Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Wyzwanie ESG w retailu. Jakie wsparcie oferuje nowoczesna technologia?

Czytaj dalej
Wyzwanie ESG w retailu. Jakie wsparcie oferuje nowoczesna technologia?

Strategia ESG oznacza planowanie zrównoważonego rozwoju firmy na podstawie trzech podstawowych filarów: środowiska, kwestii społecznej i ładu korporacyjnego. Choć temat wydaje się odległy, obowiązek raportowania ESG przedstawiony w projekcie dyrektywy CSRD ogłoszonej przez Komisję Europejską 21 kwietnia 2021 roku już teraz dotyczy wybranych sektorów. Bez obaw! Branża retail nie pozostanie bez wsparcia. Na sprzedawców detalicznych czekają rozwiązania nowoczesnej technologii umożliwiające prowadzenie firmy zgodnie z ESG i czerpanie korzyści, jakie z tego wynikają.

Działania środowiskowe i korporacyjne ESG a nowoczesna technologia

Co mogą zrobić firmy wprowadzające strategię ESG w zakresie działań dla środowiska? Monitorować cele w obszarze zużycia energii i wody, wprowadzić ograniczenie emisyjności, które będzie uwzględniać wszystkie obszary działalności, w tym również uczestników łańcucha dostaw, a także wdrożenie procesów obniżających wytwarzanie śladu węglowego przez firmę. Dlatego nie bez znaczenia jest przeprowadzanie analiz i nadzór nad prowadzonymi działaniami, co ściśle łączy się nie tylko z optymalizacją procesów oddziałujących na środowisko, ale również wynikami przedsiębiorstwa. Systemy planowania i analizy to podstawowe narzędzia do kontroli i raportowania wyników dla firm, które wdrażają plan rozwoju według strategii ESG. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w handlu detalicznym mogą korzystać z wielomodułowych oprogramowań wspierających zarządzanie wewnętrznymi sektorami firmy, rozwiązań powiązujących ze sobą dane z kilku systemów informatycznych lub platform do prognozowania i planowania.

Wsparcie nowoczesnych technologii w zakresie kwestii społecznej ESG

System benefitów pozapłacowych oraz elastyczna organizacja pracy to dwa główne działania wdrożone w ramach strategii ESG przez firmy biorące udział w badaniu przeprowadzonym przez firmę PwC. Wsparciem we wprowadzeniu tych działań są nowoczesne oprogramowania i aplikacje dostosowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Systemy HR pomagają w dokładnym dokumentowaniu pracy wykonanej przez pracowników i tym samym ocenie ich osiągnięć determinujących przyznanie premii. Z kolei aplikacja raportowania czasu pracy CBT może być dużym ułatwieniem w zarządzaniu zespołem zdalnie. Sprawne delegowanie zadań i optymalne planowanie zajęć w ciągu dnia to korzyść zarówno dla menedżerów, jak i pracowników.

Reorganizacja przedsiębiorstwa według strategii ESG może wymagać podjęcia wielu działań. Proces jednak nie musi okazać się tak trudny, na jaki wygląda, jeśli skorzysta się z dobroci współczesnych rozwiązań dostosowanych do profilu firmy. Możesz skorzystać z usługi consultingu, by poznać technologie przygotowane dla retailu wprowadzającego ESG.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.