Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Podsumowanie 22. raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu: Nowe Trendy i Praktyki w Obszarze Zrównoważonego Rozwoju

Czytaj dalej
Podsumowanie 22. raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu: Nowe Trendy i Praktyki w Obszarze Zrównoważonego Rozwoju

Świat biznesu coraz mocniej koncentruje się na odpowiedzialności społecznej, środowiskowej i zarządczej (ESG), co znalazło odzwierciedlenie w 22. edycji corocznego raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB).

Podczas konferencji “Targi Idei ESG” 16 kwietnia br. w Warszawie zaprezentowano obszerne podsumowanie praktyk w obszarze zrównoważonego rozwoju. W publikacji przedstawiono 1046 przykładów dobrych praktyk zrealizowanych przez 266 firm w Polsce, co czyni ten raport największym przeglądem ESG w kraju.

Kilka działań Exorigo-Upos zasłużyło na miejsce w raporcie FOB „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”:

  • One Team Day – to coroczne święto wszystkich Pracowników w Exorigo-Upos, a także okazja do podkreślenia roli naszej firmowej wartości #OneTeam.
  • Model Kompetencji Lidera Exo – definiuje oczekiwane umiejętności i zachowania liderów w naszej firmie.
  • 4 Linia Wsparcia – czyli program wolontariatu pracowniczego, który aktualnie rozwijamy. Akcja Zdrowie – seria inicjatyw wspierających zdrowy styl życia, w tym akcja „Rośnie forma, rosną drzewa”.
  • Ekologiczny Dzień Dziecka – konkurs plastyczny dla najmłodszych pt. „Recykling, nowe życie odpadów”.

W ramach działań ESG Exorigo-Upos, jako partner technologiczny dla retailerów, wprowadziło inicjatywę Go Green Retail, która jest programem łączącym ekologiczne działania ESG z oszczędnościami w branży handlu detalicznego.

Na czym polega ta inicjatywa?

Pierwszy etap skupia się na sprzęcie używanym w sektorze detalicznym, mając na celu zmniejszenie zużycia energii oraz kosztów związanych z zakupem nowych urządzeń. Firma opracowała proces, który pozwala wydłużyć żywotność serwerów, komputerów PC, urządzeń PDA, laptopów i kas rejestrujących. Dzięki temu detalistom łatwiej jest unikać częstych wymian sprzętu, co przekłada się na mniejszy ślad węglowy i niższe koszty.

Drugim elementem oferty są audyty energetyczne, które pomagają zidentyfikować obszary, gdzie można zmniejszyć zużycie energii i wprowadzić inne działania oszczędnościowe. Te audyty dostarczają praktycznych wskazówek, jak firmy detaliczne mogą zredukować zużycie energii w swoich operacjach.

W kolejnych krokach Go Green Retail będzie rozszerzać działania o rozwiązania z zakresu infrastruktury oraz oprogramowania. Oznacza to, że firma planuje oferować narzędzia i technologie, które pomogą detalistom jeszcze bardziej zminimalizować wpływ na środowisko, jednocześnie optymalizując koszty.

Inicjatywa Go Green Retail stanowi konkretny i efektywny sposób dla firm handlu detalicznego na równoczesne osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju i zwiększenie efektywności operacyjnej, przyczyniając się do budowania bardziej ekologicznej przyszłości.

Raport FOB skupia się na kluczowych obszarach normy ISO 26000, takich jak zaangażowanie społeczne, praktyki pracy, ochrona środowiska, prawa człowieka, zagadnienia konsumenckie, uczciwe praktyki operacyjne i ład organizacyjny. Najwięcej dobrych praktyk dotyczy zaangażowania społecznego (418), praktyk pracy (249) oraz środowiska (210). Ponadto, w bieżącym roku wprowadzono nowe możliwości, takie jak przypisanie praktyk do European Sustainability Reporting Standards (ESRS), aby ułatwić zgodność z Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD).

Dokument podkreśla również wyzwania, jakie niesie za sobą rosnąca liczba regulacji związanych z ESG. Exorigo-Upos, , będąca partnerem strategicznym Forum, podzieliła się swoimi praktykami, które zostały wyróżnione w raporcie. Ich działania obejmują m.in. programy dla pracowników, inicjatywy na rzecz zdrowego stylu życia oraz konkursy promujące recykling i zrównoważone postawy wśród dzieci.

Zarówno raport, jak i konferencja FOB wskazują na dynamiczny rozwój zrównoważonego biznesu w Polsce, ale również na potrzebę strategicznego podejścia i współpracy między różnymi interesariuszami. Jak podkreśliła w słowie wstępnym Maria Krawczyńska-Kaczmarek z zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, obecne trendy w ESG to nie tylko wyzwanie, ale też ogromna szansa dla firm w Polsce.

Przedsiębiorstwa, które chcą działać odpowiedzialnie, muszą być gotowe na zmiany i dostosowanie się do nowych standardów. Działania FOB oraz partnerów raportu pokazują, że biznes w Polsce coraz bardziej dostrzega korzyści płynące ze zrównoważonego rozwoju i gotów jest podjąć wyzwania, które się z nim wiążą.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.