

Technologie mobilne w sprzedaży – przykłady

Intuicyjne aplikacje zakupowe

Przekonanie konsumentów do pobrania aplikacji mobilnych i korzystania z nich jest kluczem. Użytkownicy dokonują zakupów częściej, są też wierniejsi samej marce. Wykorzystanie trendu aplikacji mobilnych daje kontrolę nad decyzjami zakupowymi i produktami wybieranymi przez ich użytkowników. Ważne jednak, by inwestycja w technologie aplikacji mobilnych szła w parze z zapewnieniem użytkownikom realnej wartości.

Początkowo warto ustalić, jaką wartość zagwarantuje nasza aplikacja potencjalnym użytkownikom: bogate doświadczenie konsumenckie czy bardziej przystępną ścieżkę zakupową? Obietnica wartości spójna potrzebami docelowych konsumentów to większe prawdopodobieństwo opłacalności tworzenia aplikacji i przywiązania do marki.

Usprawnienie transakcji mobilnych

Innym przykładem rozwiązań mobilnych, są płatności mobilne, które stały się jednym z najbardziej zauważalnych trendów konsumenckich. Zachowania zakupowe klientów będą ewoluować, ale akurat ta innowacja wzbogaca doświadczenie omnichannel i optymalizuje sprawność działania biznesu.

Kanały mobilnej sprzedaży to wiele korzyści, np. szybkość płatności i możliwość integracji z programami lojalnościowymi czy kartą stałego klienta. Sklepy mogą zdobyć wyczerpujące informacje na temat określonych nawyków zakupowych. Jeśli chodzi o konsumenta, to proces bezpieczniejszy pod względem ochrony danych, niż korzystanie z plastikowych kart płatniczych.

Wizualne wyszukiwanie na smartfonie

Konsumenci, którzy wykorzystują urządzenia mobilne jako niezastąpione narzędzia zakupowe, mają większe wymagania związane z interakcją z marką. Liczą na efektywność i bardziej spersonalizowane doświadczenia. Jedną z metod, które można wykorzystać, są narzędzia do wizualizacji. Topowi gracze na rynku wykorzystują technologię mobilną służącą wizualnemu wyszukiwaniu. Dzięki niej użytkownicy mogą zrobić zdjęcie produktu, który mają chęć kupić, a następnie przeszukać ofertę produktową marki w celu znalezienia takiego samego – lub podobnego – towaru. Wyszukiwanie organiczne może okazać się niedługo przeszłością.

Geotargetowanie

Smartfony pozwalają retailerom na tworzenie wysoce immersyjnych doświadczeń zakupowych – uzupełniających wystawy sklepowe w sklepach stacjonarnych. Niektóre z marek wykorzystują w marketingu rozwiązanie mobilne, jakim jest geotargeting, który pomaga nastroić się do zmiennych potrzeb konsumentów. Dobrze wykorzystany daje nowe możliwości zaangażowania odbiorcy.

Ochrona danych klienta powinna pozostać zawsze jednym z głównych obszarów zainteresowania retailerów. Zapewnienie konsumentom kontroli i możliwości dobrowolnej zgody na otrzymywanie powiadomień typu PUSH i treści opartych na technologii GPS jest bardzo ważne.

Wykorzystanie lokalizacji produktów, danych konsumentów i innych zmiennych daje firmie możliwość udostępnienia spersonalizowanych promocji klientom, którzy robią zakupy w danej lokalizacji. Klienci korzystający z aplikacji mogą wyrazić zgodę na rejestrowanie ich działań, by odbierać na smartfonie zawiadomienia z rekomendacjami zakupów.

Retailerzy powinni mieć świadomość ewolucji trendów mobilnych. Wprowadzenie powyższych rozwiązań zwiększy liczbę transakcji i lojalność do marki.

Zainteresować cię może także customer 360.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.