Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Czym jest Microsoft Azure? Wszystko, co musisz wiedzieć o chmurze Microsoft

Czytaj dalej
Czym jest Microsoft Azure? Wszystko, co musisz wiedzieć o chmurze Microsoft

Posiadanie własnej serwerowni jedynym sposobem na przechowywanie danych? To już przeszłość! Obecnie przedsiębiorstwa coraz częściej i chętniej korzystają z usług chmurowych, w tym jednego z popularniejszych rozwiązań w branży, czyli Microsoft Azure. Czym jest ta usługa, a także jakie są jej główne zalety? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Co to jest Microsoft Azure?

Microsoft Azure to platforma chmurowa działająca w ramach modelu PaaS (z ang. Platform as a Service). Cieszy się obecnie ogromną popularnością wśród firm różnej wielkości. Jej popularność najlepiej potwierdza fakt, że z jej zasobów korzysta około 95 proc. przedsiębiorstw z listy Fortune 500, czyli największych potentatów branżowych. Główną cechą chmury Azure jest fakt, że nie ponosi się opłaty za rejestrację, a jedynie za zużycie zasobów. Obecnie Azure to ponad 200 różnych usług i produktów, które przydają się przedsiębiorstwom z różnych sektorów.

Jak działa platforma Azure?

Działanie Microsoft Azure opiera się na technologii wirtualizacji. Zasadniczo jednak całość to – w dużym uproszczeniu – zaawansowane serwery umieszczone w różnych centrach danych, stanowiących bazę do oferowania wirtualizowanych usług podmiotom na całym świecie. Pojedyncza firma nie potrzebuje więc swoich własnych serwerów, może bowiem korzystać z gotowego środowiska, takiego jak właśnie Azure.

Do czego służy Azure?

Wiemy już, czym jest chmura Microsoft. Do czego jednak dokładnie służy? W ogólnym zakresie do zarządzania infrastrukturą IT, w tym do magazynowania danych, instalowania aplikacji, a także wytwarzania różnego rodzaju usług obliczeniowych. Jak jednak wspomnieliśmy, obecnie Azure to około 200 różnych rozwiązań i usług, w tym również do tworzenia wirtualnych sieci, łączenia się z pomocą szyfrowanej komunikacji VPN, a także obsługi narzędzi deweloperskich i do multimediów.

Jakie zalety ma platforma Azure?

Ogromna popularność chmury Azure wynika z szeregu jej zalet. Podobnie jak w przypadku innych tego typu rozwiązań, eliminuje się koszty związane z koniecznością inwestowania i utrzymania własnych serwerowni. Rozwiązania chmurowe są bowiem zdecydowanie tańsze.

Wygodna jest także możliwość elastycznego skalowania. Jeśli więc firma potrzebuje zwiększyć przepustowość, jest to szybkie i łatwe, w przeciwieństwie do serwerów, które są mniej elastyczne w tym zakresie.

Atutem jest także wysokie bezpieczeństwo, jeśli chodzi o ochronę danych. Microsoft inwestuje duże kwoty w to, aby oferowane rozwiązania chmurowe były nie tylko niezawodne, ale i właśnie bezpieczne dla użytkowników.

W przypadku platformy Azure jej niewątpliwym atutem jest także zakres oferowanych usług. Obecnie jest ich około 200, podzielonych na różne kategorie takie jak m.in.:

  • analiza,
  • aplikacje mobilne,
  • bazy danych,
  • DevOps,
  • integracja,
  • internet rzeczy,
  • kontenery,
  • migracja,
  • uczenie maszynowe,
  • rozwijająca się usługa OpenAI.

Azure w Twojej firmie z pomocą ekspertów Exorigo-Upos

Wdrożenie technologii Microsoft Azure wymaga doświadczenia. Stąd też najnowsza oferowana przez nas usługa, czyli Cloud Experts. To nasz wyodrębniony zespół specjalistów w zakresie technologii chmurowych, w tym Microsoft Server, Azure oraz Microsoft 365. Nasi specjaliści posiadają liczne certyfikaty Microsoft potwierdzające ich wiedzę, co pozwala oferować kompleksowe usługi w zakresie administracji infrastrukturą chmurową, w tym administracji, zarządzania dostępami i bazami Azure SQL, a także dbaniem o bezpieczeństwo.

Usługa Cloud Experts obejmuje także wsparcie w zakresie wdrożenia pracowników. Tak, aby móc w pełni korzystać z technologii chmurowych oraz wszelkich ich zalet.

Wiesz już, co to jest Microsoft Azure, jak działa ta platforma i jakie ma zalety. Jeśli zastanawiasz się nad jej wdrożeniem w swojej firmie, to koniecznie skorzystaj z naszego wsparcia. Oferujemy również szereg innych usług IT, w tym wsparcie doradcze i serwisowe. Serdecznie zachęcamy do kontaktu, aby poznać szczegółowe informacje.

Zobacz także rozwiązania chmurowe dla firm.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.