Chcesz wiedzieć więcej?  Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

Dlaczego gumowa kaczuszka?

Jaki związek ma gumowy gadżet z Exorigo-Upos? Skąd się wziął jego fenomen? W jaki sposób działa?

Czytaj dalej
Dlaczego gumowa kaczuszka?

Metoda gumowej kaczuszki pierwszy raz została opisana w książce „The Pragmatic Programmer” w 1999 roku. Od tego momentu weszła do użytku jako nieformalny sposób sprawdzania kodu przez programistów. Wykorzystuje się w nim technikę „myślenia na głos”, uznawaną za jeden ze skuteczniejszych sposobów szybszego rozwiązywania problemów.

Jak kaczuszka może pomóc w debugowaniu kodu?

Wedle teorii (i praktyki niektórych) developerzy próbując znaleźć błędy w kodzie, linia po linii, powinni tłumaczyć gumowej kaczce, która stoi obok, przewidywane funkcje każdego segmentu kodu. Sam fakt sprawdzania na głos pomoże w ujawnieniu ukrytych błędów. A jeśli wykorzystamy do tego gadżet, to nie będziemy zawracali niepotrzebnie głowy innemu developerowi.

Drugą metodą związaną z tym gadżetem jest „Ask the duck”. Na czym polega? Pytanie, które nurtuje osobę techniczną wypowiadane jest na głos. Często samo usłyszenie swoich wątpliwości może podsunąć w szybki sposób poszukiwane rozwiązanie.

Wielu developerów śmieje się i uważa, że nikt z kaczuszek nie korzysta. Z drugiej strony część nawet doświadczonych programistów przekonuje, że metoda jest skuteczna – wystarczy raz ją wypróbować, aby już na zawsze dbać o dostępność kaczuszki w pobliżu laptopa.

Natomiast nie zważając na sceptyczne nastawienie części developerów, kaczuszka zrobiła ogromną karierę i została jednym z najpopularniejszych prezentów dla specjalistów IT.

Budzi uśmiech i natychmiastowe skojarzenia z software oraz z kodowaniem. Dlatego nie mogło zabraknąć jej wersji w firmowych kolorach Exorigo-Upos i z naszym logo.

Czy w Exorigo-Upos specjaliści stosują metodę gumowej kaczuszki?

Nigdy nie przeprowadzaliśmy badań nad zgłębieniem tego zjawiska, więc poznanie odpowiedzi dopiero przed nami… Natomiast, niezależnie, czy z wykorzystaniem gumowej kaczuszki, czy też bez jej pomocy, specjaliści w Exorigo-Upos koncentrują się na dostarczaniu Klientom rozwiązań w jak najwyższej jakości.

Pierwszy polski hub płatniczy Cloud EFT z najwyższą światową certyfikacją P2PE? Mamy to. Zupełnie nowy e-commerce dla Super-Pharm w 6,5 miesiąca? Tak, to też my. Wdrożenie Akeneo PIM w eobuwie.pl i CCC? Już się pewnie domyślasz – również za tym stoją nasi ludzie. Przykładów moglibyśmy mnożyć, bo realizujemy 1000 projektów rocznie i jesteśmy na drugim miejscu w Polsce pod kątem wielkości sprzedaży własnego software dla branży retail.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co robimy – zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty i opisów wybranych projektów:

Przejdź do Case Studies >

A następnie do kontaktu – nasi eksperci z chęcią doradzą, jak nasze usługi i rozwiązania pomogą w realizacji Twoich wyzwań:

Skontaktuj się z nami! >

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.