Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Nowoczesny system płatniczy Bee-Tech na bazie technologii Exorigo-Upos w polskich autobusach i tramwajach

Czytaj dalej
Nowoczesny system płatniczy Bee-Tech na bazie technologii Exorigo-Upos w polskich autobusach i tramwajach

Częstochowa to kolejne polskie miasto, które zdecydowało się na wdrożenie elektronicznych płatności w komunikacji miejskiej. Bee-Tech odpowiada za dostarczenie i uruchomienie systemu płatniczego, działając i korzystając z technologii Exorigo-Upos.

System płatniczy Bee-Tech w polskiej komunikacji miejskiej

Exorigo-Upos udostępniło swoją usługę płatniczą Bee-Tech – firmie, która odpowiada za uruchomienie Chmury Transportowej dla MZK Częstochowa. Chmura Transportowa umożliwia przyjmowanie i rozliczanie transakcji kartowych w ramach różnych agentów rozliczeniowych. Wdrożenie chmury transportowej w Częstochowie jest kolejnym wspólnym projektem Bee-Tech i Exorigo-Upos, działającymi we współpracy z R&G Plus również na rynkach zagranicznych.

Informacje o płatności za przejazd są przechowywane w systemie centralnym, dzięki czemu wydruk biletów nie jest konieczny. W autobusach i tramwajach zainstalowane są nowoczesne kasowniki. Pasażer wybiera rodzaj biletu, a następnie zbliża do nich kartę, smartfon lub smartwatch z płatnościami mobilnymi i reguluje należność za przejazd. W razie kontroli zbliża nośnik do czytnika kontrolerskiego. System działa równolegle z Częstochowską Kartą Miejską. Jest dostępny w 22 pojazdach komunikacji miejskiej. W tym momencie umożliwia zakup biletów jednorazowych miejskich i podmiejskich. W przyszłości będzie uwzględniał także kupno biletów czasowych i weekendowych.

Poza Częstochową nowoczesny system płatniczy Bee-Tech w autobusach i tramwajach pojawił się już we Włocławku, Wrocławiu, Białymstoku, Rzeszowie, Bydgoszczy i Tychach. Światowym prekursorem systemów płatniczych tego typu jest Londyn.

Popularność płatności mobilnych w Polsce rośnie bardzo gwałtownie. Według danych zebranych przez cashless.pl, w ciągu roku liczba kart dodanych do różnych systemów płatności mobilnych wzrosła o ok. 2 miliony.

Przeczytaj również: Co to jest terminal POS?

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.