Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

KSeF 2.0 – nowe API, ostatni dzwonek na przygotowania do obowiązkowego
e-fakturowania

Czytaj dalej
KSeF 2.0 – nowe API, ostatni dzwonek na przygotowania do obowiązkowego<br> e-fakturowania

Ministerstwo Finansów nie zwalnia tempa – zgodnie z zapowiedziami udostępniło narzędzia programistyczne do integracji systemów IT z KSeF 2.0. Wg planów 1 lutego 2026 r. będzie wdrożenie „big bang” nowego systemu do e-fakturowania. To oznacza, że firmy będą musiały być gotowe na pełne przejście na nowy system e-fakturowania – bez okresu przejściowego. Czasu na przygotowania jest coraz mniej, a lista zadań do wykonania – długa.

Udostępnione narzędzia integracyjne

Ministerstwo Finansów opublikowało pakiet narzędzi dla integratorów i działów IT, który obejmuje:

  • Dokumentacja techniczna API KSEF 2.0 opracowana zgodnie ze standardem OpenAPI, wraz ze szczegółową specyfikacją (plik JSON Open API).
  • Biblioteki SDK dostępne w dwóch językach programowania: Java oraz .NET. Zawierają one zestaw narzędzi i przykładów ułatwiających integrację z systemem.
  • Przewodnik dla integratorów, który zawiera:
    • instrukcje korzystania z kluczowych endpointów systemu, szczegółowy opis działania, przykłady wywołać w popularnych językach programowania
    • przegląd najważniejszych zmian pomiędzy KSeF API 2.0 a wcześniejszym KSeF API 1.0.

Dokumentacja została udostępniona w formie interaktywnego portalu technicznego, zawierającego opisy metod, struktur danych, parametry i przykłady. Można ją znaleźć na stronie: ksef.podatki.gov.pl/wsparcie-dla-integratorow

Za dobry krok należy uznać wyraźne rozdzielenie dokumentacji i materiałów dotyczących bieżącego stanu KSeF (1.0) dostępnych na stronach https://ksef.podatki.gov.pl/krajowy-system-e-faktur-w-okresie-fakultatywnym/ od dokumentacji dotyczącej docelowego KSeF (2.0) dostępnej na stronach https://ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/

Od 30 września interfejs programistyczny KSeF 2.0 API będzie dostępny do otwartych testów dla wszystkich integratorów oraz dużych przedsiębiorstw. To ostatni dzwonek, aby przygotować się do tego kroku.

27.06.2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło do szybkich konsultacji projekt zmian w strukturach JPK-V7M i JPK-V7K związanych z wdrożeniem obowiązkowego KSeF oraz systemu kaucyjnego. Zaproponowane zmiany mają wejść w życie równocześnie z obowiązkowym KSeF.

Finalna wersja struktury e-faktury FA(3)

Jednocześnie 5 dni temu Ministerstwo Finansów opublikowało, zgodnie z obietnicą, finalną wersję struktury logicznej e-faktury FA(3) (wzór nr 13775), która będzie obowiązywać w ramach systemu KSeF 2.0. W porównaniu do wersji roboczej z maja zmiany są niewielkie:

  • Nowy identyfikator i namespace: zmiana z wersji roboczej (04031) na finalną (13775).
  • Nowa data początkowa: faktury FA(3) będą akceptowane od 1 września 2025 r. (choć środowisko testowe KSeF 2.0 będzie dostępne od 30 września 2025)
  • Drobne poprawki techniczne, świadczące o finalizacji schematu.

Struktura FA(3) powstała w wyniku szerokich konsultacji z ekspertami podatkowymi, księgowymi, samorządami i dostawcami oprogramowania

Wzór FA(3) dostępny jest w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych na ePUAP – linki znajdziesz na stronie: ksef.podatki.gov.pl/struktura-logiczna-fa-3

Co to oznacza dla podatników?

Choć sama struktura FA(3) nie różni się znacząco od FA(2) (największą nowością jest węzeł „Załącznik”), to prawdziwym wyzwaniem jest harmonogram wdrożenia:

  • 1 lutego 2026 – pełne przejście na KSeF 2.0:
    • Struktura logiczna FA(2) zostaje zastąpiona przez FA(3) – bez okresu przejściowego.
    • Wchodzą w życie certyfikaty (obowiązkowe m.in. w trybie offline24).
    • Uruchomiony zostaje nowy system KSeF 2.0 z importem danych historycznych z wersji 1.0.
  • Jesień 2025 – planowane udostępnienie środowiska testowego KSeF 2.0.

Kogo dotyczy obowiązek?

  • Od 1 lutego 2026 – obowiązek korzystania z KSeF dla dużych podatników.
  • Od 1 kwietnia 2026 – obowiązek dla pozostałych.
  • Wszyscy podatnicy będą musieli odbierać faktury zakupowe z KSeF już od 1 lutego 2026 – niezależnie od terminu obowiązku wystawiania.

Jak się przygotować?

W obliczu tak dużych zmian, polecamy kontakt z nami. Warto rozważyć wdrożenie rozwiązań takich jak SmartKSeF.

Jest to system, który integruje się z KSeF i zapewnia bezpieczne wdrożenie nowego obowiązku MF. Dzięki temu możliwe jest płynne przejście na e-fakturowanie bez zakłóceń i stresu.

SmartKSeF Intuicyjny system do e-Faktur wybrali:

Czy Twoja firma jest gotowa na wdrożenie KSeF?
Czasu zostało niewiele!

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.

Zapewniamy wygodniejsze i bezpieczniejsze ZAKUPY
KLIENTOM naszych KLIENTÓW.