Przesunięcie terminu obligatoryjnego wdrożenia KSeF

Czytaj dalej
Przesunięcie terminu obligatoryjnego wdrożenia KSeF

Na dzisiejszym (19 stycznia 2024 r.) briefingu prasowym Minister Finansów, Andrzej Domański, poinformował, że obowiązkowy KSeF nie wejdzie w życie zgodnie z terminem zapisanym w ustawie, tj. od 1.07.2024 r. Audyt systemu potwierdzi przesunięcie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF i możliwy termin wprowadzenia dla przedsiębiorców obowiązku e-fakturowania.

Z czego wynika przesunięcie terminu wdrożenia KSeF?

Wg podanej informacji zostały wykryte krytyczne błędy w działaniu systemu, które uniemożliwiają bezpieczne wprowadzenie KSeF w planowanym terminie.

Ministerstwo Finansów chce rozpisać przetarg na zewnętrzny audyt systemu do e-faktur. Następnie, na podstawie wniosków z niego, zadecyduje o nowym terminie obligatoryjnego wdrożenia KSeF.

Jednocześnie podkreślono, że KSeF jest niezbędny. Zostanie więc wprowadzony tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Ministerstwo deklaruje także intensyfikację konsultacji dotyczących KSeF z przedsiębiorcami, aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania rynku.

Z perspektywy Exorigo-Upos jako dostawcy rozwiązania do integracji z systemem KSeF jest to istotna informacja – natomiast przesunięcie terminu wdrożenia KSeF nie skutkuje zatrzymaniem prac nad rozwojem naszego produktu SmartKSeF i innych modułów (SmartOrder do fiskalizacji sprzedaży i E-Paragon+ do obsługi paragonów elektronicznych), które razem tworzą system SmartHub.

Planujemy też kontynuację naszego wsparcia przy analizie i pracach przygotowujących do wdrożeń docelowego systemu u Klientów.

Skala zmian dotyczących e-fakturowania obejmuje tak wiele procesów i zespołów w firmach, że przesunięcie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF może pozwolić na lepsze i dokładniejsze przygotowanie się w tym zakresie.

***

W najbliższym czasie będziemy Państwa informować o wszelkich aktualizacjach dotyczących KSeF, a także w sprawie szczegółów realizowanych prac.

W razie dodatkowych pytań, zachęcamy do kontaktu.

Do Państwa dyspozycji są nasi KAM-owie oraz ekspert ds. KSeF Michał Sosnowski (Michal.Sosnowski@exorigo-upos.pl). Zapytanie można też zgłosić na nasz mail: kontakt@exorigo-upos.pl.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy ponad 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.