Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Co to jest fiskalizacja faktur i jak ją wykonywać?

Czytaj dalej
Co to jest fiskalizacja faktur i jak ją wykonywać?

Fiskalizacja faktur to termin, który coraz częściej pojawia się w dyskusjach przedsiębiorców, szczególnie tych korzystających z kas fiskalnych online. Choć może wydawać się skomplikowany, warto go dobrze zrozumieć – fiskalizacja faktury jest niezbędna do zapewnienia zgodności z przepisami podatkowymi. Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym jest fiskalizacja, kto ma obowiązek ją przeprowadzać oraz jak to zrobić.

Co to jest fiskalizacja faktury?

Fiskalizacja faktur to proces, w którym informacje zawarte na fakturze sprzedaży są rejestrowane i przesyłane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) za pośrednictwem kasy fiskalnej online. W ten sposób dane te stają się dostępne dla organów podatkowych, co pozwala im na skuteczniejszą kontrolę rozliczeń, m.in. podatku VAT, i zapobiega oszustwom finansowym.

Kto ma obowiązek fiskalizacji faktur?

Warto wiedzieć, czy fiskalizacja faktury na firmę dotyczy także Ciebie. Fiskalizacja faktury to proces zarejestrowania faktury na kasie fiskalnej lub drukarce fiskalnej obowiązkowy na przykład przy sprzedaży towarów czy usług osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Fiskalizacja faktury ma na celu zapewnienie, że transakcja zostanie prawidłowo zarejestrowana i opodatkowana. To proces zbliżony do fiskalizacji paragonów, z tą różnicą, że dotyczy faktur. 

A skoro o fiskalizacji paragonów mowa – warto mieć do swojej dyspozycji taki program jak E-PARAGON+, który digitalizuje dokumenty posprzedażowe i umożliwia cyfryzację różnych typów dokumentów, nie tylko paragonów: np. potwierdzenia zwrotów towarów, kaucji, faktur.

Jak zafiskalizować fakturę? Znajdź system dla siebie

To zależy od tego, jakimi narzędziami i systemami dysponuje Twoja firma. W największym uproszczeniu fiskalizacja faktur może przebiegać bezpośrednio lub pośrednio – czyli albo ręcznie wprowadzasz informacje z faktury do systemu, albo kasa fiskalna online czy analogiczne oprogramowanie samo generuje raport fiskalny, który zawiera informacje o wszystkich wystawionych fakturach. Raport ten jest następnie przesyłany do CRK.

Warto przy tym wziąć pod uwagę system, który zagwarantuje zafiskalizowanie każdej otrzymanej transakcji – taki jak SmartHub e-fiskalizacja. Modułowy system SmartHub do e-fiskalizacji pozwoli Ci dokumentować i raportować sprzedaż. W jaki sposób?

  • Fiskalizuje sprzedaż na drukarkach fiskalnych – czyli w 100% zgodnie z polskim prawem;
  • Dostarcza e-paragony i e-faktury uproszczone;
  • Wystawia i dostarcza e-faktury VAT;
  • Raportuje paragony i faktury VAT wystawione do zarejestrowanej sprzedaży;
  • Eksportuje fiskalne raporty dobowe (bardzo ważne!).

Im więcej za Ciebie czy Twoich pracowników zrobi dobry, sprawdzony program, tym mniejsze ryzyko błędów i wyższy poziom oszczędności płynących z automatyzacji.

Korzyści z fiskalizacji faktur dla przedsiębiorców i organów podatkowych

Dla przedsiębiorcówDla organów podatkowych
Zwiększenie wiarygodności firmy w oczach klientów i kontrahentów.Lepsza kontrola nad rozliczeniami podatku VAT.
Usprawnienie procesów księgowych i podatkowych.Ograniczenie szarej strefy.
Możliwość korzystania z ulg i preferencji podatkowych.Zwiększenie efektywności działań kontrolnych.

Fiskalizacja faktur – podsumowanie

Fiskalizacja faktur to ważny element nowoczesnego systemu podatkowego: jak widzisz, przynosi korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i organom podatkowym. Warto być na bieżąco z obowiązującymi przepisami i nowinkami technologicznymi, które sprawią, że fiskalizacja faktur przestanie być dla Twojej firmy wyzwaniem – śmiało korzystaj z dostępnych narzędzi, takich jak SmartHub czy funkcjonalność E-PARAGON+.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.