Drukarka fiskalna a kasa fiskalna – podobieństwa i różnice

Czytaj dalej
Drukarka fiskalna a kasa fiskalna – podobieństwa i różnice

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 lipca 2021, urządzenia fiskalne muszą być użytkowane nawet przez lekarzy, fryzjerki, a także firmy budowlane. Pozostaje jednak kluczowe pytanie, czyli: drukarka czy kasa fiskalna? Czym różnią się one między sobą, a także, na który wariant się zdecydować? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Drukarka fiskalna a kasa, czyli różnice i podobieństwa

W praktyce drukarki fiskalne są po prostu jednym z typów kas. Do ich obsługiwania niezbędne jest korzystanie ze specjalnej aplikacji sprzedażowej, którą instaluje się albo na komputerze, albo mobilnym urządzeniu. To główna różnica w porównaniu do kasy, która może pracować w pełni samodzielnie, bez konieczności jej podłączania do innych sprzętów. 

Drukarki są jednak bardziej zaawansowane i pozwalają na to, aby dokonywać skomplikowanych operacji. Przykładem jest generowanie różnego rodzaju raportów i analiz, a także wystawianie faktur VAT. 

Co natomiast warto wiedzieć o kasach? Urządzenia te cechują się przede wszystkim w pełni samodzielnym działaniem. Nie ma więc konieczności ich konfigurowania np. z komputerem posiadającym specjalne oprogramowanie do obsługi. Na rynku dostępna jest również szeroka gama urządzeń tego typu, co pozwala wybrać takie, które będzie idealnie dopasowane do specyfiki działalności danego przedsiębiorstwa. 

Kiedy drukarka, a kiedy kasa?

Wiemy już, jakie są podstawowe różnice pomiędzy drukarką fiskalną a kasą fiskalną. Kiedy więc zdecydować się na konkretne urządzenie? Wiele będzie zależeć przede wszystkim od wielkości przedsiębiorstwa. Przykładem jest drukarka fiskalna FP-T88FVA online dostępna również w naszej ofercie, która dedykowana jest do większych punktów sprzedaży z intensywniejszym ruchem. Gwarantuje ona bowiem wysoką wydajność i niezawodność, a także pozwala na personalizację wydruków.

Uważa się natomiast, że kasa jest lepszym rozwiązaniem dla mniejszych podmiotów gospodarczych oraz jednoosobowych działalności. Takie urządzenie dobrze sprawdzi się bowiem w przypadku mniejszej oferty produktów oraz działalności usługowej. Oczywiście na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane kasy fiskalne idealne do większych punktów usługowych.

Drukarka a może kasa fiskalna? Jak widać urządzenia te różnią się między sobą, dlatego też przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jakie dany podmiot gospodarczy ma potrzeby, a także które urządzenie będzie lepiej na nie odpowiadało. W przypadku chęci skorzystania z doradztwa w tym zakresie serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Przeczytaj również o rozwiązaniach płatniczych dla sklepów.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.