Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Co to jest cyberbezpieczeństwo i dlaczego aktualnie jest nam tak potrzebne?

Czytaj dalej
Co to jest cyberbezpieczeństwo i dlaczego aktualnie jest nam tak potrzebne?

Kwestia cyberbezpieczeństwa to obszar, którego żadna współcześnie działająca firma po prostu nie może pominąć. Często to bowiem od niego zależy renoma przedsiębiorstwa oraz to, czy będzie ona odporna na ataki przygotowane przez hakerów. Czym jest w takim razie cyberbezpieczeństwo, a także w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą o nie zadbać? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Definicja cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo definiuje się jako ogół procesów, mających na celu chronienie danych osobowych, a także systemów przedsiębiorstwa przed zagrożeniami związanymi z cyberatakami w sieci. Ofiarą takich ataków mogą być bowiem nie tylko silne korporacje o ugruntowanej pozycji, ale też nieco mniejsze firmy, w przypadku których luki systemowe są niestety częstsze.

Poruszając to pojęcie koniecznie trzeba wspomnieć również o rodzajach cyberbezpieczeństwa. Tutaj wyróżnia się wiele różnych obszarów, które mogą mu podlegać, wśród których wskazuje się m.in. na:

 • sieć oraz aplikacje,
 • dane przechowywane w chmurze,
 • ochronę baz danych,
 • ochronę dostępu do firmowej sieci,
 • odzyskiwanie danych po awarii,
 • ochronę danych osobowych.

Potencjalne skutki ataków cybernetycznych

Wiemy już, co to jest cyberbezpieczeństwo oraz jakie są jego rodzaje. Trzeba jednak rozważyć, jak potencjalny atak hakerów wpłynie na działanie danego przedsiębiorstwa, czyli jakie mogą być jego skutki. Niestety mogą być one długofalowe i doprowadzające do mocnego zachwiania pozycji rynkowej. Wśród najczęstszych wskazuje się m.in. na:

 • zakłócenie działalności operacyjnej,
 • utratę renomy marki,
 • odwrócenie się klientów,
 • perturbacje w dostawach,
 • problemy natury prawnej,
 • utratę know-how firmy,
 • kradzież patentów.

Skutkiem tego będą oczywiście poważne straty finansowe, nie ulega więc wątpliwości, że dobrze zorganizowana infrastruktura IT jest tak istotna.

Przykłady dbania o cyberbezpieczeństwo firmy

Obecnie żadna firma nie może więc pozwolić sobie na zaniechanie działań wchodzących w zakres cyberbezpieczeństwa. Co więc zrobić, aby o nie zadbać? Takie działania muszą być wieloobszarowe i obejmować wiele różnych aspektów. Kluczowym aspektem jest przede wszystkim uświadomienie pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa i jego rodzajach, okazuje się bowiem, że to oni są w tym przypadku najsłabszym ogniwem.

Istotne znaczenie ma zwłaszcza wyczulenie pracowników na to, z jakich metod korzystają hakerzy oraz na co koniecznie zwracać uwagę. Obecnie bardzo często są to działania z zakresu phishingu, czyli wyłudzenia danych. Kluczowe znaczenie ma oczywiście także odpowiednie zabezpieczenie baz danych w zakresie zastosowanej infrastruktury, czym zajmujemy się również w ramach prowadzonej przez nas działalności.

Prostym nawykiem jest dodatkowo wpojenie pracownikom, aby nie korzystali z ogólnodostępnych sieci WiFi, także z urządzeń firmowych. Takie otwarte sieci WiFi to dla hakerów najłatwiejszy sposób, aby przejąć informacje takie jak loginy oraz hasła nie tylko do osobistych kont, ale również firmowych skrzynek. Niestety wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z takiego ryzyka, koniecznie trzeba więc mieć je na uwadze.

Warto przeprowadzić w swoim przedsiębiorstwie również audyt cyberbezpieczeństwa. Powoli on ukazać słabe punkty działalności oraz obszary wymagające odpowiedniego podejścia w zakresie właśnie bezpieczeństwa. Tym samym ryzyko ataku nie zostanie całkowicie wyeliminowane, ale zostanie w sposób znaczący zmniejszone, z korzyścią dla przedsiębiorstwa oraz jego przyszłości.

Odpowiedzi na pytania, czym jest cyberbezpieczeństwo i jak zadbać o nie we własnej firmie to właściwie kluczowe aspekty, jeśli chodzi o działalność każdej firmy. Praca w tym zakresie tak naprawdę nigdy się nie kończy, bowiem działania prowadzone przez hakerów są coraz bardziej wysublimowane, zaś strategie zmieniają się w sposób nieustanny. W tym zakresie oferujemy własne doświadczenie, proponując nowoczesne i bezpieczne rozwiązania z zakresu infrastruktury IT. Aby dowiedzieć się więcej, serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Zobacz także jak dbać o bezpieczeństwo danych w firmie.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.