Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Gdzie wyrzucać paragony? Segregacja i recykling paragonów papierowych

Czytaj dalej
Gdzie wyrzucać paragony? Segregacja i recykling paragonów papierowych

Paragony papierowe, choć niewielkie i niepozorne, są elementem codziennej działalności przedsiębiorstw. Każdego dnia kasjerzy wydają ich więcej niż jesteśmy sobie to w stanie wyobrazić. Paragony i segregacja to temat bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać – czy podlegają recyklingowi? Czy są ekologicznym rozwiązaniem? A może istnieją wartościowe alternatywy?

Gdzie wyrzucać paragony? Czy można je poddawać recyklingowi?

Gdzie wyrzucamy paragony? Najprostsza i najbardziej ogólna odpowiedź brzmi: paragony nie podlegają recyklingowi, dlatego powinno się wyrzucać je do śmieci zmieszanych (najczęściej będą to czarne pojemniki).

Choć mogłoby wydawać się, że skoro to papier, to można je wyrzucić do pojemnika przeznaczonego na papier (najczęściej pojemnik niebieski), jednak nie do końca tak jest.

Paragony sklepowe często są drukowane na papierze termicznym, zawierającym substancje chemiczne. To sprawia, że recykling paragonów tradycyjnych nie jest możliwy. Nie mogą być przetworzone ponownie w procesie recyklingu papieru, co stanowi wyzwanie dla punktów przetwarzania makulatury. Właściwym miejscem na utylizację takich paragonów są zbiorniki na śmieci zmieszane.

Paragony – gdzie wyrzucać te w kolorze niebieskim?

Dobra informacja jest taka, że obecnie poza tradycyjnymi białymi paragonami na śliskim papierze mamy też te drukowane na niebieskim papierze, z certyfikatem FSC. Można powiedzieć, że są bardziej ekologiczne: taki papier jest odporny na światło, wodę i olej, a co istotne, nadaje się do recyklingu. Sam certyfikat mówi nam o tym, że papier wykorzystywany do niebieskich paragonów pochodzi ze zrównoważonych upraw, co przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych.

Segregacja paragonów to jedno, ale co z przechowywaniem?

Oprócz właściwej utylizacji ważne jest to, jak przechowywać paragony. Z punktu widzenia zachowania danych ważne jest to, aby zadbać o brak ekspozycji na światło słoneczne, ale kiedy paragon już nie jest potrzebny, trzeba go po prostu wyrzucić do śmieci zmieszanych.

Ale to nie wszystko: być może wiesz, że istnieje możliwość przechowywania paragonów w formie elektronicznej, np. poprzez skanowanie, co pomaga uniknąć zbędnego zajmowania przestrzeni, czy to w biurze, czy w domu.

Wskazówka dla przedsiębiorców: firmy zajmujące się odbiorem folii i makulatury, a także niszczeniem dokumentów, mogą wspierać Twój biznes w skutecznej utylizacji większych ilości paragonów, przyczyniając się do odpowiedzialnej gospodarki odpadami.

Co jeszcze możesz zrobić? Wprowadź e-paragony

Paragony drukowane na papierze termicznym nie nadają się do recyklingu. Jeśli zależy Ci na rozwiązaniach sprzyjających środowisku, rozważ wystawianie paragonów w formie cyfrowej. E-paragony nie generują odpadów papierowych i mogą być przechowywane elektronicznie, co ułatwia ich zarządzaniem.

E-paragony stanowią ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych paragonów papierowych. Dlaczego warto? Pomyśl o korzyściach takich jak:

  • redukcja odpadów,
  • oszczędzanie zasobów naturalnych,
  • łatwość zarządzania dokumentami.

Ich wprowadzenie może być ważnym krokiem w kierunku zrównoważonej działalności przedsiębiorstwa, wspierania ochrony środowiska i podnoszenia poziomu efektywności w obszarze zarządzania dokumentacją. Poznaj produkt E-PARAGON+, który zapewnia digitalizację paragonów i dokumentów niefiskalnych

Podsumowanie

Efektywna segregacja i recykling paragonów papierowych nie zawsze są możliwe, dlatego wprowadzenie prostych, ale skutecznych praktyk w zakresie zarządzania odpadami papierowymi jest zatem ważnym krokiem w kierunku ESG i zrównoważonej działalności przedsiębiorstwa. Najważniejsze są tu większe, odważniejsze kroki, które może wykonać Twoje przedsiębiorstwo – takie jak przestawienie się na paragony elektroniczne.

Na koniec zapamiętaj: gdzie wyrzucamy paragony? O ile nie są to paragony w kolorze niebieskim, wędrują do śmieci zmieszanych.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.