Zapisz się na biuletyn RetailTech News!

10 najważniejszych strategicznych trendów technologicznych na 2025 rok według Gartnera

Czytaj dalej
10 najważniejszych strategicznych trendów technologicznych na 2025 rok według Gartnera

Gartner, uznana firma analityczno-badawcza, zidentyfikowała 10 trendów technologicznych, które w niedalekiej przyszłości powinny mieć największy wpływ na strategię biznesową przedsiębiorstw. Mają potencjał, aby wprowadzać innowacyjne rozwiązania, zmieniać tradycyjne modele biznesowe, a także sprostać najpilniejszym wyzwaniom przed którymi stoją obecnie przedsiębiorstwami. Zintegrowanie tych trendów z planowaniem strategicznym może być dla retailerów kluczem do osiągnięcia sukcesu..

10 najważniejszych strategicznych trendów technologicznych na 2025 rok według Gartnera można podzielić na trzy grupy:

  • imperatywy i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją;
  • nowe granice informatyki;
  • synergia człowiek-maszyna.

Imperatywy i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją

1. Agentic AI

Agentic AI to systemy sztucznej inteligencji, które są zdolne do samodzielnego podejmowania decyzji i realizowania celów bez nadzoru człowieka. Mogą odciążyć pracowników przy mniej wymagających zadaniach, pomóc w automatyzacji obsługi klienta czy w przeprowadzaniu analiz predykcyjnych. Do 2028 roku 15% codziennych decyzji biznesowych ma być podejmowanych autonomicznie przez Agentic AI (przy 0% obecnie).

2. Platformy zarządzania sztuczną inteligencją (AI Governance Platforms)

Pomagają zarządzać systemami sztucznej inteligencji, zapewniając ich odpowiedzialne i etyczne wykorzystanie. Pozwalają także oceniać potencjalne zagrożenia jakie mogą generować systemy AI, takie jak stronniczość czy naruszenia prywatności. Do 2028 roku przedsiębiorstwa korzystające z platform zarządzania sztuczną inteligencją osiągną o 30% wyższe oceny zaufania klientów i o 25% lepsze wyniki zgodności z przepisami niż konkurencja.

3. Bezpieczeństwo dezinformacji

Technologie, które zapewniają dokładność informacji, weryfikują autentyczność, zapobiegają podszywaniu się, monitorują rozprzestrzenianie się szkodliwych treści i pomagają w określeniu tego, czemu można ufać. Mogą m.in. monitorować treści rozpowszechniane przez media masowe i społecznościowe czy wykrywać podszywanie się pod osoby prowadzące interesy z organizacją. Do 2028 roku 50% przedsiębiorstw ma wdrożyć u siebie systemy bezpieczeństwa dezinformacji (w 2024 było to tylko 5%).

Nowe granice informatyki

4. Kryptografia postkwantowa

Przetwarzanie kwantowe wkrótce stanie się rzeczywistością, co będzie stanowiło poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych – wiele konwencjonalnych metod kryptograficznych stanie się przestarzałych. Przewiduje się, że do 2029 roku większość asymetrycznych algorytmów kryptograficznych stanie się podatna na ataki kwantowe. Bardzo pożądane będą więc metody kryptograficzne zabezpieczające dane przed zagrożeniami ze strony komputerów kwantowych.

5. Niewidoczna inteligencja otoczenia (Ambient Invisible Intelligence)

Chodzi o małe, niedrogie sensory i tagi, które umożliwiają śledzenie lokalizacji i statusu różnych obiektów czy środowisk i wysyłanie tych danych w czasie rzeczywistym. To rozwiązanie stanie się również kluczowym źródłem danych dla sztucznej inteligencji i analityki, ulepszając produkty i procesy, zmniejszając koszty, poprawiając wydajność. W sklepach dzięki niemu możliwe będzie np. automatyczne dostosowywanie oświetlenia, muzyki, czy rekomendacji produktów w odniesieniu do zachowania klienta.

6. Energooszczędne przetwarzanie danych (Energy-Efficient Computing)

Energooszczędne przetwarzanie danych odnosi się do projektowania i obsługi komputerów, centrów danych i innych systemów cyfrowych w sposób minimalizujący zużycie energii i ślad węglowy. Konwencjonalne technologie przetwarzania danych osiągają już swoje maksymalne możliwości, więc to nowe technologie obliczeniowe, takie jak procesory graficzne (GPU), obliczenia neuromorficzne czy obliczenia kwantowe, mają zapewnić znaczny wzrost efektywności energetycznej wymagany w ciągu maksymalnie najbliższych dziesięciu lat.

7. Hybrydowe przetwarzanie danych (Hybrid Computing)

Hybrydowe przetwarzanie danych łączy różne technologie – takie jak np. CPU, GPU, ASIC czy systemy kwantowe – w celu rozwiązywania złożonych problemów obliczeniowych. Dzięki temu powstaje rozwiązanie, które wykorzystuje mocne strony każdej z tych technologii. Może być wykorzystywane np. do efektywnej kosztowo skalowalności, zwiększenia bezpieczeństwa danych i zgodności z przepisami, czy przyspieszenia innowacji i rozwoju.

Synergia człowiek-maszyna

8. Przestrzenne przetwarzanie danych (Spatial Computing)

Przetwarzanie przestrzenne umieszcza cyfrowe treści w rzeczywistej przestrzeni, co pozwala konsumentom na wciągającą i realistyczną interakcję z tymi treściami. Przykładowe technologie to: rozszerzona rzeczywistość (AR), rzeczywistość mieszana (MR), czy technologie immersyjne. Prognozuje się, że do roku 2028 aż 20% populacji będzie regularnie – raz w tygodniu – miało styczność z immersyjnymi, geolokalizowanymi treściami.

9. Roboty wielofunkcyjne

Roboty wielofunkcyjne to maszyny, które mogą wykonywać wiele zadań – zgodnie z instrukcjami lub poprzez naśladowanie człowieka. Są elastyczne zarówno pod względem konstrukcji, jak i sposobu działania. Zyskują na popularności ze względu na rosnące koszty pracy i zapotrzebowanie na większy zwrot z inwestycji (szczególnie w firmach zajmujących się magazynowaniem i produkcją). Do 2030 roku 80% ludzi będzie codziennie współpracować z inteligentnymi robotami, w porównaniu z mniej niż 10% obecnie.

10. Wzmocnienie neurologiczne (Neurological Enhancement)

Wzmocnienie neurologiczne to proces poprawy zdolności poznawczych człowieka przy użyciu technologii, które odczytują i dekodują aktywność mózgu, a także potrafią zapisywać w nim dane. Do 2030 roku, 60% pracowników IT będzie korzystać z technologii takich jak dwukierunkowe interfejsy mózg-maszyna (BBMI) – zarówno finansowanych przez pracodawców, jak i samodzielnie – które zyskały na popularności w 2024 roku.

Pełny raport Gartnera „10 najważniejszych strategicznych trendów technologicznych na 2025 rok” można pobrać (w języku angielskim) tutaj.

Potrzebujesz sprawdzonych
dostawców usług IT?

Rocznie realizujemy około 1000 projektów.
Zaufaj naszej wiedzy i profesjonalizmowi.

Zapewniamy wygodniejsze i bezpieczniejsze ZAKUPY
KLIENTOM naszych KLIENTÓW.