Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Kasy hybrydowe to odpowiedź na nowe zachowania zakupowe

Czytaj dalej
Kasy hybrydowe to odpowiedź na nowe zachowania zakupowe

Jedna z sieci sklepów convenience w Polsce wprowadziła właśnie w swoich placówkach kasy hybrydowe, zwane też dualnymi. Mogą być one wykorzystywane zarówno jako kasy tradycyjne, jak i samoobsługowe (SCO). To bardzo dobre rozwiązanie dla małych i średnich sklepów, które podczas pandemii zyskały na znaczeniu. Udostępnienie samoobsługi pozwala im szybciej rozładować zwiększony ruch.

Nowe trendy w handlu stacjonarnym

Hiperlokalność i wygoda to jedne z kluczowych trendów w handlu, które wyłoniły się z pandemii. Ta pierwsza oznacza, że na popularności zyskały mniejsze sklepy, położone w bliskim sąsiedztwie konsumentów, oferujące produkty raczej dla lokalnej społeczności, a nie osób dojeżdżających po większe zakupy. Ma to odzwierciedlenie w danych – przychody hipermarketów ze sprzedaży produktów spożywczych spadły o 7%, natomiast mniejszych sklepów zwiększyły się o kilkanaście procent.

Konsumentom, coraz częściej i w coraz większym stopniu korzystającym z zakupów online, zależy również na jak najszybszym i jak najprostszym przejściu przez proces zakupowy. Często bez konieczności stania w kolejce i kontaktu z kasjerem. Wygoda zakupów jest dla nich bardzo istotna.

Bardziej obecnie oblegane, mniejsze sklepy, które chcą zapewnić swoim klientom wygodę zakupów i jak najlepsze customer experience, mogą skorzystać z kas dualnych. Aby z nich korzystać nie muszą zmieniać aranżacji, czy usuwać tradycyjnych stanowisk kasowych. Wystarczy implementacja specjalnego oprogramowania na wykorzystywanych urządzeniach, a następnie przełączenie na tryb SCO, odwrócenie ekranu przodem do klienta i udostępnienie skanera. Wszystko to odbywa się bardzo szybko i wygodnie.

Dzięki wprowadzeniu kasy dualnej sklep może sprawniej radzić sobie ze zwiększonym ruchem. Pracownicy, którzy poza obsługiwaniem kas mają często również inne obowiązki, mogą się nimi zająć w spokoju, nie martwiąc się o irytację klientów z powodu ich niedostępności.

Kasy hybrydowe – co to jest?

Kasa hybrydowa jest również odpowiedzią na trudności w znalezieniu pracowników przez przedsiębiorców. Co więcej, pomoże także w rozładowaniu ruchu w  niedziele niehandlowe, kiedy sklep może obsługiwać tylko właściciel lub ktoś z jego rodziny.

Oczywiście, podczas działania kasy w trybie samoobsługi, może być konieczna pomoc pracownika sklepu. Na przykład, przy zakupie napojów alkoholowych (choć jest też możliwość zrobienia tego zdalnie z drugiej kasy), czy przy wydawaniu reszty, jeśli zostanie udostępniona możliwość zapłaty gotówką.

Nie ulega jednak wątpliwości, że wdrożenie kasy dualnej to usprawnienie w funkcjonowaniu sklepów i zapewnienie klientom wygody i lepszego customer experience.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.