Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Jak skutecznie zarządzać zespołem zdalnie?

Czytaj dalej
Jak skutecznie zarządzać zespołem zdalnie?

Pandemia COVID-19 znacząco zmieniła rynek pracy. Wiele przedsiębiorstw otworzyło się na pracę zdalną nie tylko częściowo, ale nawet w całości. Oczywiście taka zmiana nie obyła się bez wielu wyzwań i kluczowego dla menedżerów pytania, czyli jak zarządzać zespołem zdalnie, aby był on efektywny. Okazuje się, że zdecydowanie jest to możliwe. Oto sposoby, które w tym pomagają, a także sprawdzone narzędzia wspierające kierujących teamami.

Skuteczna komunikacja na co dzień

Zarządzanie zespołem zdalnym wymaga przede wszystkim jasnej, przejrzystej oraz realizowanej na bieżąco komunikacji. Aby było to możliwe, najlepiej wybrać jeden, główny kanał do porozumiewania się, który pozwoli na łatwą, szybką i mniej oficjalną wymianę informacji pomiędzy pracownikami. Taki kanał powinien być oczywiście wspierany przez kontakty e-mailowe, nieco bardziej strukturyzowane, dedykowane dla oficjalnych przekazów, oraz dla treści związanych z planowaniem długoterminowym działań przedsiębiorstwa.

Wspierającą rolę powinny mieć też spotkania online, które korzystnie wpływają na zarządzanie konkretnymi projektami. Pozwalają utrzymać też większą więź pomiędzy pracownikami, choć oczywiście mniejszą, aniżeli spotkania na żywo.

Raportowanie czasu pracy

Jednym z głównych wyzwań związanych z zespołami pracującymi zdalnie może być monitorowanie i raportowanie ich czasu pracy. Czy praca zdalna nie doprowadzi do opóźnień w realizacji celów i co zrobić, aby zespół działał efektywnie?

Jak się okazuje, mogą pomóc w tym narzędzia do zarządzania zespołem zdalnym i różnymi aspektami jego pracy. Służy do tego choćby system raportowania czasu pracy CBT, czyli łatwa w obsłudze aplikacja dedykowana do raportowania zadań w danym przedziale czasowym. Pozwala ona też na wybranie konkretnego projektu, a także opisanie danego zadania.

To ułatwienie jednak nie tylko dla menedżerów, którzy mogą monitorować postępy w bieżącym wykonu zadań, ale także dla samych pracowników zdalnych. Dzięki niemu mają oni bowiem jasny i przejrzysty układ zadań do wykonania, co pozwala lepiej zaplanować zajęcia w ciągu dnia.

Szacunek dla czasu i trybu pracy

Jak zarządzać zdalnym zespołem? Z szacunkiem dla pracy poszczególnych osób. Jak pokazało doświadczenie wielu przedsiębiorstw, pracownicy mogą mieć różne tryby wykonywania swoich zadań. Chodzi tu jednak nie tylko o różne godziny realizacji celów, ale także o strukturę tygodnia.

Jedni będą wykonywać najtrudniejsze zadania na początku tygodnia, kolejni zaś intensyfikować pracę pod jego koniec. Finalnie każdy może równie dobrze wykonać swoje zadania, jednak jak doskonale widać, nieco innymi sposobami. Dlatego też tak istotne jest, aby zarówno menedżerowie, jak i pracownicy pomiędzy sobą, szanowali własne metody pracy. Zazwyczaj będzie wymagało to nieco cierpliwości, ale także przejrzystej komunikacji. Oczywiście od pracowników można wymagać pewnej struktury, np. w zakresie:

  • informowania o dłuższych nieobecnościach w ciągu dnia, np. poprzez ustawianie odpowiednich statusów na komunikatorach,
  • obecności na kanałach komunikacji w konkretnych godzinach,
  • obecności podczas ważnych spotkań online ze wszystkimi pracownikami firmy.

Premiowanie realizacji celów

Menedżerowie, którzy na początku pandemii stanęli w obliczu konieczności zorganizowania pracy zdalnej swoich zespołów, obawiali się przede wszystkim efektywności oraz realizacji codziennych zadań. Okazuje się jednak, że istnieją dodatkowe metody motywacji w tym zakresie. Może być to przede wszystkim finansowe premiowanie realizacji celów założonych przez menedżerów. System taki wymaga jednak bardzo dobrego planowania tak, aby był dla pracowników realistyczny i możliwy do zrealizowania w czasie pracy.

Jak zarządzać zespołem pracującym zdalnie? Przede wszystkim w sposób przejrzysty dla samych zainteresowanych, a także przy wsparciu różnego rodzaju nowoczesnych narzędzi, które także oferujemy. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o ich zaletach oraz o tym, jak mogą one pomóc Twojej firmie.

Zobacz także nasz wpis mówiący o tym, czym jest outsourcing pracowniczy.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.