Obniżka VAT na żywność. Exorigo-Upos pomoże retailerom spełnić obowiązek zmiany podatku od 1 lutego

Czytaj dalej
Obniżka VAT na żywność. Exorigo-Upos pomoże retailerom spełnić obowiązek zmiany podatku od 1 lutego

We wtorek 11 stycznia tego roku premier Mateusz Morawiecki ogłosił przyjęcie tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Zakłada ona obniżkę VAT do zera na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Dodatkowo zerową stawkę mają uzyskać gaz i nawozy. Pozostałe zmiany dotyczą zmiany stawki VAT na: paliwa silnikowe – z 23 do 8 proc. i na energię cieplną z 8 do 5 proc. Sprzedawcy powinni uwzględnić zerowy podatek w cenach produktów, a informacja o zmianie powinna pojawić się na fakturach i paragonach. Exorigo-Upos, jako jeden z kluczowych dostawców systemów i urządzeń fiskalnych dla branży retail w Polsce, przygotował rozwiązania, które pozwolą Klientom wypełnić obowiązek wynikający z ustawy.

Zmiana stawek VAT będzie obowiązywała przez pół roku

Projekt dotyczący obniżenia VAT na żywność w dniu ogłoszenia przez premiera trafił do Sejmu. Dwa dni później, w czwartek 13 stycznia uchwalono nowelę ustawy o VAT, która przewiduje czasowe obniżenie stawek. Teraz ustawa trafia pod obrady Senatu. Przewiduje ona, że obniżone stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

Zerowa stawka VAT obejmie żywność, nawozy i gaz

Zgodnie z ustawą do zera ma zostać obniżony VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

Szczegółowa lista towarów spożywczych objętych obniżką vat 0 na żywność obejmuje te wymienione w poz. 1–18 załącznika nr 10 do ustawy, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56).

Z 23 proc. do 8 proc. ma zostać obniżona stawka podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. W przypadku nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą, takich jak środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw, VAT ma zostać zmniejszony z 8 proc. do zera.

Z 8 proc. do zera ma zostać obniżony VAT na gaz, z 8 proc. do 5 proc. na energię cieplną, a w przypadku energii elektrycznej pozostanie nadal niższa stawka VAT w wysokości 5 proc.

Obniżka VAT wpłynie na systemy kasowe

Ze względu na autorskie rozwiązania POS i urządzenia fiskalne, które są wdrożone u wielu podmiotów z branży retail, Exorigo-Upos wspólnie z Klientami przygotowuje się do zmiany VAT. Pierwszym krokiem będzie sam proces zmiany stawek.

Dla systemów kasowych źródłem informacji o produkcie, cenie i stawce VAT są dedykowane rozwiązania (m.in. OMS, ERP, PIM). Dodatkowo dla części retailerów, którzy prowadzą sprzedaż online, czy posiadają placówki otwarte całą dobę, sprzedaż odbywa się nieprzerwanie. U kilku naszych Klientów już potwierdziliśmy, że ze względu na spodziewany długi czas przetwarzania dużej ilości produktów objętych obniżką w ich systemach, zastosujemy efektywniejsze rozwiązanie.

Po zatrzymaniu automatycznej aktualizacji, nasi eksperci ręcznie zmienią definicję kartoteki towarowej w bazie i wyślą zaktualizowaną informację o nowej stawce VAT dla produktu do kas. Taki sposób obsłużenia zmiany stawek VAT rekomendujemy w przypadku zagrożenia faktem opóźnień w tradycyjnym przetwarzaniu danych. Nasi specjaliści mogą wtedy zrealizować aktualizację w trybie serwisowym, dzięki czemu baza towarowa będzie zawierała poprawną stawkę VAT w oczekiwanym momencie.

Rozwiązania Exorigo-Upos obsłużą schodek podatkowy

Kluczowe jest obsłużenie schodka podatkowego, z którym będziemy mieli do czynienia przy powrocie do wyższych stawek od 1 sierpnia 2022 r. Dotyczy on drukarek i kas fiskalnych dostępnych na polskim rynku.

Polega na blokadzie możliwości zafiskalizowania towaru, na którym podatek VAT został obniżony, a następnie podwyższony. Ze względu na to, że urządzenie identyfikuje towar po nazwie, należy, w przypadku blokady, dokonać w niej zmiany. Duże litery i małe traktowane są jako takie same, ale już litery, cyfry, przecinki, kropki i ukośniki, jako inne, a ich zastosowanie w tym przypadku – skuteczne. Dla drukarek online jest to również dodatkowo znak %.

Nasze aplikacje kasowe posiadają mechanizm automatycznej zmiany towaru, który obsługuje schodek podatkowy. Polega na tym, że do nazwy towaru, wysyłanej przez system kasowy, dodawany jest symbol literowy stawki. Drukarki fiskalne rozróżniają taki towar jako inny i tym samym możliwe jest uniknięcie masowego blokowania towarów, a tym samym ich sprzedaży.

Na podstawie wieloletnich doświadczeń wiemy, że konieczne jest dobre przygotowanie się do tego procesu i zapewnienie wsparcia naszym Klientom. Ostatnio mieliśmy okazję przetestować ten proces w lipcu 2020 roku. W związku z tym w Exorigo-Upos już dziś planujemy zasoby do przeprowadzenia operacji przywrócenia VAT w ramach wszystkich obsługiwanych przez nas systemów. Konieczny będzie w szczególności nadzór osób kontrolujących nocne przetwarzanie danych, czyli aktualizację towarów.

Exorigo-Upos oferuje wsparcie właścicielom sklepów

Część z naszych Klientów korzysta jedynie z naszych urządzeń – drukarek fiskalnych. W tym przypadku unikalność nazwy, wymagana ze względu na schodek podatkowy, powinna zostać zapewniona przez system, który jest z urządzeniami się komunikują. Drukarki z przyczyn oczywistych nie ingerują w nazwę na paragonie.

Dla Klientów, których oprogramowanie kasowe nie dodaje wymaganego identyfikatora do stawki, proponujemy skorzystanie z naszego wsparcia i sprawne wdrożenie takiej funkcji. W tym celu zachęcamy do kontaktu z nami.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.