Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Jakie zalety ma integracja systemów informatycznych?

Czytaj dalej
Jakie zalety ma integracja systemów informatycznych?

Obecnie standardem jest, że większe przedsiębiorstwa korzystają z kilku różnych systemów informatycznych, które zazwyczaj pracują w sposób niezależny. Może to skutkować różnego rodzaju problemami, w tym np. gorszą dostępnością do niektórych danych oraz innymi problemami w bieżącym działaniu. Sprawdźmy więc, jakie zalety ma integracja systemów informatycznych oraz kiedy warto ją przeprowadzić. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Czym jest integracja systemów informatycznych?

Na początku zaczniemy od zdefiniowania, czym jest integracja systemów IT. Ogółem jest to łączenie wielu różnych elementów informatycznych w jedną całość tak, by umożliwić płynny przepływ informacji i danych pomiędzy nimi. Tym samym uzyskuje się systemy współpracujące ze sobą, co daje firmom naprawdę wiele korzyści. Wszystko to jednak tylko wtedy, gdy dane przepływają w sposób płynny, pozwalając na znaczące zmniejszenie złożoności.

Jakie są zalety integracji systemów informatycznych?

Dobrze zintegrowane i prawidłowo działające programy IT to przede wszystkim takie zalety jak:

Zwiększenie efektywności pracy

Im większa firma, tym więcej użytkowanych programów, które często są od siebie niezależne. Jest to jednak duże ograniczenie, zwłaszcza pod względem efektywności działania przedsiębiorstwa. Zintegrowanie różnych systemów sprawia bowiem, że przepływ danych jest bardziej płynny, co w bezpośredni sposób wpływa na efektywność pracowników, np. dzięki możliwości szybszego podejmowania decyzji kluczowych dla działalności.

Łatwiejszy dostępności do danych

Przepływ danych generowanych w dużych firmach jest nieustanny. Przy wielu różnych systemach informatycznych zapanowanie nad nimi wszystkimi może być bardzo trudne i niezwykle wymagające. Stąd też kolejna zaleta integracji systemów informatycznych, która pozwala na łatwiejszy i szybszy dostęp do niezbędnych zasobów. Ponownie korzyść jest jedna: większa efektywność pracowników i procesów.

Redukcja kosztów

W obecnej rzeczywistości gospodarczej niezbędne są także wszelkie działania pozwalające na zredukowanie kosztów działalności. Dobrze przeprowadzona integracja również na to pozwala, a wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim integracja nie zakłada konieczności inwestowania w nowe i drogie rozwiązania. Po drugie zaś – jak już wielokrotnie wspominaliśmy – takie zespolone systemy dają możliwość łatwiejszego dostępu do danych, co w bezpośredni sposób wpływa na działanie danego podmiotu gospodarczego. Oczywiście sama integracja stanowi koszt. Niemniej jednak najlepiej rozpatrywać ją raczej jako długoterminową inwestycję, aniżeli wydatek.

Body leasing vs outsourcing? Sprawdź, czym dokładnie różnią się te usługi!

Lepsza współpraca różnych działów

Współcześnie działające przedsiębiorstwa to wiele działów, które często niezależnie pracują na sukces firmy. Taka niezależność to jednak także wada, nieefektywny przepływ informacji może bowiem utrudniać szybkie reagowanie na rynkowe zmiany lub też inne bieżące problemy. Tutaj ponownie pojawia się integracja systemów informatycznych, która daje możliwość operowania na tych samych danych i lepszej współpracy pomiędzy różnymi działami. O ile zostanie to dobrze wykorzystane, to istnieje możliwość zyskania przewagi konkurencyjnej oraz pokonania rynkowych rywali.

Bezpieczeństwo systemu

Osobne zabezpieczanie każdego systemu informatycznego, na którym bazuje firma może powodować sporo problemów w zakresie bezpieczeństwa. Zaletą dobrze zintegrowanych systemów informatycznych jest więc sposobem na lepszą ochronę danych, które są kluczowe dla sprawnej działalności firmy.

Jak widać liczne są zalety integracji systemów informatycznych. Oczywiście jej skuteczność uzależniona jest od tego, jak zostanie ona przeprowadzona oraz jakie doświadczenie ma w tym zakresie dana firma. Również realizujemy takie usługi, dbając o wszystkie szczegóły. Aby dowiedzieć się więcej, serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Zainteresować cię może także jak dbać o bezpieczeństwo w firmie.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.