Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Raport Deloitte Tech Trends 2023

Czytaj dalej
Raport Deloitte Tech Trends 2023

Pod koniec ubiegłego roku firma Deloitte opublikowała 14. edycję corocznego raportu Tech Trends. Przedstawia ona sześć makroczynników, które maksymalnie w ciągu najbliższych 24 miesięcy będą miały wpływ na transformację biznesową przedsiębiorstw.

Historia IT to ciągły rozwój pionierskich innowacji w zakresie interakcji, informacji oraz obliczeń, czyli trzech trwałych elementów współczesnego IT. Aby przedsiębiorstwa mogły bez przeszkód funkcjonować w czasie rozwoju, istniejące systemy i inwestycje powinny sprawnie integrować się z pionierskimi innowacjami. Sześć czynników makrotechnologicznych wskazanych w raporcie Deloitte Tech Trends 2023 stanowi podstawę rozwoju technologii informatycznych. Jak stwierdzają autorzy reportu, to biznes napędza technologię, a nie odwrotnie.

Immersyjny internet

Przez dziesiątki lat łączność ze światem cyfrowym odbywała się przy użyciu coraz mniejszych ekranów. Nie mogą się one jednak wiecznie zmniejszać, więc uwaga naukowców i firm z branży IT przeniosła się na interfejsy. Mają one przeprowadzić użytkownika przez szklany ekran do całkowicie wirtualnych doświadczeń, w tym do metawersum, cyfrowego świata, o którym w ostatnim czasie jest coraz głośniej. W ciągu najbliższych kilku lat, wirtualne interfejsy powinny kontynuować swoją drogę od technologii, poprzez zabawkę, aż do narzędzia przydatnego przedsiębiorstwom.

Niektóre firmy budują swoje modele biznesowe wokół unikalnych możliwości, jakie daje “nieograniczona rzeczywistość”, inne natomiast zapewniają pracownikom immersyjne środowisko, w którym mogą oni doskonalić swoje działania, współpracować czy też uczyć się. W ciągu kolejnej dekady, wraz z rozwojem technologii, organizacje powinny przenosić rzeczywistość do internetu – poprzez rozszerzone sposoby interakcji z rzeczywistością mieszaną (ang. mixed reality), łączącą świat fizyczny z wirtualnym.

Otwarcie się na AI

Przy coraz większej standaryzacji oraz powszechności narzędzi wykorzystujących AI, niewiele firm może osiągać prawdziwe przewagi konkurencyjne dzięki opracowaniu lepszego algorytmu. Tym, co powinno wyróżniać przedsiębiorstwa naprawdę napędzane przez AI, będzie jak najbardziej umiejętne wykorzystywanie AI w swoich procesach.

Kluczowym elementem, który rozwija się znacznie wolniej od technologii uczenia maszynowego, jest zaufanie. W sytuacji, w której maszyny przejmują zadania wykonywane do tej pory przez człowieka (wykraczające poza podstawowe przetwarzanie liczb) i wchodzą w sferę podejmowania decyzji, świat biznesu musi na nowo zrozumieć, co to znaczy zaufać maszynom.

Okiełznanie chaosu multicloud

Aby uprościć zarządzanie wieloma chmurami od różnych dostawców (ang. multicloud), niektóre przedsiębiorstwa zaczynają sięgać ponad rozrastającą się warstwę multicloud – po alternatywę znaną jako metacloud lub supercloud. Ta rodzina narzędzi i technik może pomóc przełamać złożoność środowisk multicloud, zapewniając dostęp do wspólnych usług, takich jak korzystanie z pamięci masowej i obliczeń, sztucznej inteligencji, zapewnienie bezpieczeństwa, czy też tworzenie i wdrażanie aplikacji. Metacloud zapewnia organizacjom przytłoczonym złożonością multicloud, pojedynczy panel kontrolny.

Elastyczność to najlepsza umiejętność – „stworzenie” na nowo pracowników technologicznych

W ostatnim czasie wiele organizacji uwikłało się w zaciętą rywalizację o ograniczone zasoby talentów technologicznych. Jednak ponieważ umiejętności techniczne ulegają dezaktualizacji co kilka lat, zatrudnianie pracowników na bieżące potrzeby nie jest skuteczną strategią długoterminową. Zamiast konkurować w warunkach niedostatku, mądrzy liderzy starają się tworzyć środowisko, w którym talenty technologiczne mogą być pielęgnowane i będą się rozwijać. Firmy powinny docenić elastyczność jako najlepszą umiejętność.

Budując organizację opartą na umiejętnościach, a także wykorzystując kreatywne źródła pozyskiwania talentów i zapewniając tym ostatnim atrakcyjne doświadczenia, firmy mogą osiągnąć swoje cele. W dłuższej perspektywie organizacje powinny planować doskonalenie umiejętności „humanistycznych” swoich pracowników, ponieważ technologia AI jest na tyle zaawansowana, że może wykonywać wiele zadań niższego szczebla, którymi obecnie obciążane są zespoły IT.

Zdecentralizowane architektury i ekosystemy

Ekosystemy oparte na blockchainie (technologii, która służy do przesyłania i przechowywania informacji o transakcjach) stają się kluczem nie tylko do rozwoju i monetyzacji zasobów cyfrowych, ale także do tworzenia cyfrowego zaufania. W miarę jak organizacje zaczynają rozumieć użyteczność blockchaina, zdają sobie sprawę, że budowanie zaufania interesariuszy może być jedną z jego głównych korzyści.

Organizacje mogą ugruntowywać swoją wiarygodność, poprzez tworzenie bardziej zdecentralizowanego internetu – Web3 – w którym jedna, niezmienna wersja prawdy jest oparta na publicznych blockchainach. W tym świecie cyfrowi tubylcy będą coraz częściej domagać się dowodów wyższej jakości i prawdy wyższego rzędu. Zdecentralizowane modele biznesowe, które osiągają konsensus dzięki kodowi, kryptografii i protokołom technologicznym, pokazują, że nikt z nas nie jest tak godny zaufania jak my wszyscy.

Modernizacja komputerów mainframe

Zamiast wymieniać systemy mainframe, firmy zaczęły szukać sposobów na rozszerzenie ich funkcjonalności poprzez połączenie z nowymi technologiami. Dzięki wypróbowanym wcześniej i sprawdzonym metodom modernizacji starszych systemów, firmy używają komputerów mainframe i ich cennych danych do przeprowadzenia cyfrowej transformacji.

Odpowiedź na pytanie, czy utrzymywać aplikacje w mainframe’ach, czy jednak przenieść je do chmury, jest skomplikowana. Podczas gdy refaktoryzowane aplikacje mogą bardziej płynnie współpracować z nowoczesnymi, chmurowymi aplikacjami, proces refaktoryzacji wymaga dużego nakładu pracy.

Przedsiębiorstwa będą musiały porównać korzyści oraz koszty przeniesienia aplikacji z komputerów mainframe do chmury. Ocenić, jakie potrzeby biznesowe uległy zmianie i jakie możliwości zaspokojenia tych potrzeb zapewnia chmura w porównaniu z komputerami mainframe.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.