Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Bezpieczeństwo danych a e-Paragony

Czytaj dalej
Bezpieczeństwo danych a e-Paragony

E-Paragony to sposób na łatwiejsze zarządzanie wydatkami, sprawdzanie swoich transakcji oraz zgłaszanie różnego rodzaju nieprawidłowości. Wciąż wiele osób zastanawia się jednak nad następującą kwestią: czy e-Paragony są bezpieczne? Sprawdźmy, jak wygląda to w praktyce oraz czy jest się czego obawiać. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji w tym zakresie.

Bezpieczeństwo danych a e-Paragony w praktyce

Bezpieczeństwo danych związanych z zakupami to ważna dla większości osób kwestia. Jak wygląda ona w przypadku e-Paragonów? W praktyce rozwiązanie działa tak, że informacje są zapisywane lub przekazywane na urządzenie klienta, a także przechowywane w systemach elektronicznych sprzedawcy. Na razie nie ma obowiązku ustawowego do wysyłania ich do ministerialnego HUBu. Samo założenie konta nie wymaga dodatkowo podawania żadnych danych osobowych.

Dostęp do takiej aplikacji jest również zabezpieczony za pomocą PIN-u, a także hasła, które ustawia się na etapie aktywacji. Dodatkowym sposobem na zapewnienie większego bezpieczeństwa są ustawienia biometryczne, czyli np. logowanie przy pomocy odcisku palca.

Aplikacja jest więc bezpieczna oraz anonimowa i nie ma na celu gromadzenia danych o bieżących aktywnościach. Ma to sprawić, że przekona się do niej więcej osób, aniżeli ma to miejsce obecnie.

Hub rządowy nie ma też wykorzystywać systemu SMS do procesu dystrybuowania paragonami. Wszystko po to, aby zapewnić anonimowość zakupów i nie dawać możliwości połączenia transakcji z numerem telefonu nabywcy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym rozwiązaniu? Sprawdź, jakie korzyści dla przedsiębiorców i konsumentów mają e-Paragony oraz co mówi o nich prawo.

Skąd wątpliwości klientów dotyczące e-Paragonów?

E-Paragony a bezpieczeństwo danych to już od wielu miesięcy ważki temat. Pomimo deklaracji wciąż jednak wielu klientów obawia się, czy rzeczywiście gwarantują one bezpieczeństwo, anonimowość oraz poufność.

Chodzi tutaj głównie o aplikację rządową, która nie cieszy się obecnie dużym zaufaniem wśród klientów. Cały czas ma jednak miejsce dywersyfikacja kanałów, pozwalających na dostarczanie e-Paragonów. Sprawia to, że klienci będą mieli więcej możliwości wyboru i tym samym zdecydowania się na to rozwiązanie, które będzie odpowiadać im najbardziej.

Twórcy nie wzbraniają się przed tworzeniem takich aplikacji, które będą mogły bazować na interfejsach aplikacji rządowej i na jej bazie je dostosowywać. Takich aplikacji będzie więc więcej, co pozwoli na wybór tych rozwiązań, które będą w największym stopniu odpowiadać klientom.

E-Paragony a zwroty produktów

Paragon jako dowód sprzedaży daje także możliwość zwrotu produktu. Co natomiast w przypadku, gdy taki paragon będzie zdigitalizowany? Nie ma być to problematyczne, najważniejsze będzie po prostu okazanie takiego dowodu na telefonie. Już dziś sprzedawcy stosują rozwiązania, w przypadku których paragon posiada kody dające możliwość skanowania oraz znalezienia transakcji w systemie. Wszystko po to, aby móc szybko i bezproblemowo zwrócić produkt.

Sprawdź, jakie najważniejsze zalety ma system o nazwie E-PARAGON+, czyli kompleksowe rozwiązanie dla retailerów i ich klientów, pozwalające na digitalizację paragonów oraz dokumentów niefiskalnych. Atutem jest oczywiście bezpieczeństwo, ale nie tylko. Sprawdź więc więcej!

E-Paragony a bezpieczeństwo danych to temat, który z pewnością nie ucichnie w najbliższym czasie. To rozwiązanie wciąż wymaga bowiem upowszechniania, na którego etapie nieuchronnie będą pojawiać się dodatkowe pytania związane właśnie z kwestiami takimi jak anonimowość. Jednak zgodnie z założeniami, rozwiązanie to ma być bezpieczne dla naszych danych.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.