Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur

Czytaj dalej
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur

Rada Ministrów na posiedzeniu 9 maja 2023 przyjęła projekt ustawy VAT wprowadzający obowiązkowe stosowanie KSeF (Krajowy System e-Faktur).

Utrzymano w nim termin 1.07.2024 jako początek obowiązkowego stosowania faktury ustrukturyzowanej jak i pozostałe proponowane elementy funkcjonowania e-faktury jak:

  • wyłączenie faktur konsumenckich (B2C) z KSeF,
  • zasady wystawiania faktur w przypadku awarii,
  • datę kursu waluty dla faktur wystawianych w walucie obcej,
  • miarkowanie kar za niewystawienie e-faktury jak i
  • przesunięcie stosowania kar o pół roku w stosunku do rozpoczęcia obligatoryjnych e-faktur.

Rozpoczęcie procesu legislacyjnego to duży krok milowy na drodze do formalnego wdrożenia e-faktury, która według oczekiwań Ministerstwa Finansów przyspieszy digitalizacje obrotu gospodarczego. Ma to ułatwić przedsiębiorcom i organizacjom prowadzenie biznesu i przełożyć się na niższe koszty, większą transparentność oraz bezpieczeństwo. Organy skarbowe zyskają kontrolę, w czasie zbliżonym do rzeczywistego, nad wystawianymi fakturami VAT – co pozwoli ograniczyć szarą strefę i zwiększyć wpływy podatkowe (w samym pierwszym roku funkcjonowania obowiązkowego KSeF planowane korzyści podatkowe szacowane są na 1,8 mld zł).

Ustawodawca zwraca uwagę, że od prawie półtora roku funkcjonuje produkcyjny KSeF i podatnicy mają możliwość korzystania z nowej formy elektronicznej faktury aby przygotować się na wdrożenie w 2024 roku.

Najbliższe 76. posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 24-26 maja ale w porządku obrad nie ma jeszcze dyskusji na temat projektu zmiany ustawy o VAT.

Oficjalny komunikat rządowy dostępny na rządowej stronie.

Aktualizacja 18.05.2023

Na 76. posiedzeniu  Sejmu w dniu 26 maja 2023 r. zaplanowano pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o VAT (druk nr 3242), które wprowadza obowiązek stosowania faktury ustrukturyzowanej od 1.7.2023.

Aktualizacja 23.05.2023

W dniu dzisiejszym MF opublikowało długo wyczekiwaną aktualizację definicji struktury e-faktury. Opis zmian między aktualnie obowiązującym od 1.1.2022 schematem e-faktury a docelowym wzorcem zajmuje łącznie 80 stron. Wdrożenie nowej struktury logicznej e-faktury w produkcyjnym KSeF zaplanowano na 1 września 2023 roku co ma umożliwić podatnikom 10 miesięcy pracy z docelowym API KSeF.

Schemat e-faktury do pobrania ze strony: https://www.podatki.gov.pl/ksef/baza-wiedzy-ksef/pliki-do-pobrania-ksef/Umów pokaz DEMO SmartKSeF

Czytaj więcej:

Jak przygotować firmę do wejścia KSeF – obejrzyj webinar.

21 kroków przy planowaniu wdrożenia KSeF.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.