7 pomysłów na oszczędność energii i sprzętu w nowoczesnych firmach

Czytaj dalej
7 pomysłów na oszczędność energii i sprzętu w nowoczesnych firmach

Rzeczywistość nie oszczędza przedsiębiorców. Coraz wyższe koszty energii oraz turbulentna sytuacja na rynkach sprawiają, że ekologia w biznesie staje się coraz częściej wymienianym hasłem. Pozostaje więc pytanie, gdzie szukać oszczędności w firmie (także tej związanej z handlem detalicznym), a także jakie pomysły można wdrożyć sprawnie oraz szybko dostrzec korzyści z tym związane.

Oszczędności w firmie, czyli wnioski z inicjatywy Go Green Retail

Każde przedsiębiorstwo to nieco inny sposób działania, a przez to inne koszty. Dlatego też najlepszym sposobem jest przeprowadzenie audytu oraz sprawdzenie, które obszary generują ich najwięcej.

Dzięki bliskiej współpracy z firmami z sektora retail dostrzegliśmy takie obszary, co przyczyniło się do stworzenia inicjatywy o nazwie Go Green Retail, pozwalającej na maksymalizację oszczędności w takich podmiotach. Związane są one przede wszystkim z dłuższym użytkowaniem posiadanego sprzętu, którego zakup i wymiana stanowi w takich firmach ogromny koszt. Sprawdźmy więc, jak te oraz inne firmy mogą wprowadzać oszczędności na co dzień i stać się bardziej ekologiczne, również z korzyścią dla swojego budżetu.

Dawanie sprzętom drugiego życia

Jak wspomnieliśmy, branża retail (i nie tylko) to w dużej mierze koszty związane z zakupem oraz wymianą sprzętu. Istnieją jednak rozwiązania pozwalające na to, aby znacznie przedłużyć okres eksploatacji urządzeń, dzięki kilku sprytnym rozwiązaniom, a wszystko to w zgodzie z modnym w ostatnich latach podejściem naprawiania, a nie wymieniania, co jest jednym z pomysłów na oszczędności w firmie.

Częstym problemem związanym ze sprzętem jest pogorszenie jego wydajności. Istnieje jednak możliwość wymiany pewnych podzespołów tak, aby w pełni wykorzystać potencjał hardware. Przykładem jest wymiana macierzy RAID i kart sieciowych, dołożenie pamięci RAM, zakup nowej baterii CMOS oraz dysku, a także zmiana karty sieciowej. Jeśli to dodatkowo konieczne, zmienić można okablowanie komunikacyjne oraz baterie. Każda z takich zmian jest najczęściej znacznie tańsza, aniżeli zakup nowego sprzętu o lepszych parametrach użytkowych. W przypadku wielu stanowisk pracy może ona oznaczać oszczędność nawet na poziomie kilkuset tysięcy złotych rocznie.

Zakup urządzeń poleasingowych

Zdarza się oczywiście, że konieczny jest zakup sprzętu, choćby dla nowego pracownika. W takiej sytuacji warto sięgać po urządzenia poleasingowe, które nierzadko wyglądają wręcz jak nowe. Ich koszt zakupu może być natomiast niższy od 15 do nawet 70 proc., aniżeli nowego, ponownie z korzyścią dla budżetu firmowego, ale i ekologii.

Wymiana dysków HDD na SSD

Przykładem oszczędności w firmie jest także wymiana dysków HDD na SSD. Te drugie to wydajność nawet 10-krotnie większa, co będzie wiązało się z mniejszym zużyciem energii elektrycznej, co przeniesie się na zwiększenie oszczędności.

Wymiana dysków jest warta rozważenia szczególnie w firmach, które przykładają wagę do kwestii wydajności. Jak wspomnieliśmy, w przypadku SSD jest ona 10 razy większa niż dla HDD. Dodatkowo mamy do czynienia z mniejszym zużyciem energii. Dlatego im więcej stanowisk z takimi wydajniejszymi dyskami, tym większa korzyść, zwłaszcza w dłuższym ujęciu czasowym.

Oszczędności w firmie

Konfiguracja pod kątem oszczędzania energii

Wprowadzenie oszczędności w firmie to także rozsądniejsze korzystanie z urządzeń pod kątem zużywanej przez nie energii. Wiele z nich może bowiem działać w trybie bardziej ekonomicznym, dzięki wdrożonym ustawieniom. Chodzi tu również o urządzenia peryferyjne, takie jak drukarki oraz skanery. Warto sprawdzić też, które sprzęty ustawione są w trybie czuwania i skontrolować, czy jest to niezbędne. Oszczędności wynikające z korzystania z nich tylko wtedy, gdy jest to konieczne, mogą być naprawdę znaczące.

Szukasz dodatkowych sposobów na oszczędności? Sprawdź, jakie zalety ma integracja systemów informatycznych oraz jakie korzyści może przynieść w kontekście zarządzania finansami przedsiębiorstwa.

Zachęcanie do pracy zdalnej

Oszczędności w firmie? Jak się okazuje, może pomóc w tym także bardziej elastyczne podejście do sposobu pracy, w tym zachęcanie osób wykonujących prace biurowe do… pozostania w domu. Korzyści z tego są długoterminowe. Większa liczba pracujących zdalnie to atut w postaci możliwości wynajęcia mniejszych przestrzeni biurowych, a także niższego zużycia energii. Oczywiście takim osobom warto dopłacać do energii, którą zużywają w domu wykonując obowiązki pracownicze. Niemniej jednak wydatki na ten cel i tak są zazwyczaj znacznie niższe. Dodatkowo dla wielu osób praca zdalna to większa wydajność, co również przekłada się korzyści dla pracodawcy.

Inteligentne oświetlenie

Praca w biurze wymaga zapewnienia zatrudnionym ergonomicznych stanowisk, włącznie z odpowiednio dobranym oświetleniem. Często jednak zdarza się, że po wyjściu pracowników z pomieszczenia wciąż jest ono zapalone, co w długim okresie czasu generuje spore koszty. Sposobem na to jest inteligentne oświetlenie, które wyłącza się w sytuacji, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu biurowym. Może ono także zapalać się według ustalonego harmonogramu czasowego tak, aby dopasowywać się do sposobu pracy w biurze.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Wydatki na ogrzewanie to również poważny wydatek w każdej firmie. I tutaj są jednak możliwości, aby je zoptymalizować. Przykładem są ponownie inteligentne rozwiązania, które sterują grzejnikami tak, aby dopasowywać sposób ich pracy do liczby osób znajdujących się w pomieszczeniu. Wszystko to zapewniając odpowiednie warunki pracy, ale także generując oszczędności finansowe. Jakie? W ujęciu miesięcznym może być to redukcja rzędu nawet 40 proc., choć zależy to od wielu czynników, w tym przede wszystkim od metrażu biura oraz ocieplenia budynku.

Pomysły na oszczędności w firmie są jak widać liczne. W tym przypadku najlepsze efekty daje skalowanie, im bowiem więcej ekologii w biznesie, tym lepszy rezultat dla budżetu przedsiębiorstwa. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, to serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi ekspertami.

Sprawdź także jak dbać o bezpieczeństwo danych w firmie.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.