Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Ekologiczne i oszczędne zarządzanie sprzętem komputerowym w firmach – 4 praktyczne porady

Czytaj dalej
Ekologiczne i oszczędne zarządzanie sprzętem komputerowym w firmach – 4 praktyczne porady

Koszty związane z zakupem, wymianą i obsługą sprzętu komputerowego, są w firmach bardzo wysokie. Na szczęście umiejętne zarządzanie sprzętem komputerowym to jeden ze sposobów na to, aby przedsiębiorstwo stało się bardziej ekologiczne oraz oszczędne. Sprawdźmy, w jaki sposób podejść do tego tematu, aby osiągnąć długofalowe korzyści.

Sprzęt poleasingowy standardem

Polityka rozsądnych oszczędności w firmie rozpoczyna się wraz z zakupem sprzętu. Świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla podmiotów chcących redukować koszty na każdym poziomie działania, jest wybór tańszych urządzeń poleasingowych. Wydatek na ich zakup może być niższy średnio o 15 do nawet 70 proc. aniżeli w przypadku nowych. Wszystko to bez konieczności obawiania się, że będą one mniej wydajne lub negatywnie wpłyną na komfort pracy osób zatrudnionych. Oczywiście istotne znaczenie ma to, aby znaleźć rzetelnego dostawcę takiego sprzętu, który będzie w stanie dostarczyć modele sprawdzone i wysokiej klasy, bez ukrytych usterek i w pełni gotowe do działania.

Naprawa, a nie wymiana

Zarządzanie sprzętem IT w firmie to również jego naprawianie w razie usterki, a także stały update tak, aby wydłużyć cykl użytkowy. Przykładów takiego podejścia jest wiele. W przypadku obniżenia wydajności, warto postawić na rozbudowę hardware, aby wykorzystać potencjał dotychczas użytkowanego sprzętu. Przykładem może być wymiana dysku HDD na SSD, zmiana karty sieciowej na szybszą, a także użycie nowej macierzy RAID. Możliwości optymalizacji jest oczywiście zdecydowanie więcej, a usługi w tym zakresie mogą być oferowane również przed podmioty zewnętrzne, takie jak nasza firma.

Ekologia w biznesie

Prowadzisz firmę zajmującą się sprzedażą detaliczną? Szukasz sposobów na oszczędności? Dowiedz się więcej o naszej inicjatywie “Go Green Retail. Ekologia i oszczędność dla branży handlu detalicznego”, w ramach której pomagamy przedsiębiorcom oszczędzać energię i pieniądze w inteligentny i łatwy sposób. Napisz pod nasz adres e-mail kontakt@exorigo-upos.pl i dowiedz się więcej.

Ekologiczne użytkowanie urządzeń

Zdecydowana większość nowoczesnych urządzeń daje możliwość użytkowania w trybie ekologicznym, czyli bardziej oszczędnym. Na dużą skalę, czyli w przypadku setek urządzeń w firmie, może być to sposób na znaczące oszczędności. Jak jednak to zrobić? Warto przeprowadzić kompleksowy audyt energetyczny i sprawdzić, jakie urządzenia wykorzystują najwięcej energii oraz czy istnieje w ich przypadku opcja trybu eko. Jeśli tak, to powinno być to poparte szkoleniami dla pracowników, najlepiej połączonymi z korzyściami związanymi z bardziej oszczędnym podejściem.

Z zarządzaniem sprzętem IT wiąże się też pojęcie bezpieczeństwa. Sprawdź, jak dbać o bezpieczeństwo danych w firmie, aby uniknąć ich wycieków i tym samym strat wizerunkowych.

Audyt używanego oprogramowania

Zarządzanie sprzętem w firmie można jednak rozumieć w sposób szerszy, czyli nie nie tylko w kontekście samych urządzeń. Chodzi bowiem także o technologie, które są dzięki nim użytkowane. Zakup legalnego oprogramowania to bardzo wysoki koszt, który w wielu przypadkach może być optymalizowany. Przykładem jest ponowne negocjowanie warunków umowy lub też znalezienie nowego dostawcy rozwiązań. Zdarza się także, że firmy dysponują oprogramowaniem, z którego pracownicy już nie korzystają. Koniecznie trzeba więc przeprowadzić kompleksowy audyt, który pozwoli na znalezienie takich narzędzi oraz zrezygnowanie z nich.

Szukasz oszczędności w swojej firmie? Sprawdź, jakie zalety ma integracja systemów informatycznych oraz na co można dzięki niej liczyć, poza mniejszymi wydatkami.

Zarządzanie sprzętem komputerowym i całościowo obszarem IT w firmie wymaga przede wszystkim wiedzy. Wiedzy na temat tego, które obszary generują najwięcej kosztów oraz jakie są sposoby na to, aby je zmniejszyć. Będą one różne w zależności od charakteru działania podmiotu, dlatego też warto skontaktować się z ekspertami, którzy dopasują sposoby optymalizacji do zakresu działalności przedsiębiorcy.

Zobacz także jakie zalety ma integracja systemów informatycznych.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.